Poďme si zrekapitulovať čerstvo skončené ligové súťaže krížom cez Európu. Začíname na juhozápade kontinentu, kde nebola o prekvapenia núdza.
Pyreneje: keď sa smeje tretí
Väčšina fanúšikov si iste všimla prepriahanie v španielskej La Lige: titul tentokrát neputoval do vitríny madridských „merengues“ ani katalánskych „blaugranas“. Od roku 2004, keď vyhrala titul Valencia, sa tak stalo iba druhýkrát a v oboch prípadoch predbehlo megakluby Atlético Madrid. Desaťročie poctivej práce Argentínčana Diega Simeoneho, ktorá pravidelne ruší kľudný spánok súperov v Lige majstrov (LM), dostala po siedmych rokoch opäť majstrovskú koncovku.
Do LM sa prešmykla aj FC Sevilla, Európska liga (EL) zostala San Sebastiánu a druhému sevillskému klubu Betis. Konferenčnú si zakope „žltá ponorka“ z Villarealu, ktorú ešte čaká finále tohtoročnej súťaže č. 2 proti Manchestru United.
Na spodku tabuľky bolo tradične husto, ale napokon sa medzi vypadávajúcimi k baskickej Seredi SD Eibar pridali aj Real Valladolid a SD Huesca, jediný klub v La Lige so slovenským zástupcom. Vavrovci však nezvládli záver a nedobrovoľne hodili záchranné koleso klubu z Elche.
Po roku sa vracia späť do najvyššej súťaže Valjentova Mallorka spolu s barcelonským Espanyolom. O tretiu miestenku si to v play off rozdajú Leganes, Almeria, Girona a Rayo Vallecano.
Sporting čakal takmer 20 rokov
Štáty za Pyrenejami sa tentokrát zladili. Podobný scenár pripravila aj portugalská liga. Portským drakom klapli zuby naprázdno rovnako ako zobáky orlom z da Luz, a z titulu sa tešil tretí, najslabší z „veľkej trojky“ lisabonský Sporting. Levy z Alvalade rozšírili v posledných rokoch čakanie na titul až na dve dekády. Naposledy sa radovali v roku 2002.
Na začiatku sezóny to ale na žiadne oslavy nevyzeralo. Chlapci z Dunajskej Stredy nezostali jedinými, ktorým zabehlo linecké cesto: čierno – biely valec LASK nasúkal aj Sportingu štyri kúsky, dokonca na jeho štadióne. Ale rýchlym vyliatím z Európy im zasa doprial čas na parádny ligový rajt štart – cieľ. K titulu priviedol zeleno – bielych iba 35 ročný Rúben Amorim, inak muž od konkurencie z červenej Benfiky.
Majstrovský primát mohol mať aj slovenskú stopu. Nášho bývalého ligového supersnajpera Šporara však poslal Sporting uprostred sezóny na hosťovanie do Bragy, kde tiež viac ohrieva lavičku ako hrá. Práve tento klub zo severu si však štvrtým miestom zabezpečil ako jediný účasť v skupinovej fáze EL. Tú tretiu, konferenčnú, si zahrá Pacos de Ferreira a top prekvapenie sezóny – CD Santa Clara. Pre klub z Azorských ostrovov to bude európska premiéra vo „veľkom“ pohári, lebo zatiaľ sa predstavili iba v Intertoto Cupe.
Ťažké časy Belenenses
Ligu opúšťa po roku pýcha Algarve – SC Farense a tak sa počet zástupcov dovolenkového raja na juhu opäť scvrkol iba na Portimonense. Odprevadil ich Nacional z Madeiry a baráž čaká prekvapujúco na Rio Ave. Pre klub, ktorý v posledných rokoch okupoval podmedailové priečky, je to ťažký prepad. Pritom ešte na jeseň zviedol heroický boj s AC Miláno v play off o skupinovú fázu EL. V domácej odvete bol kúsok od nej, ale rosso – neri vyrovnali gólom Turka Calhanoglua v 121. minúte na 2:2 a lepšie zvládli penalty (9:8)… Rio Ave čaká v baráži Arouca. Priamo išli hore Vizela a reprezentant portugalskej riviéry Estoril Praia.
Dlho však tieklo do topánok aj Boaviste a Belenensesu. Jediným dvom klubom, ktoré majú okrem „veľke trojky“ na konte aspoň po jednom titule. Šachovnicová Boavista (majster 2001) napokon skončila na trinástom a Belenenses (1946) na desiatom mieste. Modrí z Belému však prežívajú krušné časy – odtrhli sa od materskej jednoty, ktorá ich následne vypoklonkovala z ich ikonického štadióna Restelo v rezidenčnej štvrti Lisabonu a zakázala používať im logo, aj chváliť sa históriou. Sama prihlásila „vlastný“ Belenenses do šiestej ligy a naň chodí aj 5 000 divákov. Ten „ligový“ kope pred pár stovkami v exile na bývalom národnom štadióne Jamor…
Aj táto sezóna ukázala, že hoci Lusitáni sú úradujúcimi majstrami Európy, ich liga je len priemerná, ďaleko za európskou top štvorkou. Lebo aj pri portugalských futbalistoch platí podobne ako pri slovenských murároch: najlepší a dobrí zarábajú v zahraničí…
Outsideri pokorili multimiliónárov
Keď na jeseň sfúkol OSC Lille na Letnej „rudých“ 4:1, asi viacero ľudí nevychádzalo z údivu. Ľahkosť v nohách akú predvádzali Yazici, Ikone a ďalší naznačovala, že sparťania nezostanú v tejto sezóne poslednými, ktorí proti tímu zo severozápadu Francúzska vyzerali ako prípravka U-14…
A na konci sezóny je z toho štvrtý titul červeno – čiernych, druhý v novodobej histórii. Majstrovské šampanské tieklo v klube, ktorého dres obliekal svojho času aj Robo Vittek (2008 – 10), presne pred desiatimi rokmi. Za seba odsunuli „ťažké váhy“ v poradí Paris SG, Monaco, Lyon a Marseille. Hlavne pre prvé dva multimiliónárske kluby to musí byť facka ako z dela. Nepáčiť sa to musí najmä katarskému emírovi Al Thanimu, vďaka ktorého peniazom sa „milionarios“ z metropoly stali v poslednom čase kontinuálnymi šampiónmi.
Do Európy sa ešte prehrýzol šiesty Rennes, ktorý si zahrá konferenčnú ligu. Naopak, vypadli Dijon a Nimes, ktorých nahradia Troyes a Clermont – Ferrand (to je jeden klub). Boj o záchranu čaká v baráži jednu zo slávnych značiek FC Nantes proti trojici druholigistov, ktorí skončili za postupujúcimi – Toulouse, Grenoble a druhému, menej známemu parížskemu novotvaru, Paris FC.
Tulipánom stále vládne Ajax
Cruyffovi potomci vyhrali ligu bez zaváhania s komfortným 16 bodovým náskokom pred druhým „powerhousom“ krajiny veterných mlynov PSV Eindhoven. Ten si zahrá kvalifikáciu o skupinu LM. Alkmaaru na bronzovej priečke sa ušla skupina v EL a štvrtý Vitesse Arnhem (s Matúšom Berom) si o ňu zahrá v play off. Boženíkov Feyenoord skončil až piaty, ale napokon v baráži ukopal aspoň miestenku do konferenčnej ligy. V tej naopak neuspel siedmy FC Groningen, s našou 18 – ročnou supernádejou Tomášom Suslovom.
Druhá polovica tabuľky je zoskupením klubov, ktorých názvy zvyčajne začínajú poslednými písmenami v abecede a slovenský fanúšik sa v galimatiáši Venlo – Waalwijk – Zwolle rýchle stratí. Tak sa iba obmedzme na konštatovanie, že posledný skončil FC den Haag (aspoň mesto nám niečo hovorí).
V Belgicku, kde ligu v závere rozparcelovali na viacero skupín ako u nás pozemky vo Veľkom Slavkove, bojoval až do posledného kola o titul Genk s Patrikom Hrošovským. Mal fantastický finiš, keď sa po 4. mieste v základnej časti dotiahol víťazstvom záverečnom kole na pôde hlavného konkurenta na rovnaký počet bodov. Ale napokon sa už zo 17. titulu opäť teší Club Bruggy. Genk si však zahrá kvalifikáciu LM. Veselo bolo aj v boji o 3. miesto, kde Antverpy tiež v poslednom kole preskočili Anderlecht a vytrhli mu z rúk miestenku do skupiny EL. Fialoví z Astrid Parku si ju tak budú musieť vydobyť v kvalifikácii. A možno opäť zavítajú do „malého“ Ríma…
Manchester´s boys are the best
Premiér League kraľuje dvojica klubov z Manchestru. A možno bude aj Európe. Pepeho City vyhralo o 12 bodov a prvýkrát má finálovú šancu vyšperkovať sezónu prvenstvom v najprestížnejšej európskej súťaži. Toľko kritizovaný United s ešte kritizovanejším Nórom Solskjaerom na lavičke čaká finále EL.
Zle sa vyvíjajúcu sezónu napokon zachránil Liverpool. Na obhajobu titulu mohol zabudnúť už krátko po štarte, ale bronz je napokon viac ako dúfali po priebehu najväčší optimisti. LM si zahrá napokon aj štvrtá Chelsea, ktorej pomohli pretlačením Leicesteru (z 1:2 na 4:2) v poslednom kole londýnski kohúti. Aj im išlo o veľa – posledný lístok na európsky vlak do konferenčnej ligy. Čierny Peter tak zostal Arsenalu, ktorého hráči pôjdu v ďalšej sezóne na kontinent maximálne obzrieť pamiatky…
Malou bombou je umiestnenie historickej značky West Ham United. Kladivári s českým duom Souček – Coufal vyzerali dlho dokonca na LM. Napokon je z toho 6. miesto, ktorá zaručuje minimálne tri zápasy v skupine EL na Olympijskom štadióne v Stratforde.
Dočkalo sa aj Slovensko: v poslednom kole stáli proti sebe dvaja naši brankári v zápase Fulham – Newcastle. Úspešnejší bol hosťujúci Dúbravka, ktorého klub vyhral, aj zotrvá v lige. Naopak, Marek Rodák si už v čase istého zostupu pripísal iba druhý zápis v PL. Spolu s čierno – bielymi z Craven Cottage sa o poschodie nižšie porúčajú aj WBA a Sheffield United. Opačným smerom idú Norwich a Watford, z play off to bude jeden z dvojice Brentford – Swansea.
Pre nás zaujímavý už aj Wales
Zvyšok Británie telegraficky: v Škótsku sa po 10 rokoch vrátil na trón „mäsopriemysel“ Rangers s 25 bodovým náskokom pred Celticom. Zeleno – bieli z Parkheadu neprežívajú práve najšťastnejšie obdobie. Aj v kvalifikácii LM vypadli hneď v úvode, keď nestačili doma na Ferencváros.
V Írsku majú za sebou len pár kôl sezóny 2021, majstrom za rok 2020 je Shamrock Rovers. V Severnom Írsku sa pevne drží majstrovského stolca už tretiu sezónu Linfield Belfast. Rovnakého majstra majú druhý rok po sebe aj vo Walese a stal sa ním klub s jazykolamom Connah´s Quay Nomads. Už počujem tú otázku – koho zaujíma nejaký Wales? Mal by napríklad aj nás. Potom ako vlani vypadla Žilina s „Novými Svätcami“ z iného waleského mesta Llansantffraid-ym-Mechain (bŕŕŕ). Zvykajme si – nová doba…
Komentáre