Sobota, 25. máj 2024

Ťažký deň pre slovenský futbal

SITA/AP Photo/Daniel Kasap

Slovenský futbal sa prebudil do ťažšieho rána. Národný tím v piatok večer sklamal výsledkom a najmä predvedenou hrou v derby zápase Ligy národov proti Čechom. Výprask dostali aj juniori v zápase U21 vo Švajčiarsku. Aktuálne najlepší klub, majstrovský Slovan, zas šokujúco odvolal trénera po víťaznom zápase v pohári.

Keby sa v sobotu s ťažkou hlavou a opicou na krku budili frustrovaní fanúšikovia, ktorí to všetko museli zapiť, nikto by sa im ani nemohol čudovať.

Slovensko – Česko 1:3

Zápas proti Čechom bol ohrozený do poslednej chvíle. Bývalí bratranci nedokázali prejsť bez ujmy testovaním na covid, pozitívny generálny manažer spôsobil, že ešte pár hodín pred plánovaným výkopom bol ten vo hviezdach. Náš hygienik ale nie je ako ten na Faerských ostrovoch.

Nakoniec sa hralo, ale pre nás by bolo asi lepšie, keby sa nehralo. Lebo hrali len naši súperi. Naša základná jedenástka mala pritom k ideálnej bližšie, ako česká. Na ihrisku to vyzeralo presne naopak.

“Boženík vybojoval pri forčekingu mdlú rozohrávku českého brankára a Kucka loptu neupratal do bránky ani z ideálnej pozície v šesnástke.” To je opis všetkého, čo Slováci až do konca zápasu vykonali na súperovej polovici. Brankár Greif mal viac dotykov s loptou ako všetci ofenzívni hráči dohromady. Najmä preto, lebo jeho dlhé odkopy nemali beci Čechov problém vo vzduchu získať pre seba. Lobotka úplne zanikol v prevahe žltých dresov v strede ihriska. Kucka sa snažil, aj Haraslin sa snažil. Aj to nebolo nič platné.

Góly, ktoré sme dostali v druhom polčase, boli iba spravodlivým a logickým vyústením diania na ihrisku. Je úplne jedno, že jeden bol lacný, druhý z penalty a tretím našich obrancov súperi až zosmiešnili. Keby neboli padli tak, padli by inak. Určite by padli, o tom nepochybuje nikto, kto ten zápas aspoň na desať minút videl. Veď sme sa na domácom ihrisku nevedeli dostať na súperovu polovicu.

Rozdiel v hre oboch zúčasntených reprezentácií bol priepastný podobne, ako bol priepastný v podobne smutnom domácom zápase proti Chorvátom.

Kto za to môže?

Určite sa koncepcia trénerov rozsypala po zranení Dudu a Štetinu. Jeden to s loptou vie aspoň čo-to vpredu, druhý ju zas sem-tam dokáže vyviezť zozadu a konštruktívne rozohrať. Určite chýbal Hamšík, aby dal hre myšlienku a hráčom istotu, že ho medzi sebou stále majú. Určite chýbali aj ďalší, ktorí za normálnych okolností hrávajú (Rusnák, Greguš, atď).

Určite neboli ani okolnosti ideálne. Prázdne tribúny, chaos okolo testovania, aj neistota ohľadom zápasu v Izraeli, ktorý má nasledovať.

Pravda je ale taká, že tréner Hapal nedokázal s hráčmi, ktorých si vybral, konkurovať hráčom Sparty a Slavie (spolu 6) doplnenými legionármi. Známy “obraz hry” nemohol byť viac rozdielny. Česi presne vedeli, čo a ako majú hrať. Vysoko napádať, kombinovať v rýchlosti, presúvať sa v ohromných množstvách dopredu a výnimočne aj dozadu.

Naši odkopávali lopty od seba smerom, ktorým boli nastavení.

Za podobné výkony a výsledky tréneri národných mužstiev prichádzali a budú prichádzať o robotu. Aj u nás už v minulosti prišli. Je otázne, či to je a má byť téma pred dôležitou a zápasmi nabitou reprezentačnou jeseňou.

Švajčiarsko U21 – Slovensko U21 4:1

Len v skratke, slovenská dvadsaťjednotka má svoju kvalifikáciu rozohranú biedne. V prvej polovici prehrali viac zápasov, ako vyhrali. Francúzi a po včerajšku zjavne aj Švajčiari sú evidentne inde, ako mladí sokolíci.

Problémy u mládežníkov pritom nie sú oveľa iné, ako u mužov. Krajní obrancovia pomohli vyrobiť Helvétom dostatočný náskok a pohodu pre druhý polčas. Jedna pekná strela z diaľky na tom nič nezmenila rovnako, ako krásna Schranzova bomba k tyči veľmi neskoro večer na Tehelnom poli.

Slovan

Belasí majstri sa len o deň predtým potrápili v pohári s Belušou a na druhý deň vyhodil mladší Kmotrík mladšieho Kozáka z trénerskej lavičky. Kozák pritom síce z Ligy majstrov vypadol, no bez toho, aby hráči na zápas nastúpili.

Jasné, Slovan má peniaze, hráčov a najmä deklarované ambície na to, aby každý zápas v domácej lige vyhral rozdielom triedy a každú jeseň trávil v skupine europohárov. Oveľa pravdepodobnejšie ale je, že prvý tréner sa po začiatku ročníka bude hlásiť na úrade práce práve s výstupnými papiermi z Tehelného poľa.

Kozák, ktorý takto pred rokom nahradil podobným spôsobom Ševelu a dotiahol tím do skupiny Európskej ligy skončil presne rovnako, ako jeho predchodca. Už je z toho folklór.

Bude lepšie?

Sobotňajšie ráno musí byť pre fanúšikov slovenského futbalu ťažké. Potupná prehra s rivalom, debakel juniorov, búrlivá situácia v najlepšom klube. Otázka, či bude lepšie, kedy a ako, je úplne na mieste.

Odpovede zistíme už čoskoro. O mesiac v baráži kvalifikácie na odložené EURO a ešte predtým pri snahe Slovana a Dunajskej prebiť sa do skupiny Euroligy.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera