Nedeľa, 26. máj 2024

Ťažký život bez Ronalda

SITA

Škodoradosť je najväčšia radosť. Real Madrid, najslávnejší klub futbalovej histórie, skončil s hanbou na dve letá a tri zimy. Za jeden týždeň stratil celú sezónu. V Lige majstrov inkasoval doma štyri góly. Vypadnutie v osemfinále tohtoročnej edície s Ajaxom Amsterdam je bodkou za mimoriadne úspešnou dekádou v bojoch o ušatú trofej.

V najprestížnejšej klubovej súťaži sa im ale podarilo dosiahnuť výsledky, ktoré stoja za uznanie. História sa nebude pýtať na koniec, ale navždy si bude pamätať roky nadvlády.

Zizou urobil poriadok

Legendárny tím Bieleho baletu poskladal ešte Mourinho a Carlo Ancelotti mu dal tvár. Až Zidane však dokázal vyťažiť z hráčov maximum. Upratal veľké egá na ihrisku aj v kabíne. Dokázal pracovať s Ronaldom, čo bolo pre nasledujúce úspechy kľúčové. Možno Zizou nie je najlepší tréner na planéte, ale rešpektovať ho musí každý hráč, ktorý kedy sledoval futbal. Pod ním aj primadony žrali na ihrisku trávu okolo autovej čiary.

Navyše sa Zizou mohol spoľahnúť na Ronaldove góly, ktoré prichádzali vždy, keď to bolo potrebné.

Boli skutočne najlepší?

Real staval na silnej defenzíve, Navasovi v bráne, najlepšej zálohe s Modričom, Kroosom a Casemirom a gólovom Ronaldovi. Keď tento stroj fungoval, ich protiútoky boli dokonalé a mali nádych smrti pre všetkých súperov.

Herným štýlom však nepriniesli futbalovému svetu žiadny prevratný prvok, z ktorého by sme padali na zadok a rozprávali o ňom aj o desať rokov. Žiadny Cruyffov „totálny futbal“  alebo Guardiolova „tiky – taka“.

Nie, nebol to najlepší tím histórie futbalu. Bol to však ideálne poskladaný celok, ktorý dokázal vyhrať Ligu majstrov štyrikrát za posledných päť rokov, z toho trikrát po sebe.

Odchodom CR7 ale došli Realu góly, ako rožky v obchodoch deň pred štátnym sviatkom. Stroj sa zasekol a nefunguje.

Nemáš Ronalda, nemáš góly

Nemusíme mať Ronalda radi. Pre niektorých je len obyčajný exhibicionista, ktorý rád ukazuje brušné svaly a chce kopať každú penaltu. Ale pokiaľ dostane dobrú prihrávku do šestnástky, a je jedno v ktorej časti veľkého vápna, dokáže streliť gól z jedinej šance za zápas. Genialitu musia uznať všetci.

Real z nej ťažil dlhé sezóny. Aj v rozhodujúcich momentoch Ligy šampiónov. Hoci už CR7 možno toľko nenabehal ako kedysi a bol chvíľami viac neviditeľný, ako na očiach, v kľúčových zápasoch bol vždy na správnom mieste a svoje šance väčšinou premenil.

Štatistiky, ktoré za sebou zanechal, sú ako z iného športu. Pokojne aj z NHL. V počte hetrikov môže súperiť s najlepšími hokejistami histórie. Bez ohľadu na to, či máte radšej Messiho, treba uznať jeho obrovský prínos pre madridský klub.

Strata CR7 stála Real viac, ako si pri cinknutí prvých miliónov od Juventusu v kráľovskom veľkoklube chceli pripustiť.

Nenahraditeľný. Aspoň zatiaľ

Nahradiť 50 gólov za sezónu sa nedá šmahnutím prútika Harryho Pottera. Do tímu neprišla výrazná posila, Real má na konte viac predajov ako nákupov, história pamätá skôr opačné skóre. Spoliehať sa na Benzemu, ktorý aj vo vyloženej šanci spoľahlivo trafí loptu do horných poschodí výškovej budovy, bol ťah na vlastnú bránu.

Bielemu baletu chýbajú Ronaldove góly a Zidanova osobnosť. Hráči sú presýtení veľkými úspechmi, nielen na klubovej scéne. Tím potrebuje okysličenie vo všetkých jeho častiach.

Ak by sme mohli úspešnej etape madridského veľkoklubu dať meno, bez problémov ju pomenujme érou CR7. A aký život je v Reale bez neho? Ťažký.

https://twitter.com/b3naldo7/status/1103242159044452352
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera