Štvrtok, 25. júl 2024

Ako tínedžer hrával v súťaži majstrov sveta, túži po klube na Slovensku a našej reprezentácii

Billy Blesky Billy Blesky 19.03.2021
Foto: Archív M.T.

Autor článku si všimol na Instagrame príspevok o tom, že mladý futbalista Mattéo Trebaticky, ktorý hrá vo Francúzsku a má slovenské občianstvo, si hľadá klub na Slovensku a príležitosť hrať za reprezentáciu do 21 rokov. Zdieľal ho na Twitteri a Mattéo ho súkromne kontaktoval, čím sa začal tento rozhovor.

Prebehol vo francúzštine, autor ho upravil v angličtine a do slovenčiny ho preložil Richard Fandral.

Chcel by som sa opýtať na vaše hráčske skúsenosti vo Francúzsku. Ako to prebiehalo?

“Prešiel som všetkými tímami v klube SAS Épinal, ktorý hral dlho tretiu ligu. Od 14 rokov som hrával najvyššie francúzske mládežnícke súťaže proti profesionálnym klubom. Hral som proti mnohým hráčom, ktorí sú dnes profesionálmi, ako Michaël Cuisance, Maxence Lacroix, Vincent Thill a mnohí ďalší, ktorí sú dnes v Ligue 1, Ligue 2, Bundeslige…

Získal som tam množstvo skúseností, pretože úroveň je veľmi vysoká, možno najvyššia medzi mládežníckymi ligami v Európe. Od tejto sezóny už som medzi mužmi, trénujem s Áčkom a hrám priateľské zápasy. Liga je ale od októbra prerušená, hrajú sa len tri najvyššie súťaže a my sme vo štvrtej.

Chcel by som si preto na Slovensku nájsť klub, kde by som začal svoju profesionálnu kariéru a možno si zahrať aj za reprezentáciu do 21 rokov.”

Nie je možné získať angažmán vo francúzskej druhej alebo tretej lige?

“V tretej lige áno, ale radšej by som šiel na Slovensko. Ligu sleduje čím ďalej, tým viac skautov a je v nej veľa dobrých hráčov. Vo Francúzsku je ťažké nájsť si angažmán, ak neprichádzaš z akadémie profesionálneho klubu, aj ak si lepší ako niektorí jej hráči.”

Čo iné krajiny, Belgicko alebo Rakúsko? Mladí slovenskí futbalisti hrajú aj v Česku, Poľsku, Maďarsku…

“Páčilo by sa mi ísť aj do Belgicka, keďže tam žije moja priateľka. Nebránil by som sa ani iným krajinám, ale Slovensko je moja druhá vlasť, takže by som najradšej svoju profesionálnu kariéru začal tam. Slovenská liga má dobrú úroveň a tiež by som mal šancu dostať sa do reprezentačnej dvadsaťjednotky.”

Foto: Archív M.T.

To ale môže byť ťažké, keďže prestupové obdobie na Slovensku skončilo.

“Áno, už sa pozerám na budúci sezónu. V lete pôjdem na skúšky. Dovtedy trénujem, aby som sa udržal vo forme.”

Veríte, že tréneri reprezentácie do 21 rokov si vás všimnú, keď budete na Slovensku?

“Už som hovoril s trénerom dvadsaťjednotky a povedal mi, že dostanem šancu, ak si nájdem klub, kde budem pravidelne hrávať.”

Hovoríte po slovensky?

“Ovládam základy, ale nehovorím dobre. S otcom (ktorý je Slovák, pozn. red.) sa nevídame často a keď idem za rodinou do Košíc, je to na týždeň do roka, inak slovenčinu veľmi necvičím. Ale veľa rozumiem.”

Johan Morel, ktorý hral za reprezentáciu Slovenska do 19 rokov, je obrancom AS Nancy a tiež má slovenské korene. Keď ho minulý rok vybrali do reprezentačnej osemnástky, hral za US Boulogne v mládežníckej lige. Hrali ste aj proti nemu?

“Áno, hovoril som s ním. Proti Nancy som hral veľakrát, ale prišiel tam len toto leto, takže proti nemu ešte nie.”

Momentálne sú v najvyššej slovenskej lige len dvaja obrancovia vo vašom veku (ročníky 2000-2001, pozn. red.), ktorí pravidelne hrávajú (Gergely Tumma, Matúš Vojtko)…

“Áno, ak hrávajú v základnej zostave, musia byť dobrí. Z Francúzska ale nemám možnosť sledovať zápasy slovenskej ligy.”

Aký je váš herný štýl? Modernejší, s množstvom prihrávok ako Škriniar, alebo skôr tvrdší a fyzický?

“Povedal by som, že veľa pozorujem a mám dobrý prehľad v hre. Hrám oboma nohami, ale istejší som si pravou. Posielam veľa krátkych prihrávok a potrebujem sa zlepšiť aj v dlhších.

V slovenskej lige je veľa mladých obrancov, ktorí sa snažia hrať podobne ako obranca Interu Miláno, ale chýba im fyzickosť.

“V súbojoch som agresívny a efektívny.”

Máte ako obranca svoj vzor?

“Sergio Ramos. Je veľmi silný a futbalovo univerzálny.”

Aký máte prehľad v slovenskom futbale, o slávnych hráčoch alebo kluboch?

“Poznám Hamšíka, Škriniara, Škrtela, Rusnáka, Lobotku a veľa ďalších, ale týchto poznám najlepšie.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera