Sobota, 25. máj 2024

Tipy, ktoré ma dostali medzi tisíc najlepších hráčov FPL (1. časť)

Matej Šuľan Matej Šuľan 05.03.2021
SITA - Matthew Childs/Pool via AP

V posledných troch týždňoch sme sa v článkoch o Fantasy Premier League venovali nabitému programu najbližších kôl, aby sme vám pomohli počas týchto hektíckých týždňov s manažovaním vašich FPL tímov.

V najbližšom 27. kole nás opäť čaká double gameweek. Ak ste však čítali všetky naše predchádzajúce články, váš tím by mal byť na toto kolo dobre pripravený a možno sa vám podarí aj pošetriť jeden transfer, ktorý sa bude hodiť pri príprave vášho tímu na blank gameweek 29.

Preto sa tento týždeň nebudeme venovať najbližšiemu kolu, ale pozrieme sa na pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť celkovo zlepšiť vašu fantasy hru, vašu stratégiu, a snáď vás aj posunú vpred v celkovom poradí FPL, či, ideálne, aj na čelo vašich minilíg.

Ide o tipy, ktoré mne osobne pomohli predchádzajúce dve sezóny skončiť v top 1000 v celkovom poradí FPL a taktiež na prvom mieste v rámci Slovenska.

Mimochodom, takto vyzerá história mojich FPL umiestnení. Moje FPL ID v tejto sezóne je 27531, ak by ste si to chceli pozrieť na oficiálnej stránke FPL.

Poďme sa však venovať tipom.

Vychádzajú z mojich vlastných skúseností a pozorovaní.

1.    Voľte rozumnú štruktúru svojho FPL tímu

Snažte sa maximalizovať očakávaný počet bodov, ktorý váš FPL tím môže získať tak, že budget rozložíte vo svojom tíme viac menej rovnomerne. Bolo by super mať vo svojom tíme Salaha, Fernandesa, Kanea, Sona a De Bruyneho zároveň.

Avšak keď naviažete veľké množstvo peňazí len na pár hráčov, výrazne tým obmedzíte bodový potenciál svojho mužstva na ďalších pozíciách.

Ja väčšinou mávam vo svojom tíme maximálne dvoch hráčov, ktorých cena je väčšia než 10 miliónov libier – obvykle záložníkov. Tí tvoria jadro štruktúry môjho tímu a zvyšok mužstva sa snažím vyskladať okolo nich tak, aby mi nikde v tíme nevznikali slabé miesta.

2.    Porovnávajte body medzi pozíciami

Keď si vyberáte hráčov do svojho FPL tímu (či už na začiatku sezóny, alebo keď robíte transfery), nevnímajte ich pozície (brankár-obrana-záloha-útok) izolovane.

Myslím tým, keď chcete do svojho tímu kúpiť útočníka za 6,5 milióna, neporovnávajte ho len s ďalšími útočníkmi s podobnou cenou. Porovnajte ho aj s obrancami a záložníkmi v rovnakej cenovej hladine.

Ak napríklad útočník za 6,5 milióna doteraz nahral 125 bodov a záložník za 6,5 miliónov nahral 150 bodov, tak daný záložník je pre vás lepšou voľbou.

Takže v takomto prípade by ste radšej mali využiť dva transfery a zmeniť štruktúru svojho tímu (napríklad z 3-4-3 na 3-5-2) tak, že útočníka vymeníte za lavičkového útočníka (4,5 milióna) a jedného z vašich lavičkových záložníkov „upgradnete“ na vyhliadnutého záložníka za 6,5 milióna.

Je to len ukážkový zjednodušený príklad. Dôležité je, aby ste vždy porovnávali hráčov aj naprieč pozíciami a nielen v rámci rovnakých pozícii.

3.    Hrajte svoju hru

Hrajte svoju hru, rozhodujte sa na základe svojho rozhodovacieho systému. Nepozerajte sa na to, čo robia druhí FPL manažéri alebo vaši rivali v miniligách.

Nenechajte sa ovplyvniť transfermi, ktorí robia vaši súperi. Chceli ste do svojho tímu Sona, ale váš najväčší súper v minilige sa ho chystá kúpiť tiež? A kvôli tomu váhate, hľadáte iné riešenie, pretože nechcete mať vo svojom tíme tých istých hráčov ako on?

Toto sa často stávalo mne v prvých dvoch sezónach. Naučil som sa však, že netreba brať ohľad na to, čo robia druhí manažéri a vaši súperi. FPL môžete vyhrať len vtedy, keď vyberiete do svojho tímu hráčov, ktorí nahrajú najviac bodov.

Takže ak sa budete rozhodovať na základe toho, čo robia iní FPL hráči a budete tomu prispôsobovať svoje rozhodnutia, nakoniec skončíte so sub-optimálnym riešením.

Preto nikdy neberte ohľad na nikoho. Vyberte do svojho tímu hráčov, o ktorých si na základe vlastných analýz myslíte, že nahrajú najviac bodov.

4.    Nerozhodujte sa na základe pocitov, nikdy

Tento tip sa vám nebude páčiť.

Mnoho FPL manažérov robí rozhodnutia na základe vlastných pocitov.

Tiež som to tak v prvých dvoch sezónach robil, takže viem každého takého FPL manažéra pochopiť.

Pozrite sa však na to z pohľadu finančného trhu. Žiaden úspešný investor nezbohatol kvôli tomu, že by kupoval akcie (či iné finančné inštrumenty) na základe vlastných pocitov. Nie.

Za každým úspešným investorom sú dlhé hodiny strávené výskumom a analýzou. A ich každé rozhodnutie vychádza zo záverov, ku ktorým prišli.

Preto majte aj vy systém, na základe ktorého sa budete v FPL rozhodovať.

Sledujte štatistiky hráčov – kto často strieľa na bránu? Kto často vytvára šance? Kto má najviac dotykov v šestnástke? Kto ma najlepšie očakávané štatistiky tzv. – expected goals?

Robte rozhodnutia na základe vlastných výskumov a analýz, určitého systému, ktorý vám povie, od ktorých hráčov môžeme v najbližších kolách očakávať najviac bodov.

Nikdy však podľa pocitov.

5.    Manažujte svoj tím ako investičné portfólio

V poslednom FPL tipe pre tento týždeň nadviažem na myšlienku z predchádzajúcich odstavcov. Na svoj FPL tím sa môžete pozerať ako na investičné portfólio a môžete ho aj podobne riadiť.

Hráči sú vašimi investíciami. A body, ktoré dokopy pre váš tím nahrajú, sú vašim ziskom.

Preto pri manažovaní svojho FPL tímu môžete aplikovať mnohé metódy riadenia investičného portfólia.

Môžete nakupovať podhodnotených hráčov (hráčov, ktorí zatiaľ nenahrali toľko bodov, ako sa od nich očakávalo) a predávať nadhodnotených hráčov (hráčov, ktorí nahrali oveľa viac bodov, ako sa od nich čakávalo, a preto očakávate, že v ich bodoch nastane „korekcia“).

Môžete nakupovať hráčov na začiatku „trendu“ v ich bodoch: vyzerá to na základe štatistík, analýz a hráčových nahratých bodov, že je na začiatku skvelej formy? Kúpte ho včas. Vyzerá to tak, že „trend“ je na konci a hráčova forma končí? Predajte ho.

Alebo zvoľte „buy and hold“ stratégiu, keď budete vo svojom tíme držať niektorých kľúčových „blue chip“ hráčov bez ohľadu na ich výkonnosť počas celej sezóny.

Čo je však najdôležitejšie, ak sa budete na svoj tím pozerať ako na investičné portfólio, môžete v ňom riadiť riziko; napr. môžete diverzifikovať a stanoviť si, že nebudete mať vo svojom FPL tíme viac než dvoch hráčov z jedného mužstva, aby ste na tomto mužstve neboli veľmi závislí.

Analógií medzi FPL mužstvom a investičným portfóliom je nesmierne veľa.

A tak, ako vám premyslené investičné stratégie môžu pomôcť s úspechom na finančnom trhu, môžu vám pomôcť aj vo Fantasy Premier League.

Budúci týždeň Vám prinesiem ďalších (posledných) 5 tipov.

Držím palce.

Ďalšie články o futbale:

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera