Predchádzajúci týždeň sme vám priniesli prvých 5 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu hru vo Fantasy Premier League. V tomto článku sa zameriame na záverečných 5 tipov.
Poďme na to.
6. Identifikujte kľúčových hráčov včas
Určite ste si už všimli, že v priebehu sezóny sa mnoho FPL tímov vo vašich mini-ligách začína podobať a mnohí FPL manažéri už majú vo svojich tímoch rovnakých hráčov.
Niektorí hráči, ako Fernandes, Son, či Kane, pravidelne získavajú viac bodov než ostatní, vďaka čomu ich chce mať vo svojom tíme každý FPL manažér. Sú to hráči, ktorí sú súčasťou tzv. „optimálneho riešenia“, teda hráči, ktorých vo svojom tíme „musíte“ mať, ak chcete nahrať čo najviac bodov.
Snažte sa týchto kľúčových hráčov identifikovať čo najskôr, ideálne na začiatku ich formy. Čím neskôr ich kúpite, tým menšiu výhodu z ich držania vo svojom tíme máte.
7. Eliminujte straty
Ako som už spomenul v článku: Päť ponaučení po prvej polovici Fantasy Premier league, existujú dva spôsoby, akými môžete získať v FPL čo najväčší počet bodov:
- Prvý spôsob je očividný, a to je, že zvolíte do svojho tímu hráčov, ktorí reálne nahrajú najvyšší počet bodov. Realizácia tohto spôsobu je, samozrejme, trochu komplikovanejšia, nakoľko nevieme vopred určiť, ktorí hráči nahrajú najvyšší počet bodov, a vieme to len odhadnúť v rovine pravdepodobnosti.
- Druhý spôsob je menej očividný, a o to viac dôležitejší. Súvisí s klasickými metódami riadenia rizík, ktoré som spomenul už v predchádzajúcom článku. Tým spôsobom je eliminácia strát. Pod stratami bodov v FPL môžeme napríklad rozumieť:
- transfery za -4 body
- emocionálne transfery, pri ktorých vyhodíte zo svojho tímu hráča, ktorý hneď v ďalšom kole dvakrát skóruje
- transfery „do boku“ (tzv. sideways moves), pri ktorých vymeníte jedného hráča s rovnakým bodovým potenciálom za ďalšieho hráča s rovnakým bodovým potenciálom. Stratíte tak transfer, pretože v konečnom dôsledku v dlhodobom horizonte obaja hráči nahrajú rovnaký, resp. podobný počet bodov.
Skúste identifikovať, ktoré kroky vám vo vašom FPL tíme spôsobujú takéto straty a skúste sa im v budúcnosti vyhnúť.
To, že body prestanete strácať, bude mať pozitívny dopad na celkový počet bodov vášho tímu na konci sezóny.
8. Uvažujte o pravdepodobnostiach
Ako som spomenul v predchádzajúcom tipe, keď budeme o Fantasy Premier League uvažovať v pravdepodobnostnej rovine, môžeme odhadnúť, ktorí hráči nahrajú viac bodov ako ostatní. Samozrejme, odhad ostáva vždy len odhadom a od konečného výstupu sa bude líšiť.
Netvrdím, že musíte používať špeciálne štatistické postupy a vytvárať štatistické modely, aby ste určili pravdepodobnosť napr. toho, že Tomáš Souček skóruje v ďalšom zápase. Nie.
Stačí keď budete v pravdepodobnostnej rovine uvažovať, keď budete robiť prestupy. Napríklad, keď dal doteraz Tomáš Souček 8 gólov v 27 zápasoch, môžeme pravdepodobnosť toho, že dá v ďalšom zápase gól zjednodušene odhadnúť pomocou relatívnej početnosti 8/27 = 29,63 %.
Do konca sezóny ostáva 11 zápasov, čo znamená, že od Součeka môžeme očakávať ešte 11 * 0,2963 = 3,26 ≈ 3 góly. Čo nie je veľa.
Takže ak napríklad v najbližších dvoch kolách nedá žiadny gól, nemáte žiadny dôvod na paniku a na unáhlený prestup. Na základe vypočítanej relatívnej počestnosti môžeme od neho očakávať gól až každý tretí či štvrtý zápas, takže zopár „blankov“ v rade ešte neznamená, že sa hráča musíte hneď zo svojho tímu zbaviť.
Preto vždy uvažujte o pravdepodobnostiach, keď sa rozhodnete nejakého hráča predať, či kúpiť.
Na odhadnutie pravdepodobnosti môžete taktiež použiť aj kurzy bookmakerov (napr. kurzy na strelcov, kurzy čistých kont), ktoré sú oveľa presnejšími odhadmi pravdepodobnosti než relatívne početnosti. Kurzy bookmakerov môžete ľahko prekonvertovať na pravdepodobnosť ako: p = (1/kurz)*100 %.
Vďaka nim môžete napríklad porovnať, či je pravdepodobnejšie, že v ďalšom kole dá gól Son alebo Fernandes. Alebo či je pravdepodobnejšie, že čisté konto udrží Chelsea alebo Manchester United. Takéto pravdepodobnosti vám môžu pomôcť pri výbere kapitána alebo pri rozhodovaní sa, ktorého hráča posadiť na lavičku.
Takýto systém má zmysel predovšetkým z dlhodobého časového horizontu, nakoľko v krátkodobých časových úsekoch (napr. časový úsek len jedného či dvoch kôl) môžu byť odchýlky reálnych hodnôt od očakávaných hodnôt (hodnoty vypočítané z pravdepodobností) dosť veľké.
V dlhodobom časovom horizonte (napr. v horizonte 10 kôl, alebo v horizonte celej sezóny) sa podľa štatistického zákona veľkých čísel bude rozdiel medzi reálnymi a očakávanými hodnotami vypočítanými na základe pravdepodobností zmenšovať.
9. Voľte kapitána z ľahkého zápasu
Pre väčšinu z vás FPL manažérov bude tento tip triviálny.
Mne osobne sa vždy pri výbere kapitána osvedčilo pozerať sa predovšetkým na to, či má hráč pred sebou ľahký zápas a nie na to, akú má súčasnú formu.
Preto z veľkej miery vždy volím na najbližšie kolo ako kapitána hráča, ktorý má pred sebou ľahký zápas a nepozerám na to, koľko bodov nahral v predchádzajúcich 3 alebo 4 kolách.
Samozrejme, musí to byť hráč, ktorý je aj schopný nahrať body – ideálne niektorý z top 5 najproduktívnejších hráčov FPL.
Moja rada teda je: voľte za kapitána hráča, ktorý má pred sebou ľahký zápas, bez ohľadu na hráčovu súčasnú formu, ale zároveň nech je to spoľahlivý hráč, ktorý je schopný pravidelne nahrávať body.
10. Buďte trpezlivý
A nakoniec čas na najdôležitejší tip. Buďte trpezlivý. Nemajte od hráčov nereálne očakávania a nerobte unáhlené prestupy, ktoré vášmu FPL tímu spôsobia len straty.
Sústreďte sa na to, aby ste v priemere nahrali každé kolo približne 60 bodov (2280 bodov za sezónu). Dôverujte svojmu rozhodovaciemu systému a nemeňte ho v priebehu sezóny.
Držte sa svojho plánu, a bude sa vám v FPL dariť.
Ďalšie články o futbale
- Tipy, ktoré ma dostali medzi tisíc najlepších hráčov FPL (1. časť)
- V Lige majstrov môže zachrániť Liverpool asi naozaj len Budapešť
- Brazílsky karneval, výbuch v Rusku aj nechutné videá. Joachim Löw po pätnástich rokoch skončí na lavičke Nemecka
Komentáre