Štvrtok, 27. jún 2024

Tréner Michaloviec Norbert Hrnčár: Slovenský futbal ma vždy vie prekvapiť

Ján Janočko Ján Janočko 02.09.2022
FOTO TASR - Branislav Račko

Trnava, Banská Bystrica, Ružmberok, Trenčín či aktuálne Michalovce. Nielen tam sa tréner Norbert Hrnčár zdržal na lavičke v našej najvyššej súťaži. Oslovil som ho so žiadosťou o rozhovor, a tak sme sa rozprávali: O synových výkonoch v Slovane, o futbalovom prostredí v Michalovciach, o hráčoch, s ktorými neradno ísť do súboja i o šanciach liverpoolskeho FC.

Čím vás najviac Michalovce prekvapili ?

Neprekvapili ma ničím. Je to klub na rovnakej v porovnaní s ostatnými v lige takže žiadne mimoriadne prekvapenie na úvod neprišlo.

Aké je na Zemplíne futbalové prostredie?

Budem sa opakovať, ale úplne štandardné. Podmienky sú možno na rovnakej úrovni ako v ostatných 6-7 kluboch na Slovensku. Samozrejme, Michalovce sa nemôžu porovnávať s Dunajskou stredou, Slovanom, Trnavou, ale ostatným klubom môžu pokojne konkurovať.

Skúsim to ešte otočiť na inú stranu. Sú fanúšikovia niečím iní ako v iných kluboch?

Nie, všade na Slovensku sú fanúšikovia veľmi podobní, nároční a kritickí. Ak sa darí, tak je všetko okej, a keď nie, tak je to horšie, ale to je také slovenské. Treba s tým žiť, vyrovnať sa a vedieť s tým fungovať.

Zvykli ste si na dlhé cesty? Michalovce sú, predsa len, najďalej z celej ligy.

V porovnaní s ostatnými je to náročnejšie. Slovensko však nie je také veľké, že by sa to nedalo zvládnuť. Sú cesty, kedy to z východu na západ trvá 6-7 hodín, ale aj o tom je ligový futbal.

Čo vám v Michalovciach z domova najviac chýba?

Rodina, ale to je prirodzené. Rodina ale chýba vždy či už je to v Michalovciach, alebo hocikde inde. Aj taký je však trénerský život. Naučili sme sa tak fungovať a nemáme s tým problém.

Nechýba vám expertovanie v štúdiu? Predtým ako ste prišli do Michaloviec vás bolo často vídať v televízii…

Úprimne poviem, že aj áno. Bola to dobrá skúsenosť. Robilo sa to na veľmi slušnej úrovni a stále sa to vylepšuje. Nevylučujem, že sa k tomu ešte niekedy v budúcnosti vrátim.

Dnes vás už asi nevolajú spolukomentovať, ani v dňoch keď Michalovce nehrajú.

To ani nie je možné. Nazval by som to konfliktom záujmov, nakoľko aktívne fungujem v klube. Nebolo by to vhodné ani etické.

Majú tréneri v našej lige na Slovensku slobodu? Napríklad pri výbere posíl, základnej zostavy.

Ja osobne som mal vždy dobré skúsenosti a spoločnou diskusiou sme hľadali riešenia. Naozaj v každom jednom klube, možno s výnimkou Trenčína, kde je to, samozrejme, postavené na trochu inej báze. Nikdy som nemal problém s tým, že by diskusia nebola otvorená. Moje slovo malo váhu. Sám pracujem tak, že aktívne hľadám a oslovujem hráčov, takže to beriem úplne normálne.

Aké sú vzťahy medzi ligovými trénermi na Slovensku?

Myslím, že veľmi dobré. Určite sú kolegovia, ktorí sú si bližší, ale to je normálne aj v každom inom biznise. Ja osobne mám so všetkými úplne normálny, kolegiálny vzťah.

S kým z ligového pelotónu ste najlepší kamarát?

Najviac sa poznáme s Vladom Weissom, Jurajom Jarábkom, Mišom Ščasným, Jánom Kocianom a Aďom Guľom. Tréneri, s ktorými sme v podstate aj jedna veková generácia. Samozrejme, mám rešpekt aj voči novým a začínajúcim trénerom.

Dokáže vás slovenská liga a futbal ešte niečím prekvapiť?

Vždy je čím prekvapiť. Niekedy pozitívne, niekedy negatívne.

A dokáže vás niečím ešte prekvapiť váš syn, ktorému sa momentálne darí v Slovane?

Dúfam, že ešte prekvapí, v pozitívnom duchu a že sa mu bude sa mu ešte viac dariť a bude dávať ešte viac gólov. To by som ale nebral ako prekvapenie, ale prirodzený vývoj.

Čo prežívate vo vzájomných zápasoch keď sa stretnú Michalovce so Slovanom a keď Dávid proti vám nastúpi?

Je to veľmi špecifické. Človek sa samozrejme koncentruje na svoje mužstvo, ale jasné, že vnímam aj Dávida. Prajem aby sa mu darilo, ale určite chcem, aby v zápasoch bolo úspešné moje mužstvo.

Máte medzi sebou aj nejaké doťahovačky? Poviete si po zápasoch aj niečo vtipné?

Jasne to patrí k tomu. Rozoberieme si zápas, ako to videl on a ako ja. Hľadáme, čo kto mohol urobiť lepšie. Nehovorím, že robíme nejakú extra analýzu, ale rozprávame sa o tom odľahčeným tónom.

Slovan postúpil do skupiny Konferenčnej ligy. Súperi sú známi, ako hodnotíte skupinu a aké sú podľa vás ich šance?

Je to super a fantastické, že postúpili. Po vylosovaní si dovolím povedať, že šance, aby sa dostali do jarnej časti, sú veľmi veľké. Možno by som povedal, že Slovan musí z tej skupiny postúpiť. Atraktivita súperov nie je najvyššia, ale je tu väčšia šanca na zisk bodov, na vyšší zárobok, odmeny za víťazstvá. Tento los je podľa mňa lepší ako keby získal Slovan silných súperov, to by ťažko zbierali body. Tu je šanca na postup do jarnej Európy.

Ako veľmi vás potešilo, že Dukla Banská Bystrica tento rok postúpila do Fortuna ligy?

Je to super správa. Ja som v Bystrici prežil aj hráčske roky a pôsobil som tam aj ako tréner. Je to krajské, veľké mesto a Bystrica patrí do ligy. O to viac, že ich trénuje kamarát Mišo Ščasný. Držím im palce, aj keď je to v lige náš priamy konkurent. Nech sa im darí, samozrejme, okrem súboja s nami.

Aký je váš najobľúbenejší a najmenej obľúbený súper v lige?

Nemám to rozdelené na obľúbených a neobľúbených. Každý zápas je špecifický a svojím spôsobom náročný. Obľúbený je vtedy, keď ho zvládneme a darí sa nám. Neobľúbený je ten, v ktorom to výsledkovo nevyjde.

Pozrime sa na váš káder v Michalovciach. Ak by ste dnes boli aktívnym hráčom, proti komu by ste nechceli nastúpiť?

Ťažko povedať, určite by to boli náročné súboje, ale ja by som ako hráč takú výzvu rád prijal.

Takže napríklad Matúš Marcin? Náročné vyzerá byť aj bránenie Adlera.

Proti Matúšovi Marcinovi je nepríjemné hrať, ale aj napriek tomu by som si to s ním v súboji 1 na 1 rozdal. Silný je rozhodne aj spomínaný Adler, a myslím, že nepríjemné by boli aj osobné súboje s našou novou posilou, Saineym Njie.

Koho z našej ligy si viete predstaviť v drese Liverpoolu?

Mojho syna, ale neviem nakoľko je to reálne. To by som bol šťastný otec vzhľadom na to, že sme obaja veľkí fanúšikovia. Reálne je tá šanca asi minimálna, ale veľmi rád by som ho videl niekde v zahraničí. Každý musí snívať a verím, že Dávid sníva a pracuje na tom aby sa jeho sny mohli plniť. Človek nikdy nevie…

Dávid je fanúšikom dobrovoľne?

Zdedil to po mne a iné tam ani neprichádzalo do úvahy. Mal by to veľmi ťažké, keby prišiel s niečím iným. Napríklad s takým odznakom Chelsea a bol by vyhodený v koši.

Keby prišiel s dresom Manchesteru United?

Tak to si neviem ani predstaviť. Rituálne by som ho spálil (smiech).

Poďme si na záver zatipovať. Ako dopadne sezóna pre Liverpool?

Liverpool bude silný, dobrý a pevne verím, že aj úspešný, aj keď konkurencia je obrovská a mám pocit, že každým rokom silnejšia a väčšia. Liverpool je kvalitné mužstvo a pokojne si to môže rozdať s hocikým či už v Anglicku, alebo v Európe. Takže je tu šanca byť aj majstrom aj víťazom Ligy majstrov. Povedal by som, že dnes nikto nechce hrať proti Liverpoolu a to je dobrý signál.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera