Piatok, 19. apríl 2024

Tréner Tarkovič má na EURO výber, v ktorom nemal príliš na výber. Ako má dnes vyriešiť Lobotkov post?

SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Oblečte odložené hokejové dresy, obujte návleky na spätné zrkadlá. Dnes podvečer sa Slováci po piatich rokoch predstavia v piatom zápase na EURE. Cesta na záverečný turnaj bola viac ako zamotaná, komplikovaný barážový systém sa nesnažili rozlúštiť ani vedci v Slovenskej akadémii vied, ale sme tam. EURO je oslava futbalu, poďme si ho naplno užiť, nech to dopadne pre našu repre akokoľvek.

Nevyspytateľný prvý zápas

Štefan Tarkovič zobral na záverečný turnaj výber, v ktorom nemal moc na výber. Na základe posledných zápasov, formy hráčov a kostry mužstva nemôžeme očakávať žiadnu oku lahodiacu futbalovú modernu. Na čom však môže stavať je skúsenosť starých matadorov s veľkým turnajom, čo bude najmä pre prvý zápas kľúčové. Až jedenásť futbalistov si pamätá plné tribúny z Francúzska. Škriniar, Pekarík, Hubočan – skoro celá obrana, Hamšík, Kucka, Mak, Duda, Weiss, Hrošovský, Greguš – viac ako celý stred a Ďuriš. Traja spomínajú ešte aj na otravné vuvuzely v Južnej Afrike. 

Hoci niektorí chalani už majú vrchol za sebou, niektorí aj dvakrát, v nevyspytateľnom prvom zápase práve faktor skúsenosti v spojení s nadpriemerným výkonom môže znamenať úspech. Pretože tlak je aj na strane súpera.

Poďme si spoločne zatipovať základnú jedenástku, ktorú aj tak nikdy netrafíme.

Brankár

Martin Dúbravka, nie o čom. Budeme dúfať, že dobre vypráši rukavice.

Obrana

Pekarík, Škriniar, Šatka, Hubočan. Tarkovič nebude experimentovať, v prvom zápase využije skúsenosť a zohratosť Škriniara so Šatkom. Majster Serie A bude najviac sledovaným hráčom. Kým pred piatimi rokmi bol prekvapením turnaja, teraz musí byť líder.

Stred

Trénerom sa do stredovej formácie ponúka viacero možností. Opäť však staví na maximálnu skúsenosť. Hamšík a Kucka sú istí, k ním pôjde Hromada a na kraje HaraslínMak.

Marek Hamšík aj vo svojom veku, s prerazenou nohou a bez poriadnej zápasovej praxe bude lepší na 60 minút, ako ktokoľvek iný z lavičky. Možno s výnimkou jedného.

Kauza Lobotka

Kým pred štyrmi rokmi to vyzeralo, že okolo Lobotku budeme budovať novú etapu, dnes po ňom skôr látame diery. Ani jeden z menovaných by za priaznivých okolností nebol lepšia voľba ako Stanislav. Hráč ako on by bol v top forme nenahraditeľný. Reprezentácia hrá ale bez neho už dva roky a občas aj v zápasoch, v ktorých nastúpil. Tým lepšie, že sme si na to museli dlhšie zvykať a pre EUROM stihli dostať šancu iní hráči.

Netreba sa v tom vŕtať, zdravotné problémy a veci, o ktorých všetko nevieme vedia ovplyvniť kariéru každého nádejného Iniestu. Isté však je, že dnes by Stano nemal nastúpiť v základnej zostave.

Útok

Ondrej Duda. Ivan Schranz asi ešte nebude fit, „nech Boženík dá“ nemá za sebou ideálnu sezónu. A Ďuriš? Stavať na jednom postupovom góle nejde dookola.

Lavička

Máme až päť striedaní ako všetci ostatní. Starý dobrý Vladko Weiss by mohol byť žolík na 15 minút, keďže už pred piatimi rokmi nestíhal behať po čiare dlhšie. Viac však veríme Suslovovi.

Realizačný tím

Marek Mintál. Videli ste aké koníky robil na tréningu? Už sme to viac krát spomínali, ale nikdy nie je dosť. Zišiel by sa v starej nemeckej forme.

Tímový duch

Dvanástym hráčom bude toľko omieľaný tímový duch. Je to turnaj, na ktorom platia úplne iné zákonitosti, najmä v zápasoch v skupine. Nie sme favorit, no dnes večer môžeme pilku nožnú poraziť. Poliaci nemajú za sebou vydarené obdobie, nepatria medzi svetovú špičku, hoci si to vždy mysleli. Až na jedného útočníka.

Slovenský tím na papieri nemusí znamenať slabotu na ihrisku. Podstatné je, aby náš futbal nevyzeral ako ranná cesta do roboty. Oči ešte zalepené a po ich otvorení to nebude lepšie. Šmýkanie po zadku ospravedlní akýkoľvek výsledok.

Očakávajme vyrovnaný zápas s väčším držaním lobdy u súpera. Verme v priaznivý výsledok. Víťazstvo nikomu vadiť nebude.

Výkop 18:00, Krestovsky Stadium, Petrohrad. Vysiela RTVS.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera