Piatok, 17. máj 2024

Tréner Weiss to znova dokázal. Slovan ukradol v Budapešti víťazstvo a skupinovú jeseň má na dosah

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovan Bratislava vyhral prvý zápas druhého predkola Ligy majstrov v novej sezóne na ihrisku Ferencvárosu Budapesť. V závere otočil nepriaznivý stav dvoma gólmi legionárov a nečakanú výhru doslova ukradol. Maďarom zostali oči pre plač a sociálne siete na hlúpe komentáre.

Skupinovú jeseň má slovenský majster na dosah, stačí sa o týždeň na Tehelnom poli nezľaknúť príležitosti.

Hrdina zápasu

Vladimír Weiss starší.

Najlepší slovenský tréner posledných dvoch sezón v stredu večer znova dokázal svoje majstrovstvo. Rozdiel medzi ním a jeho ruským kolegom na lavičke domácich nemohol byť väčší. Čerčesov pred zápasom sebavedomo hovoril o tom, že z Batumi nepostúpil lepší tím. Weiss naopak súpera chválil a novinárom skôr vysvetľoval nie práve ideálne výkony v minulom týždni. Výsledkom bolo neprimerané sebavedomie Maďarov a výborné mentálne nastavenie slovanistov.

Hráči maďarského majstra neboli pripravený na taktické varianty toho slovenského. Weiss poslal do základu relatívne defenzívnu jedenástku, no zároveň naordinoval agresívny tlak na loptu a rýchly prechod do útoku. Čím dlhšie ubiehal zápas bez gólov, tým rýchlejšie erodovala nadradenosť Fradi. Belasí naopak verili, že dobrý výsledok uhrajú a presne vedeli, ako.

Čestné uznanie: Adrian Chovan. Brankár, ktorý musí znášať na naše pomery silnú kritiku, svojich podržal ozaj výborným výkonom.

Moment zápasu

Striedanie Vladimíra Weissa mladšieho.

Pár minút po góle, ktorým Zachariassen otvoril skóre a poslal desiatky tisíc Maďarov do dočasného vytrženia, dvadsať minút pred koncom, vystriedal starší Weiss mladšieho. Podľa vyjadrení po zápase nemohol inak, juniora obmedzovalo zranenie. Spolu s Chakvetadzem išiel hore za Pauscheka Čavrić a Slovan stihol do konca zápasu streliť dva góly.

Treba povedať, že to mohlo byť celé inak – od šiestej minúty mal slovenský majster vyhrávať. Priamy kop Weissa mladšieho vyťahoval Dibusz z bránkovej čiary, Medvedev sa nepodarenou dorážkou do prázdnej bránky nominoval do výročnej ceny futbalových babrákov. Weiss svojich sedemdesiat minút ťahal smerom dopredu, striedal strany, rozbiehal akcie. Viac nevládal, no striedanie tímu neuškodilo.

Toto som fakt nečakal

Akcie, po ktorých padli góly.

Obe akcie Slovana boli svojim prevedením zaujímavé. Pri prvej Barsehgyan nakopol loptu zo štandardnej situácie na zadnú tyč. Tam zabehol Vernon de Marco, vrátil loptu na päťku a Guram Kashia hlavičku poslal do siete. Ferencváros mal štandardky na zadnú tyč ako základnú taktickú variantu pre tento zápas. Evidentne verili, že obrana Slovana ju nedokáže zakaždým ubrániť. Ako sa hovorí, padli zbraňou, ktorú sami tasili.

Druhý gól rozohrali Chakvetadze s Barseghyanom. Prvý menovaný potiahol v strede ihriska loptu dopredu presne tak, ako keby mal na dres číslo sedem a menovku Weiss. Posunul ju kolegovi na pravé krídlo a ten ju spracoval a zakončil presne tak, ako spracúva a zakončuje podobné akcie mladý Vladimír. Síce ľavačkou, no loptu obalil dokonale, ako karfiól v nedeľu na obed. Letom pripomínala Weissov kop proti Rusku na EURO 2016. Pravda, z opačnej strany šestnástky. Utešený gólik.

Čo sa už nesmie opakovať

Mal by som asi napísať, aby ultras fanúšikovia o týždeň na Tehelnom poli nevyťahovali národnostné plagáty a urážky. Taký naivný nie som ani ja, aby som si myslel, že si za týždeň doštudujú históriu, alebo sa naučia povzbudzovať slušne. Nehrozí.

Nesmie sa opakovať zatiahnutie Slovana hlboko do vlastnej šestnástky, ako v nadstavenom čase v Budapesti. V ňom sa jedna prudká lopta odrazila do tyčky, v odvete šťastie nemusí stáť pri belasých znova. Aktívna hra bude povinnosťou, ideálne by bolo streliť gól, alebo dva ako v Pesti.

A čo odveta?

Slovan podľa mňa postúpi. Neviem, či vyhrá aj v odvetnom zápase, pre tretie predkolo to ani nepotrebuje. Stačí neprehrať. To ale býva zradné. Stavil by som na remízu.

Budem dúfať, že správanie fanúšikov nebude horšie, ako v Maďarsku a že sektory, alebo štadióny UEFA zatvorí maximálne na jeden neskorší jesenný zápas. To je asi maximum možného.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera