Kým donedávna bol neznámou, dnes sa stáva obľúbencom publika. Jaroslav Hynek prebral v lete klub MŠK Žilina a pomaly prehadzuje výhybku v tíme šošonov. Mení štýl hry, vyťahuje nové mená do A-tímu a ide o ňom chýr, že vie hráčov strhnúť pozitívnou emóciou. O tom, ako si zvykol na novú prácu, na veľké očakávania, ale aj o muchotrávkach som sa s ním rozprával v útrobách štadióna MŠK po zápase so Spartakom Trnava.
Už je z vás Šošon?
Už od začiatku! Je to pre mňa práca snov v akadémii a v klube, ktorý má za sebou takú históriu a ktorý chce niečo zmeniť. Keď som sem prišiel, tak som sa cítil veľmi príjemne. Asi to nie je o tom, že by som niektorých ľudí poznal, ale trochu to k tomu prispelo. Keď som trénoval v Baníku Ostrava, tak sme sem jazdili s mládežou na turnaj Mintál Cup. Okrajovo som poznal Peťa Pekaru, pána majiteľa, alebo Karola Belaníka. Celkovo ľudia v klube sú príjemní, spolupracujúci a hneď som cítil ako doma.
Je pravda, že ste študovali aj geografiu?
Študoval som dvojodbor na Univerzite Palackého v Olomouci. Študoval som učiteľstvo telesnej a zemepis.
Takže veľmi dobre viete, kde je sever.
Viem, kde je sever (smiech). Viem aj, kde je severná tribúna. Dnes ju bolo skvelo počuť a diváci boli úžasní. Aj napriek tomu, že v poslednej dobe víťazstvá neprichádzali. Aj napriek tomu bola atmosféra na severnej tribúne fantastická. Verím, že fanúšikovia budú trpezliví a počkajú na premenu, ktorou tím prechádza a potom si spolu budeme užívať pozitívne výsledky.
V žilinskom Áčkú sú mladí hráči. Ste pre nich trochu aj učiteľom?
Snažím sa to do svojej práce projektovať. Tréner je svojím spôsobom učiteľ. Snažím sa vhodne kombinovať učiteľské štýly. Niekedy treba byť na hráčov náročný. Na druhej strane, moji zverencimôžu povedať svoj názor a snažíme sa ich vnímať individuálne.
Rád by som sa opýtal aj na vašich predchodcov z Česka. Silnú stopu v MŠK zanechali Pavel Hapal aj Pavel Vrba. Máte s nimi niečo spoločné?
Poznám sa viac s Pavlom Hapalom, pamätám si ho skôr ako hráča. Odohral skvelé zápasy, bol jedným z tých, ktorí ťahali Olomouc k skvelým výsledkom. Chodili sa naň pozerať plné tribúny a ja som na tých tribúnach nechýbal. Hapi mi je blízky, poznáme sa viac aj osobne. Vrbu som prvýkrát stretol, keď som bol asistentom trénera v Sigme Olomouc na sústredení v Hulíne na Morave. Najviac ma zaujal, keď bol v Plzni a to som už bol trénerom v Dukle Praha, kde z jeho hry študovalo a bralo si podnety mnoho trénerov. Páčila sa mi jeho priamočiarosť a naozaj ma tým inšpiroval. Keď bol v Žiline, tak som ho až tak nesledoval.
Prezradíte nám váš trénerský vzor?
Bolo ich viac, nemám iba jedného trénera. Keď som však začal trénovať, mojim vzorom bol Fabio Capello. Potom som vnímal mnoho kvalitných trénerov ako Marcello Lippi, Arsene Wenger a keď som sa dostal do mužského futbalu, tak to boli Pep Guardiola či Jurgen Klopp. Snažím sa vziať si od týchto trénerov to, čo sedí do môjho konceptu a nekopírovať ich absolútne presne.
Prečo ste ukončili profesionálnu kariéru tak skoro?
Bola to kombinácia viacerých faktorov. Jeden bol ten, že keď som bol malý, tak som si zlomil nohu a navyše, po čase sa ukázalo, že jednu nohu mám o trochu kratšiu. Neskôr, pri väčšej záťaži som mal problém s chrbtom. Skôr alebo neskôr by som musel skončiť. Primárny faktor, prečo som sa rozhodol ísť učiteľskou a trénerskou cestou, však prišiel v momente, keď som hrával v Přerove a bojovali sme o špicu druhej ligy. Hrával som pomerne pravidelne, ale po čase majiteľ klubu začal s podivnými taktikami, prestali nám chodiť peniaze. Neskôr začal hráčsky káder úplne rozpredávať a ja som tomu celému prestal veriť. Vyhodnotil som si, že je lepšie skončiť a kvalitne doštudovať vysokú školu, že radšej budem učiť, začnem trénovať a uvidím, kam ma to zavedie. Dá sa povedať, že ma znechutil futbalový život a najmä jeden funkcionár.
Neľutovali ste to? Keby ste pobudli ešte jednu-dve sezóny niekde inde…
Neľutoval, skôr som sa zaoberal touto informáciou v momente, keď som šiel ako tréner do prvej ligy. Je to náročná cesta a bol som rád, že som sa tam dostal. Musím však povedať, že tréneri, ktorí mali väčšiu futbalovú kariéru, dostávali často prednosť. Samozrejme im to prajem, ale často dostávajú šancu bez dlhodobej trénerskej skúsenosti. Funkcionári berú do úvahy to, že ide o známu osobnosť. V tej dobe som premýšľal, že keby som ešte vydržal dva roky hrať ligu, tak by mi to v tomto smere možno pomohlo.
Čo by ste urobili, aby ste prilákali viac ľudí na žilinské tribúny?
Vážim si všetkých fanúšikov, bol by som rád, ak by chodili vždy a naplnili štadión. Ale rešpektujem ich emóciu a rozhodovanie sa, kedy na futbal pôjdu a kedy nie. Všeobecne fanúšikov rozdeľujem na dve skupiny, z ktorých na základe výsledkov vzniká tretia. Jedna je ultras so silnou, niekedy až agresívnou emóciou. Druhá, najpočetnejšia – fanúšik, ktorý príde na futbal, dá do toho aktuálne emócie a príde zas. Tá tretia je “euforická”. Keď sa darí, chodí, keď sa pár stretnutí nedarí – prestane chodiť. Majú fandenie spojené len s pozitívnou emóciou. Zažil som to na Baníku, pozoroval som to na Slavii – keď sa tímom nedarilo, tak tri štvrtiny divákov nechodili. Na Sparte tiež. Vnímam, že u nás, v Česku a na Slovensku, je návštevnosť spojená s výsledkami. Na západe je to aj viac spoločenská udalosť. Ale to sa týka asi všetkých športov. Treba sa však pozrieť na našu situáciu z viacerých uhlov. Vedenie klubu chcelo “refresh” hernej koncepcie a tréningovej prípravy. Zásadne držať mladý káder. Než si to sadne, treba si uvedomiť, že s tým môže prísť aj výkyv vo výsledkoch. Nie je to žiadne alibi, každý zápas chceme vyhrať. Žilina si prešla obdobím obrovských úspechov, všetci sú na ne dlhodobo zvyknutí a o to je to brané citlivejšie zo všetkých strán. Vnímam to tak, že plné tribúny prídu, vzhľadom na tie tri fanúšikovské skupiny, keď sa bude dariť. Moje idealistické prianie však je, aby chodili stále a vždy si na futbale našli niečo pozitívne a tým budovali futbal ako spoločenskú udalosť pre naše deti.
Takže keď bude hrať Žilina o titul, bude plný štadión.
To si nemyslím, že by sme museli vyhrávať každý jeden zápas. Všetci fanúšikovia vedia, že tím je mladý a potrebuje trpezlivosť. Každý emóciu a prehry zvláda inak a, ako som spomínal, niekto sa radšej príde pozrieť, keď sa tímu darí. Je však veľmi náročné, aby tak mladý tím vyhral každý zápas. Jedna stránka je o výkone a druhá o výsledku a keď sa to všetko spojí dokopy, tak, samozrejme, fanúšikovia budú chodiť. Ale pokiaľ prehráte trikrát po sebe, tak to niektorých fanúšikov môže odradiť a neprídu.
Umelá tráva je veľkou témou na Slovensku, čo hovoríte na tú zmenu? A ako veľká je to výhoda pre Žilinu?
Určitú výhodu to má. Nielen pri našich zápasoch, ale celkovo pre MŠK – stretávame sa tu všetci, od mládeže, cez trénerov až po manažment. Hrať a trénovať tu môžeme všetci, je veľké plus mať tréningy na štadióne, na ktorom hrávate.
Je pravda, že ste veľký motivátor? Hovorí sa, že to je niečo čo slovenským trénerom chýba, no v Žiline sa na to môžu hráči spoľahnúť. Vraj dokážete tím vybudiť k lepšiemu výkonu, resp. strhnúť k víťazstvu.
Vybudiť tím k výkonu, alebo k víťazstvu – v tom je dosť veľký rozdiel. Celému klubu sa darí s hráčmi komunikovať tak, aby každý zápas chceli hrať čo najlepšie a nebolo to len o výsledkoch. Pre mňa je dôležité to, že ich dokážem namotivovať k výkonu a k “chceniu”. Ostatné už nie je úplne o motivácii, ale o skúsenosti, o presnosti a o tom, ako hráč dokáže do zápasu dať optimálny výkon. To je dôležité, pretože ak dáva hráč do výkonu len 50 percent, je to málo, ale ak dáva viac ako 100, to je skôr kontraproduktívne. Postupom času musíme nájsť optimum, ktoré do toho hráč má dať, aby sa dokázal adaptovať na dianie na ihrisku. A na základe týchto skúseností je možné tím učiť aj spoločne vyhrávať.
Čo vám na Slovensku z Česka najviac chýba?
Rodina. Žena musela zostať v Česku, je učiteľka a má posledný ročník žiakov na základnej škole a mladší syn začal chodiť do prvej triedy. Chýbajú mi, chcel by som aby tu boli so mnou.
Váš 11-ročný syn hrá za dorast Dukly Praha, neskúšali ste ho prehovoriť aby si prišiel zahrať do Žiliny? Predsa len, vo výchove mladých futbalistov má MŠK výbornú povesť.
Hrá v Dukle úplne od mala a futbal miluje. Má tam mnoho kamarátov. Keď sme sa o tom bavili, najprv nechcel o tom ani počuť a odmietal to. Teraz za mnou dokonca pricestoval sám a včera tu absolvoval tréning so svojou kategóriou. Tešil sa na to a všetci ho dobre prijali.
Je teda možné, že o rok bude v klube viac ako jeden Hynek?
Ktovie? Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať.
Na záver mám ešte päť otázok v ktorých mi stačí krátka odpoveď, možno aj jednoslovná. Olomoucké syrečky, alebo žilinská treska?
Aktuálne výborná žilinská treska (smiech).
Ktorý tréner z našej ligy je vám najsympatickejší?
To je ťažká otázka. Rešpektujem každého z nich. Snažím sa mať dobrý vzťah so všetkými, napríklad aj ísť po zápase na drink. Každý má svoje kúzlo a od každého sa snažím učiť. Avšak za mnohé vďačím Romanovi Skuhravému.
Keby ste neboli trénerom, čo by ste robili?
Vyštudoval som učiteľstvo, tak by som sa venoval pravdepodobne tomu.
Najobľúbenejšie slovo, ktoré ste zatiaľ v Žiline počuli?
Počkajte, ja si spomeniem… Muchotrávka!
Žltá, alebo zelená?
Žltozelená.
Komentáre