Nedeľa, 19. máj 2024

Tri bodky po reštarte Bundesligy

Foto SITA/AP

Tak ako? Kto pozeral? Koľko zápasov z nabitého programu prvej a druhej nemeckej ligy ste stihli? Otázok bolo neúrekom a tie, ktoré nás trápili najviac sme zhrnuli v článku, ktorý vyšiel pred týmto víkendom.

Poďme sa pokúsiť nájsť odpovede…

Bude po dlhom výpadku futbal spĺňať parametre Bundesligy?

Skôr nie. Predvedená hra bola najmä v úvode stretnutí veľmi rozpačitá s množstvom chýb a snahy o to, aby sa hráči vyhli kontaktu so súperom. Väčšina gólov padla až po zmene strán z dôvodu taktických rošád a vďaka väčšiemu odhodlaniu háčov.

Napriek tomu padlo v priemere len dva a trištvrte gólu na zápas (článok bol uverejnený v pondelok pred dohrávaným zápasom Brém proti Leverkusenu), čo je na ofenzívnu Bundesligu značný podpriemer. Bežné kolo prináša hodnotu tri a viac.

Budú sa hráči a lavička strániť od nadbytočného ľudského kontaktu?

Snažili sa. Hoci občas to vyzeralo, že si z obmedzení robia niektorí hráči dobrý deň, ale vo všeobecnosti boli zdržanliví pri nadbytočných prejavoch náklonnosti.

Veľmi humorný bol pohľad na striedačky a “provizórne striedačky”, na ktorých museli hráči a realizačný tím dodržiavať dvojmetrové rozostupy. Takisto čakanie na loptu, ktorú museli podávači každú chvíľu dezinfikovať.

Budú mať zápasy bez divákov patričný náboj?

Veľmi nie. Ale na Slovensku sme na zápasy bez divákov, prípadne s návštevnosťou niekoľko desiatok ľudí zvyknutí, takže toto nás až natoľko nezasiahlo.

Na obrovských štadiónoch sa však hracie plochy zdali byť bez obecenstva menšie a ruchové mikrofóny zachytili všetko, čo sa mihlo povetrím. Ideálne to skrátka nebolo.

Budú sa nekultúrne osoby zhlukovať v davoch pred štadiónmi?

Našťastie nie. Aspoň o tom nemáme informácie. Vyzerá to tak, že ľudia boli úprimne radi, že sa môže hrať futbal a rozhodli sa to nepokaziť svojou hlúposťou.

Niektorí “tiežfanúšikovia” z našich štadiónov by si z toho mohli zobrať príklad.

Budú mať hráči pripravené špeciálne „zostaň doma“ oslavy gólov?

Áno, mali. Aj keď väčšinou išlo len o lakťové pozdravy známe aj z tlačoviek našich politikov, prípadne virtuálne “high fives”, našlo sa aj pár kreatívnejších.

Úprimne sme ale čakali azda trochu viac. Na druhú stranu, možno tí, ktorí si pripravili niečo špeciálne, len skrátka netrafili bránu. Zistíme o týždeň.

https://youtu.be/mc5-tL1xrls

Budú kartónové podobizne pribúdať aj na iných štadiónoch?

Zatiaľ sa tomu tak nestalo. Možno sa mužstvá nechcú “opičiť” po súperovi, možno ich len nestihli vybaviť, možno rozmýšľajú nad alternatívnymi kreatívnymi nápadmi.

Určite by sme prijali, keby boli tribúny plné tvárí. Už len keď sa natiahne veľký transparent, alebo tam postavia sochy a obrazy z múzea, mohlo by to zmeniť perspektívu týchto zápasov duchov.

Budú ešte nejaké iné zápasy zrušené, okrem toho medzi Hannoverom a Drážďanmi?

Zatiaľ sa hralo všetko, čo sa malo hrať. V pondelok večer je na programe už spomínaná dohrávka a po nej sa bude hodnotiť. A testovať.

Nič ale nenasvedčuje tomu, že by sme si o týždeň nemohli naladiť Bundesligu na zápasy ako Wolfsburg – Dortmund, Gladbach – Leverkusen, či Bayern – Frankfurt.

Budú ostatné ligy nasledovať Bundesligu?

Vyzerá to tak, že futbalové ligy budú postupne otvárať brány na dohrávky posledných kól. V českej lige začnú dohrávkou dohrávky medzi Teplicami a Libercom najlbližšiu sobotu a následne v týždni pokračujú “regulérnym” kolom.

Anglická a portugalská liga sa má začať rozbiehať na prelome mája a júna, španielska, talianska a turecká o dva týždne neskôr. Belgičania a Francúzi svoje ligy ukončili a nám ostáva len čakať na ozhodnutie ohľadom slovenskej nadstavby. Od júna by sa ale mohlo hrať aj u nás.

Bude to pre diváka futbalový sviatok?

Pre väčšinu áno. Hoci pred zápasmi Bundesligy zaznievali zdržanlivé a pragmatické komentáre, málokto sa úprimne netešil na reštart súťaže. Sociálne siete boli plné dojmov.

Ak aj niekto nepovzbudzoval svoj tím, mohol si zapnúť zápasy s našimi hráčmi. Pekarík hral celý zápas. Bénes nastúpil len na poslednú minutu. Tak Hertha, ako aj Gladbach, zvíťazili.

Budeme sa chcieť pozerať aj na ďalšie takéto kolo?

Budeme. Hoci to nie je úplne ono a niekde v kútiku duše si vravíme, že sa mali uzavrieť všetky súťaže a kluby sa mali pripraviť na novú sezónu, futbal nám chýbal.

A bude ho stále viac. Až kým sa niečo nepokazí. Dúfajme, že sa nič nepokazí…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera