Štvrtok, 23. máj 2024

Trnava zlyhala pred, Slovan po zápase a my všetci sme stále neprišli na to, čo s fanúšikmi, ktorí sa kopú do hláv na ihrisku

Matej Vanoch Matej Vanoch 18.10.2021
Foto: SITA/Martin Medňanský

Po nedeli je zrejmé, prečo sa u nás nerieši rasizmus na štadiónoch. Pretože my ešte žijeme v 80. rokoch a zatiaľ sme neprišli ani na to, čo s fanúšikmi, ktorí sa hromadne kopú do hláv priamo na ihrisku.

Dalo by sa žartovať, že ultras Slovana a Trnavy môžu byť pre všetkých príkladom, ako sa správať počas pandémie na hromadných podujatiach – všetci prišli vzorne s prekrytými hornými dýchacími cestami, v kuklách.

Aj domácich usporiadateľov by sa dalo opýtať, či po vzore cestárov, ktorých prekvapí decembrový sneh, aj oni ostali zaskočení tým, že derby Trnava – Slovan vyzerá inak ako koncert Spievankova na Trnavskom jarmoku.

Lenže ten zápas bol všetko, len nie smiešny.

Nebolo to len pár idiotov

Je už v podstate jedno, kto hodil prvý kameňom a vystrelil prvú svetlicu priamo do ľudí. Slovanisti sa správali ako barbari plieniaci nepriateľské územie už po príchode do Trnavy a pokračovali v tom strieľaním pyrotechniky priamo do ľudí na trnavských tribúnach.

Trnavskí ultras neboli o nič lepší, počas zápasu prenikli na tribúnu nad slovanistov a začali do nich hádzať dymovnice a kamene. Hromadná bitka priamo na trávniku a kopance do bezvládnych tiel už boli len vyvrcholením všetkého, čo tomu predchádzalo.

A nie, nebolo to len „pár jedincov“ a neboli to len bitkári zo zahraničia a keby aj boli, tak niekto ich do Trnavy pozval.

Všetko po starom

Už je po tom a teraz je podstatné, či sa niečo zmení alebo ostane všetko po starom, lebo veď vždy za to môžu tí druhí. Minimum, čo sa čakalo od oboch klubov, bolo odsúdenie násilností, priznanie svojho podielu viny a prísľub, že s tým hodlajú niečo urobiť.

Spartak to ako tak zvládol, keď v oficiálnom stanovisku uviedol, že „bez viny nie je ani jedna strana. Preto budeme maximálne súčinní pri vyšetrovaní týchto udalostí a budeme trvať na ráznom potrestaní vinníkov, bez ohľadu na to, ku ktorému klubu sa hlásia. Nemáme najmenší záujem, aby sa takíto ´fanúšikovia´ akýmkoľvek spôsobom stotožňovali s naším klubom a viac sa na štadión nedostanú.“

Horšie to dopadlo so sebareflexiou Slovana: „Slovan stojí za svojimi fanúšikmi. Z nášho pohľadu išlo o jednoznačné zlyhanie usporiadateľskej služby, ktorá fanúšikom z domáceho sektora umožnila jednak prejsť nad náš sektor, a potom mohli vstúpiť priamo na ihrisko. Rovnako odsudzujeme následný zásah voči našim priaznivcom.“

Inými slovami: nič sa nenaučili, nič nepochopili. V Trnave sa nakoniec možno nič nezmení, ale klub aspoň deklaruje, že si uvedomuje, v čom spočíva problém. Pri Slovane rovno vieme, ako to bude aj naďalej vyzerať.

Rovnako ako doteraz.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera