Piatok, 19. júl 2024

Trpaslíci medzi obrami

Foto SITA/AP

Čo majú spoločné Zlaté Moravce s Leicesterom, Granadou, Freiburgom, či Atalantou? Nikto s nimi nejak extra pred žiadnou sezónou nepočíta, no v tejto okupujú popredné priečky.

Nové trendy v Európe

Je stred októbra. Väčšina futbalových súťaží sa nachádza tesne pred štvrtinou sezóny. Fortuna liga je v polovici základnej časti. Pohľad na tabuľky svetových líg je v skutku zaujímavý.

Iste, na jazyk sa vám môže tlačiť, že tomu nie je až tak dávno, čo Leicester vysmial všetkých gigantov ziskom titulu v Premier League. Atalanta obsadila tretiu priečku a teraz hrá skupinu Ligy Majstrov. Kto ale čakal, že by mohli podobný úspech zožať v tak krátkom časovom slede?

Anglickú aj taliansku ligu momentálne neohrozene vedú klasickí obri – Liverpool a Juventus. Že sa však popri Manchestri City, Arsenale, Chelsei a áno, aj Tottenhame s Manchestrom United dokáže presadiť Leicester, by som ruku do ohňa pred sezónou nedal. Navyše, na šiestej priečke je Crystal Palace. Ako je to vôbec možné?

U Talianov sme sa spoliehali na klasický súboj o zhodenie Ronalda z trónu medzi Interom a Neapolom, sekundovať mali AS Rím, Lazio a AC Miláno. Atalanta, aj keď na Ligu Majstrov nedozrela, v Serii A potvrdzuje, že nebola len rozmarným výstrelom do ticha.

V Španielsku sa lídri predbiehajú, kto stratí viac bodov. Treba sa teda čudovať tomu, že Grenada stráca zo štvrtého miesta po ôsmich kolách na lídra z Realu len štyri? V Nemecku vedie Mönchengladbach. Na piatom mieste sa vyhrieva Freiburg. Prečo? Ako? Od kedy?

Francúzsko sme si pošanovali na koniec. Nantes a Angers obsadili vlani dvanáste a trináste miesto. Teraz sa mimoriadne úspešne tlačia na chrbát PSG o desať priečok vyššie. To nevymyslíš, to je život.

My nie sme výnimkou

V minulej sezóne sa nám do top šestky dostali Michalovce so Sereďou. Teraz sa tam sympaticky tlačia Zlaté Moravce, u ktorých každým rokom čakáme, že už zostúpia, no ony sa zubami-nechtami držia ďalej a chcú si zahrať so Slovanom, Žilinou, či Dunajskou ešte o dva zápasy viac, než mali.

Moderné trendy neobchádzajú ani našich susedov. V českej lige sa na Európu z tretieho miesta hotuje Mladá Boleslav, poľskú súťaž vedie v minulej sezóne siedmy Štetín a na štvrtej priečke mu sekunduje takmer zostúpená Wisła Płock.

V Maďarsku je na druhom mieste Mezőkövesd, ktorý strácal po sezóne 2018/19 na majstra z Ferencvárosu tridsať bodov. V Rakúsku uzatvára prvú šestku Hartberg, s ktorým takisto nik nerátal a nevynecháme ani posledného suseda, Ukrajinu, v ktorej Desna hrala na jar o záchranu a teraz je druhá, bok po boku s Dynamom Kyjev.

Čo to má znamenať

Samozrejme, v každej sezóne sa nájdu mužstvá, ktoré prekvapia. Väčšinou ale tímy s najväčšou históriou, tradíciou a financiami hrajú vo svojich súťažiach prvé husle a málokedy sa nechajú predbiehať trpaslíkmi a hipstermi z kaviarní.

Tento ročník sa celkom vymyká. Značí to pozitívny impulz, že aj menšie kluby s menším rozpočtom a počtom hviezd môžu vypustiť kvalitný death metal.

Je to snáď zlým manažmentom veľkých klubov? Skladajú si mužstvá zo stomiliónových hviezd a tímová chémia ide bokom? Alebo je to naopak dobrá práca týchto menších mužstiev, ktorú treba rozobrať do hĺbky a čerpať z nej?

Sme síce len na začiatku sezóny, no zápasov sa odohralo dosť na to, aby sme si spravili obraz. Treba držať palce menším a menej známym klubom, pretože len tie dokážu obohatiť a spestriť jednotlivé súťaže nečakanými úspechmi.

Ak fandíte Realu, ste zvyknutí na trofeje. Začnite však fandiť Granade a radosť z úspechu bude stonásobne vyššia. Aj tú šancu na úspech má Granada stokrát menšiu. Tento rok ale môže byť jej rokom. Uvidíme na konci sezóny.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera