Čo majú spoločné Zlaté Moravce s Leicesterom, Granadou, Freiburgom, či Atalantou? Nikto s nimi nejak extra pred žiadnou sezónou nepočíta, no v tejto okupujú popredné priečky.
Nové trendy v Európe
Je stred októbra. Väčšina futbalových súťaží sa nachádza tesne pred štvrtinou sezóny. Fortuna liga je v polovici základnej časti. Pohľad na tabuľky svetových líg je v skutku zaujímavý.
Iste, na jazyk sa vám môže tlačiť, že tomu nie je až tak dávno, čo Leicester vysmial všetkých gigantov ziskom titulu v Premier League. Atalanta obsadila tretiu priečku a teraz hrá skupinu Ligy Majstrov. Kto ale čakal, že by mohli podobný úspech zožať v tak krátkom časovom slede?
Anglickú aj taliansku ligu momentálne neohrozene vedú klasickí obri – Liverpool a Juventus. Že sa však popri Manchestri City, Arsenale, Chelsei a áno, aj Tottenhame s Manchestrom United dokáže presadiť Leicester, by som ruku do ohňa pred sezónou nedal. Navyše, na šiestej priečke je Crystal Palace. Ako je to vôbec možné?
U Talianov sme sa spoliehali na klasický súboj o zhodenie Ronalda z trónu medzi Interom a Neapolom, sekundovať mali AS Rím, Lazio a AC Miláno. Atalanta, aj keď na Ligu Majstrov nedozrela, v Serii A potvrdzuje, že nebola len rozmarným výstrelom do ticha.
V Španielsku sa lídri predbiehajú, kto stratí viac bodov. Treba sa teda čudovať tomu, že Grenada stráca zo štvrtého miesta po ôsmich kolách na lídra z Realu len štyri? V Nemecku vedie Mönchengladbach. Na piatom mieste sa vyhrieva Freiburg. Prečo? Ako? Od kedy?
Francúzsko sme si pošanovali na koniec. Nantes a Angers obsadili vlani dvanáste a trináste miesto. Teraz sa mimoriadne úspešne tlačia na chrbát PSG o desať priečok vyššie. To nevymyslíš, to je život.
My nie sme výnimkou
V minulej sezóne sa nám do top šestky dostali Michalovce so Sereďou. Teraz sa tam sympaticky tlačia Zlaté Moravce, u ktorých každým rokom čakáme, že už zostúpia, no ony sa zubami-nechtami držia ďalej a chcú si zahrať so Slovanom, Žilinou, či Dunajskou ešte o dva zápasy viac, než mali.
Moderné trendy neobchádzajú ani našich susedov. V českej lige sa na Európu z tretieho miesta hotuje Mladá Boleslav, poľskú súťaž vedie v minulej sezóne siedmy Štetín a na štvrtej priečke mu sekunduje takmer zostúpená Wisła Płock.
V Maďarsku je na druhom mieste Mezőkövesd, ktorý strácal po sezóne 2018/19 na majstra z Ferencvárosu tridsať bodov. V Rakúsku uzatvára prvú šestku Hartberg, s ktorým takisto nik nerátal a nevynecháme ani posledného suseda, Ukrajinu, v ktorej Desna hrala na jar o záchranu a teraz je druhá, bok po boku s Dynamom Kyjev.
Čo to má znamenať
Samozrejme, v každej sezóne sa nájdu mužstvá, ktoré prekvapia. Väčšinou ale tímy s najväčšou históriou, tradíciou a financiami hrajú vo svojich súťažiach prvé husle a málokedy sa nechajú predbiehať trpaslíkmi a hipstermi z kaviarní.
Tento ročník sa celkom vymyká. Značí to pozitívny impulz, že aj menšie kluby s menším rozpočtom a počtom hviezd môžu vypustiť kvalitný death metal.
Je to snáď zlým manažmentom veľkých klubov? Skladajú si mužstvá zo stomiliónových hviezd a tímová chémia ide bokom? Alebo je to naopak dobrá práca týchto menších mužstiev, ktorú treba rozobrať do hĺbky a čerpať z nej?
Sme síce len na začiatku sezóny, no zápasov sa odohralo dosť na to, aby sme si spravili obraz. Treba držať palce menším a menej známym klubom, pretože len tie dokážu obohatiť a spestriť jednotlivé súťaže nečakanými úspechmi.
Ak fandíte Realu, ste zvyknutí na trofeje. Začnite však fandiť Granade a radosť z úspechu bude stonásobne vyššia. Aj tú šancu na úspech má Granada stokrát menšiu. Tento rok ale môže byť jej rokom. Uvidíme na konci sezóny.
Komentáre