Štvrtok, 23. máj 2024

Turnaj snov: Komédia o ceste hráčov z Transylvánie na Slovensko, ktorá nebude len o futbale

Foto: Leon Productions

Film Turnaj snov je Tragikomédia o nenaplnených túžbach, vytrvalosti a dedinskom futbale.

Väčšina slovenských obcí má kostol, krčmu a futbalové ihrisko. Sobotný alebo nedeľný futbal je pre mnohých obyvateľov obce spoločenskou udalosťou, možnosťou stretnúť sa s priateľmi a možnosťou súťaženia s blízkymi obcami. Aj keď dnes si už v pohodlí domova môžeme pozrieť akýkoľvek svetový futbal, predsa len, držať palce svojej obci, svojim rodinným príslušníkom, príbuzným, priateľom a so svojimi priateľmi, kúsok od domu, má svoje čaro. 

O filme

Na upätí Transylvánskych vrchov sa ukrýva jedno neveľké mužstvo, ktoré už niekoľko rokov nevyhralo jediný zápas. Poslední z posledných, na najnižšej priečke celého rebríčka. Zacyklení v každodenných rituáloch sa opätovne stretávajú na ihrisku, kde spomínajú na mladícke sny o kariére profesionálnych futbalistov. Film je rozprávaný očami manažéra tímu, menom Nelu, ktorý aj keď pôsobí stoicky, je vytrvalým pohoničom celého mužstva. Svoje niekdajšie ambície sa snaží preniesť na novú generáciu mladých chlapcov, v ktorých vidí skrytý potenciál, aj keď oni sami sa radšej vidia na diskotéke, ako na ihrisku. Nelu, ktorý večne zápasí s nepriaznivými podmienkami, sa stáva symbolom pokojného odhodlania a nezlomného charakteru, v časoch zašlej slávy dedinského futbalu.

Prekvapivé pozvanie na medzinárodný turnaj na Slovensku, vracia nádej do nôh všetkým hráčom a spoločne sa vydávajú na cestu za hranice, ktorá nakoniec nebude len o futbale.

Nakrúcanie na Slovensku prebiehalo v júli 2019 v slovenských obciach Slanská Huta, Čierny Balog, Snežnica a aj v slovenských kúpeľoch Rajecké Teplice.

K výberu miest nakrúcania na Slovensku uviedol koproducent David Čorba: „Už na začiatku nám bolo jasné, že nakrúcať budeme v Čiernom Balogu kvôli vlaku, ktorý prechádza cez ihrisko. Ďalšie obce sme našli podľa dvoch faktorov, ktoré boli pre nás dôležité. Potrebovali sme nájsť obce, ktoré hrajú najnižšiu futbalovú súťaž a pohybujú sa na chvoste tabuľky a zároveň aby ich ihrisko a prostredie okolo, vyzeralo atraktívne pre filmovú kameru. Zaujímavosťou oboch ihrísk v Slanskej Hute a v Snežnici je to, že obe sú postavené nad obcou, dokonca nad úrovňou kostolnej veže.“ Nakrúcanie dokumentu prebiehalo v spolupráci s OŠK Snežnica, TJ Tatran Čierny Balog a FK Štart Slánska Huta.

Film bude mať premiéru 10. novembra. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera