fbpx
streda, 3. marca 2021
Slovenská futbalová reprezentácia
TASR/PA/Liam McBurney
Futbal

UEFA rozmýšľa o zmene. Letné EURO by sa mohlo hrať len v jednej krajine

Turnaj sa stále volá EURO 2020 a má sa začať 11. júna tohto roku v dvanástich mestách Európy. Tento koncept vysníval ešte Michel Platini dávno pred vypuknutím globálnej pandémie. V súčasnosti sa niekoľko mesiacov pred plánovaným začiatkom hovorí o dramaticky inom formáte.

Hosťujúcimi mestami futbalového turnaja najlepších reprezentácií majú byť Londýn, Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mníchov, Rím, Petrohrad, Bukurešť a Baku. Semifinálové a finálový zápas sa má konať vo Wembley.

Korona koncept

V súčasnosti sa všetky športové podujatia konajú za prísnych hygienických opatrení, inak sa ani nedá. Športové kalendáre upravili a na viacerých miestach vznikli tzv. pandemické bubliny. Mobilita je strašiakom, cestovanie treba minimalizovať.

Generálny riaditeľ Bayernu Mníchov Karl-Heinz Rummenigge najnovšie vyhlásil, že prezident UEFA Slovinec Aleksander Čeferin zvažuje o usporiadaní celého turnaja na jednom mieste.

„Viem, že prezident UEFA, ktorý je s koronou neuveriteľne opatrný, uvažuje o tom, či by nemalo zmysel hrať turnaj iba v jednej krajine so zodpovednými hygienickými opatreniami,“ citovala Rummenigga stránka The Guardian.

Čeferin minulý týždeň vyhlásil, že dúfa, že očkovacie programy, pohybujúce sa rôznymi rýchlosťami v rôznych hostiteľských krajinách, budú kľúčom k dodržaniu tohto plánu. Európska únia vyhlásila ambíciu zaočkovať do leta viac, ako dve tretiny dospelej populácie v krajinách EU. Či to postačí a či sa dramaticky do leta zmení situácia, zatiaľ nevieme.

Na konečné rozhodnutie o dejisku nezostáva veľa času. V prípade, že by sa zápasy museli zorganizovať v jednej z krajín, zostane na prípravu extrémne málo času.

UEFA by mala povedať definitívne slovo začiatkom marca.

Slovenská účasť

Slovenská futbalová reprezentácia si zaistila postup na EURO 2020 preloženými barážovými stretnutiami na jeseň minulého roka. Najskôr doma bez divákov postúpila po penaltovom rozstrele cez Írsko a následne postup vybojovala výhrou v predĺžení v Belfaste proti Severnému Írsku.

Slovensko sa na základe žrebu skupín EURO 2020 predstaví v skupine E, kde sa stretne s Poľskom, Španielskom a Švédskom. Zápasy sa podľa stále oficiálneho programu majú odohrať v írskom Dubline a španielskom Bilbau.

Pondelok 14. jún 2021
18:00 Slovensko – Poľsko (Dublin)
21:00 Španielsko – Švédsko (Bilbao)
Piatok 18. jún 2021
15:00 Švédsko – Slovensko (Dublin)
Sobota 19. jún 2021
21:00 Španielsko – Poľsko (Bilbao)
Streda 23. jún 2021
18:00 Slovensko – Španielsko (Bilbao)
18:00 Švédsko – Poľsko (Dublin)

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.