Sobota, 25. máj 2024

UEFA rozmýšľa o zmene. Letné EURO by sa mohlo hrať len v jednej krajine

TASR/PA/Liam McBurney

Turnaj sa stále volá EURO 2020 a má sa začať 11. júna tohto roku v dvanástich mestách Európy. Tento koncept vysníval ešte Michel Platini dávno pred vypuknutím globálnej pandémie. V súčasnosti sa niekoľko mesiacov pred plánovaným začiatkom hovorí o dramaticky inom formáte.

Hosťujúcimi mestami futbalového turnaja najlepších reprezentácií majú byť Londýn, Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mníchov, Rím, Petrohrad, Bukurešť a Baku. Semifinálové a finálový zápas sa má konať vo Wembley.

Korona koncept

V súčasnosti sa všetky športové podujatia konajú za prísnych hygienických opatrení, inak sa ani nedá. Športové kalendáre upravili a na viacerých miestach vznikli tzv. pandemické bubliny. Mobilita je strašiakom, cestovanie treba minimalizovať.

Generálny riaditeľ Bayernu Mníchov Karl-Heinz Rummenigge najnovšie vyhlásil, že prezident UEFA Slovinec Aleksander Čeferin zvažuje o usporiadaní celého turnaja na jednom mieste.

„Viem, že prezident UEFA, ktorý je s koronou neuveriteľne opatrný, uvažuje o tom, či by nemalo zmysel hrať turnaj iba v jednej krajine so zodpovednými hygienickými opatreniami,“ citovala Rummenigga stránka The Guardian.

Čeferin minulý týždeň vyhlásil, že dúfa, že očkovacie programy, pohybujúce sa rôznymi rýchlosťami v rôznych hostiteľských krajinách, budú kľúčom k dodržaniu tohto plánu. Európska únia vyhlásila ambíciu zaočkovať do leta viac, ako dve tretiny dospelej populácie v krajinách EU. Či to postačí a či sa dramaticky do leta zmení situácia, zatiaľ nevieme.

Na konečné rozhodnutie o dejisku nezostáva veľa času. V prípade, že by sa zápasy museli zorganizovať v jednej z krajín, zostane na prípravu extrémne málo času.

UEFA by mala povedať definitívne slovo začiatkom marca.

Slovenská účasť

Slovenská futbalová reprezentácia si zaistila postup na EURO 2020 preloženými barážovými stretnutiami na jeseň minulého roka. Najskôr doma bez divákov postúpila po penaltovom rozstrele cez Írsko a následne postup vybojovala výhrou v predĺžení v Belfaste proti Severnému Írsku.

Slovensko sa na základe žrebu skupín EURO 2020 predstaví v skupine E, kde sa stretne s Poľskom, Španielskom a Švédskom. Zápasy sa podľa stále oficiálneho programu majú odohrať v írskom Dubline a španielskom Bilbau.

Pondelok 14. jún 2021
18:00 Slovensko – Poľsko (Dublin)
21:00 Španielsko – Švédsko (Bilbao)
Piatok 18. jún 2021
15:00 Švédsko – Slovensko (Dublin)
Sobota 19. jún 2021
21:00 Španielsko – Poľsko (Bilbao)
Streda 23. jún 2021
18:00 Slovensko – Španielsko (Bilbao)
18:00 Švédsko – Poľsko (Dublin)

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera