fbpx
štvrtok, 28. januára 2021
Pavel Hapal
SITA
Futbal

V Baku hrá reprezentácia jediný kvalifikačný zápas, ktorý musí vonku vyhrať

Dnes je pre reprezentáciu dôležitý deň. Zápas v Baku je jediným zo štyroch kvalifikačných, ktorý Hapalovci tohto roku vonku vyhrať bezpodmienečne musia.

Ostatné môžu, alebo aspoň nejaký z nich potrebujú, ak chcú na EURO 2020 postúpiť. Jeden už, samozrejme, prehrali. Dnes podvečer je preto jediným akceptovateľným výsledkom výhra.

Naša C-skupina v kvalifikácii je zamotaná tak, že by sa pokojne mohla premenovať na “Hru o body“.

Azerbajdžan – Slovensko, 18:00

Pre nás stále exotická partia futbalistov okolo chorvátskeho trénera Jurčeviča je jediná, ktorá v nej viditeľne zaostáva. Na konte nemajú ani bod, naposledy cez víkend prehrali 1:3 doma s Maďarmi.

Proti Chorvátom ale aj vďaka deviatim zablokovaným strelám prehrali len 1:2, azda šlo o výnimočný jav. Podobný výkon si dnes v Bakcell aréne sná´d nezopakujú. Domáce publikum ich síce bude hnať dopredu, to by ale mohlo pomôcť práve Hapalovcom. Na krásu dnes hrať netreba.

Treba body. Všetky tri

Bez troch bodov môžeme v podstate znova už len uvažovať o kalkulačkách, pravdepodobnosti a viesť polemiky o tom, či nám bude vyhovovať, že Perišič dá Maďarom hetrik v októbri za splnu mesiaca pred domácimi fanúšikmi alebo budeme fandiť niekomu inému.

Dnes je Slovensko favoritom, ktorý vyhrať musí. Mak, Duda, Rusnák, taká bude zrejme trojica, od ktorej čakáme góly. Premiérový zásah v seniorskej reprezentácií by mohol zaknihovať Róbert Boženík, aspoň ako Božolík.

Vzájomné zápasy proti Azerbajdžanu hovoria možno jasne v náš prospech – 5:1 – dátumy sú ale poriadne bradaté. Posledný zápas sa odohral v roku 2001. Slováci zaznamenali v Baku jedinú spomínanú prehru (0:2), ktorá im dosť zahatala cestu z priechodnej skupiny so Švédskom a Tureckom na MS 2002.

Osem zápasov bez výhry

Keď nahliadneme do aktuálnejších štatistík, trochu nás môže mátať bilancia z hosťujúcich ihrísk. Posledný víťazný zápas odohrali reprezentanti Slovenska ešte pod trénerom Kozákom dva roky dozadu vo Vilniuse v kvalifikácií na MS.

V zápase vo švédskom Štokholme 16. októbra minulého roku zachraňoval Albert Rusnák remízu v priateľskom stretnutí. Držme teda našim futbalistom palce, nech pretrhnú negatívnu osemzápasovú sériu bez výhry.

Dnes je správny čas na odplatu za rok 2001.