Štvrtok, 23. máj 2024

V Premier League žiadne haló nespôsobil. Čo sa stalo s obávaným slavistickým strelcom?

Foto: SITA/AP

Abdallah Sima napísal v českom futbale neuveriteľný príbeh. Cez druholigové Táborsko sa vmiešal do rezervy pražskej Slavie. Pri početnej maródke dostal šancu v prvom tíme zošívaných a tú využil na maximum.

Senegalský mladík sa v Slavii presadzoval ako v Európskej lige, tak aj na českých ligových trávnikoch. Rýchlo vzbudil pozornosť európskych skautov. Začalo sa hovoriť o najdrahšom prestupe v histórii českej ligy.

Vydarený obchod

Prvýkrát dal Sima o sebe vedieť v novembri minulého roku, keď gólom pomohol Slavii zdolať v Európskej lige francúzske Nice. Nasledovala veľká show dakarského rodáka.

V nasledujúcich ôsmich zápasoch v českej a Európskej lige mieril do siete deväťkrát. Po dvojzápasovej pauze pokračoval ďalšími štyrmi gólmi v štyroch zápasoch.

Jeho progres oslavoval tréner Jindřich Trpišovský a šéf klubu Jaroslav Tvrdík si mädlil ruky nad vydareným obchodom. „Dostali sme na Simu ponuku z klubu z popredia Premier League vo výške desať miliónov eur. Teraz už vieme o ponukách na leto, ktoré sa pohybujú medzi 20 až 50 miliónov,“ tešil sa zo záujmu slavistický boss v marcovom vydaní relácie Tiki-Taka.

Úpadok formy

V úvode prebiehajúcej sezóny tréner Trpišovský naznačoval, že nie je vhodná doba na predaj talentovaného futbalistu. „Ide o ofenzívneho hráča s veľkými schopnosťami, ideálne by bolo ho predať vo chvíli, keď bude stopercentne zdravý a bude opäť vo forme, ktorú ukázal minulý rok proti Nice alebo Leicesteru. Je však samozrejme možné, že zajtra alebo pozajtra pristane ponuka a bude sa to aktuálne riešiť,“ nechal sa počuť kouč.

Stalo sa. Senegalský mladík odohral za Slaviu šesť súťažných zápasov a na konci augusta mieri do anglického Brightonu. S novým klubom podpísal kontrakt na štyri roky a rovno šiel na hosťovanie do druholigového Stoke City.

Odchod do Premier League

Po pol roku od odvážnych Tvrdíkových vyjadrení sa situácia zmenila. Devätnásťročný Senegalčan sa predával výrazne lacnejšie a v dobe, keď nebol v optimálnej forme. Slavia sa potrebovala po vypadnutí z Ligy majstrov a Európskej ligy finančne zahojiť.

Do slavistickej kasy priskočilo približne 10 miliónov eur, čo je výrazne menej, ako pred niekoľkými mesiacmi prorokoval šéf zošívaných. Aj napriek tomu klub na mladíkovi výrazne zarobil. Z Táborska neznámeho teenegera zobrali za tri milióny českých korún (120 000 eur). Do Anglicka šiel zhruba za 80-násobok.

Bez gólu

Adaptácia v Anglicku je pre mladíka zatiaľ výrazne náročná. Jedenásť zápasov svojmu tímu chýbal pre zdravotné problémy, v ďalších sa na ihrisko vôbec nedostal a keď áno, tak len ako striedajúci hráč na pár minút.

Na svoj prvý gól stále čaká a je zjavné, že Sima na ostrovoch také haló, ktoré spôsobil v Česku, nezopakoval.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera