Nedeľa, 21. júl 2024

V Trnave sa rozlúčila legenda, Martinovi Škrtelovi tlieskal celý štadión. Sláva tridsaťsedmičke!

Ján Janočko Ján Janočko 21.05.2022
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

V poslednom kole Fortuna ligy ukončil Martin Škrtel, jeden z najvýraznejších zjavov slovenského futbalu posledných rokov svoju hráčsku kariéru. Zaslúži si obdiv a poďakovanie. Hneď z niekoľkých dôvodov.

Prečo na Škrtela nezabudnú fanúšikovia vo svete?

Zenit Petrohrad, Liverpool, Fenerbahce, Atalanta, Başakşehir. Tam všade si Škrtela pamätajú. V Taliansku napríklad preto, že tam bol krátko. V iných kluboch najmä pre jeho bojovnosť a nekompromisnosť. Najdlhšie sa zdržal pre rieke Mersey.

Jeho púť v červenom drese sa začala v roku 2008. Bolo to v čase, keď sa slávny anglický klub snažil vrátiť na výslnie. V dvojičke s Danielom Aggerom či Jamiem Carragherom bol neprehliadnuteľný, nielen pre svoj bezvlasý účes. Aj vďaka svojej nekompromisnosti si na svoju adresu vyslúžil vtipné obrázky, pri ktorých namiesto cereálií raňajkoval klince. Hovorilo sa, že nie je bezpečné kopnúť do lopty, do ktorej ide Škrtel hlavou. Mohli by ste si zlomiť nohu.

Nie vždy sa Liverpoolu darilo podľa predstáv. Škrtel bol istota vzadu, hoci občas mu aj čo-to padlo do vlastnej brány. V jednej zo sezón odohral za The Reds všetky ligové minúty. Po jej skončení mu pribudlo tetovanie Veni, vidi, vici. Prišiel, videl, urobil dojem. Bol blízko aj k ligovej trofeji, tú mu však vyfúklo manchesterské City. Získal však trofej v ligovom pohári, o ktorú sa výrazne pričinil. Práve v skoromajstrovskej sezóne, resp. pred jej začiatkom, v lete 2013 sa horlivo špekulovalo o jeho odchode. Vtedajší tréner Brendan Rodgers mu dal šancu, nech ukáže, že má na to, nosiť liverpoolsky dres. Hneď pri prvej príležitosti to dokázal – v náročnom stretnutí s Manchesterom United dominoval vo vlastnom pokutovom území a stal sa hráčom zápasu.

Prečo na Škrtela nezabudnú fanúšikovia slovenskej reprezentácie?

Spočiatku sa zdalo, že Škrtel si toho na seba naložil v najcennejšom drese priveľa. V úvodných rokoch jeho reprezentačnej kariéry, po prestupe do Ruska, bolo cítiť, že rola vodcu mu ešte nesedí. Do národného tímu prišiel v čase, keď sme čakali na veľké úspechy, keď Slovensko ešte nevyužívalo všetok potenciál. Postupom času sa z neho ale zodpovedný vodca stal. Patril k lídrom obrany pri postupe na Majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike, ale aj na šampionáte, na ktorom sa postúpilo. Od jeho (ne)absencie často záviseli aj očakávania nášho národného tému – minimálne od jeho defenzívy.

Nedá sa mu odoprieť podiel na postupe na EURO 2016 a následný úspech v skupine. Práve na skalopevnej obrane stál výsledok 0:0 s Anglickom, ktorý vtedy Slováci na postup potrebovali.

Škrtel si mohol dovoliť aj odmietnuť pozvánku do reprezentácie. Mal dobrý dôvod – hrali sa len prípravné zápasy a on bol unavený po sezóne, v ktorej za klub odohral viac ako 50 zápasov. Dokonca ani komentáre na Facebooku sa vtedy, prekvapivo, nesťažovali. 

Keď usúdil, že je čas nechať priestor mladým, a že už nedáva reprezentácii to, čo v minulosti, kariéru v národnom drese ukončil. Mnohí vtedy na rozlúčku chceli prísť, ale nemohli (alebo na to kvôli cene vstupeniek nemali), aj preto je medzi fanúšikmi cítiť drobnú krivdu – pre niektorých je Škrtelova rozlúčka “len” v prípravnom zápase s Paraguayom akosi málo. Možno aj preto si ho niektorí priali vidieť ešte raz na ostatnom EURE.

Prečo na Škrtela nezabudnú fanúšikovia Spartaka Trnava?

O tom, že Škrtel raz zakotví v Trnave, sa špekulovalo dlhé roky. Najmä preto, že sám stopér sa túžbou zahrať si za tento tím, netajil. Spomínal to napríklad pri konfrontácii jeho vtedajšieho klubu Fenerbahce so Spartakom v čase, keď si Trnava brázdila cestu skupinou Európskej ligy. Viacero jeho blízkych takisto spomenulo túto túžbu, ktorá sa mu nakoniec splnila.

Zdroj: Samuel Hužovič

Kvôli zraneniam neodohral ani celú sezónu, zhodnotiť jeho pôsobenie v drese Bílích Andelov ako nezabudnuteľné, však asi nie je nadsázka. Jeho príchod vyvolal poprask, splašiť jeho dres v prvých týždňoch nebola úloha z najľahších. Do už tak dobrej obrany Spartaka priniesol pokoj, prehľad a istotu a prispel k tomu, že sa Trnava pýši najlepšou obranou v ostatnom ročníku Fortuna ligy.

Samozrejme to bol práve on, kto ako kapitán doviedol Spartak k trofeji. Slovenský pohár mohol dvihnúť nad hlavu ako prvý, oslavy si užil najviac zo všetkých. 

Prečo treba Škrtelovi zatlieskať?

Lebo pre slovenský futbal spravil veľa. Robil reklamu, pozvánku do reprezentácie nikdy neodmietol. Prišiel dohrať kariéru do Trnavy, nie preto, aby si ešte zarobil, ale aby domácim fanúšikom splatil dôveru. Na rozlúčku v Trnave ich prišlo 8037 (krásna tretia a štvrtá číslica) ľudí, aby vzdali hold kariére slovenskej futbalovej legende. 

Ďakujeme za všetko, Škrťo!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera