Pondelok, 22. apríl 2024

VAR či neVAR v Bundeslige

Foto SITA/AP

V nemeckej lige stihli reštartovať už štyri kolá a do konca júna chcú dohnať zvyšných päť. To, ako krízu zvládajú v Bundeslige, inšpiruje mnohé ďalšie európske súťaže. Nemci skrátka opäť idú príkladom a javí sa, že ako prví nad koronavírusom skutočne zvíťazia.

Jedna vec ale v rozbehnutej súťaži nefunguje ako má. Tento krátky postreh bude vysoko subjektívny, písaný prstami fanúšika Dortmundu, ktorý sa pýta, prečo VAR dvakrát po sebe zlyhal. Respektíve, prečo sa vôbec neobjavil…

Voda sa neVARila

V dvoch posledných kolách VAR poškodil Dortmund tým, že sa vôbec na scéne neobjavil. Išlo o takmer na vlas rovnaké prípady ruky v pokutovom území.

V prvom z nich, oveľa dôležitejšom, za stavu, keď Bayern viedol o gól, no BVB malo stále viac než pol hodinu na zvrátenie stretnutia, Haaland vystrelil a lopta sa obtrela o lakeť padajúceho Boatenga. Síce sa od strely odvrátil, rozšíril objem svojho tela a pravidlá sú v tomto prípade jednoznačné. Malo sa kopať z bieleho bodu (video spustite v čase 3:27).

K druhej situácii došlo o päť dní neskôr. Posledný Paderborn hostil druhé BVB, ktorého šanca na titul po jednogólovej prehre s Bayernom ostala už len v rovinách teórie.

Po bezgólovom polčase sa dostal Dortmund po zmene strán do dvojgólového vedenia. Pri útoku domácich sa Emre Can snažil zabrániť strele, odvracal sa chrbtom, ruku si pritláčal čo najviac k hrudníku, ako sa dalo, no lopta ho aj tak trafila do lakťa. Penalta. Žltá karta. Žiadna konzultácia s videorozhodcom (video spustite v čase 2:26).

Bayern má titul

Odhliadnuc od toho, že Bayern má skvelé mužstvo a dominuje po výmene trénera v súťaži, pokiaľ išlo o penaltu v druhom prípade, jednoznačne sa mala pískať aj v tom prvom.

Odborníci špekulovali, že rozhodcovia v Kolíne nemuseli stihnúť zareagovať na situáciu, pretože sa z Dortmundu nikto nehádal a hráči sa snažili urýchlene zahrať rohový kop. Boli sme už ale svedkami mnohých situácii, v ktorých VAR úradoval aj o niekoľko minút po priestupku. Niekto si to azda všimnúť musel, aby vyslal signál hlavnému arbitrovi.

V druhom prípade by možno aj k VARu došlo, no nebol za potreby. Rozhodca videl ruku Cana, bol o nej presvedčený a hlas z Kolína už mohol len šepotať štýlom: “Áno, mal ruku. Správne si rozhodol.”

Samozrejme, potenciálnu penaltu Dortmund premeniť nemusel. Aj keby, Bayern na to mohol zareagovať ďalšími kúskami v sieti Bürkiho a nie len kontrolovať vedenie, o čo sa snažil celý druhý polčas. Veď aj samotné BVB nakopol paderbornský pokutový kop a nakoniec zvíťazilo 6:1.

Ide o princíp. VAR má ešte stále veľa nevychytaných múch, ľuďom často uniká fakt, kedy sa môže použiť a kedy nie. Občas odhalí milimetrový ofsajd, inokedy prehliadne jasný pokutový kop.

Na to, aby sme ho akceptovali, má ešte dlhú cestu pred sebou.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera