Štvrtok, 23. máj 2024

Vedie rozcvičky, spravuje web aj roznáša mäso. Richard Bartoš sa na maródke v Liptovskom Mikuláši nenudí

Ján Janočko Ján Janočko 18.08.2022
FOTO TASR - Ján Krošlák

Futbalista Richard Bartoš patrí k Liptovskému Mikulášu ako kvalitná saláma k dobrému mäsiarstvu. Túto metaforu som nepoužil náhodou. V rozhovore s kapitánom tímu z Liptova sa bavíme aj o tom, čo robí, robil a bude robiť mimo futbalovej kariéry.

Ako prežívate obdobie, keď kvôli zraneniu nehrávate?

Musím povedať, že zo začiatku to bolo veľmi ťažké. Už keď som si prečítal správu z magnetickej rezonancie vedel som, o čo ide. Mal som viacero zranení a hneď mi bolo jasné, že si od hrania poriadne odpočiniem. To bol najväčší šok, pretože som sa tak zle vôbec necítil. Úvod bol ťažký, potom som to začal už vstrebávať a nakoniec… čo sa dá robiť. Človek musí bojovať. S klubom som sa dohodol tak, že im pomáham. Okolo fortunaligového klubu je stále dosť roboty, Viac-menej to má na starosti len športový riaditeľ Jano Papaj s Ivanom Lišivkom, ktorý je asistentom trénera a mládeže. Okrem toho v klube pracuje len pár ľudí, práce je veľa. Robím všetko čo sa dá a pritom sa dávam zdravotne dokopy. 

Niekedy zbierajú funkcie politici. Máte podobnú prax aj vo futbale v Mikuláši?

Každý, kto futbal v Mikuláši robí, má veľa funkcií. Robím čo treba a je to dobré aj pre mňa. Človek má zamestnanú hlavu aj iným ako len čakaním, kedy sa dá dokopy. Stále žijem zápasmi, aj keď nie na ihrisku. Som v športovom dianí a to ma napĺňa. Šport je môj život, nielen futbal. Sledujem všetko možné…

Videl som, že ste pripravovali predzápasovú rozcvičku. Pozeráte sa niekedy do budúcnosti aj trénerským smerom?

To ste trafili. V pondelok si začínam robiť najnižšiu, céčkovú licenciu. Ivo Lišivka je na to sám, aspoň mu pomôžem. 

Vraj máte veľa talentov. Počas covidovej prestávky ste pomáhali aj v mäsiarstve. Je to tak?

Áno, aj. Možno ešte viacerí nevedia, ale pomáhal som aj ako kuriér. Otec má malú firmu s mäsom a tam som robil, odkedy som si spravil vodičák. Robota sa nájde a niekedy vypomôžem.

Robíte aj výživového poradcu spoluhráčom? Odporúčate údeniny podľa toho, kde je viac mäsa?

Poradcu nerobím, ale za tie roky už viem, čo je dobré. Niekedy si dávam už aj ja pozor a vyberiem to lepšie aspoň pre svoju rodinu (smiech).

Počul som o vás, že ste tak trochu aj ITčkár. Poznáte aj programovacie jazyky?

Poznám, ale neviem v nich robiť. Niekedy dávno som vedel, ale už som pozabúdal. Aktuálne akurát pridávam články a fotky na stránku, či hodnotenia zápasov.

Takže je pravda, že ste správcom klubovej webstránky?

Áno, momentálne som, dali mi takúto funkciu.

Mať insiderské info môže byť pri písaní výhoda, najmä z hráčskeho pohľadu. Využívate ju?

Otec už asi 30 rokov odoberá denník Šport, po novom už aj svokor. Čítam veľa článkov a na človeka sa čo-to nalepí. Hádam som aj ja čosi pochytil. Nemám problém napísať článok o zápase. Väčšinou je to objektívne hodnotenie.

Nerozmýšľali ste, že budete dávať mediálne školenia spoluhráčom? V rozhovoroch často hráči používajú dookola rovnaké frázy.

Niekedy sa pobavím, keď všetci hovoria to svoje od zápasu k zápasu. Keď robím rozhovory, snažím sa tomu vyhnúť. Ale spoluhráčov dokážem pochopiť. Občas sa inak nedá. Rozhovory sa robia narýchlo, pod tlakom, keď na vás svieti kamera. 

PR manažéra v klube neplánujete robiť?

Na sociálne siete veci veľmi nepridávam. Venujem sa len webovej stránke a tomu, aby bola aktualizovaná.

Ako ste si vy a vaši spoluhráči zvykli na pôsobenie v Poprade?

Zo začiatku to bol nezvyk. Je tam naozaj pekné prostredie, ihrisko bolo výborné. Teraz vymenili trávnik a je ešte lepšie. Zvykli sme si pomerne rýchlo. V minulej sezóne prišli dôležité víťazstvá hlavne na “domácom” štadióne.

Napriek tomu asi premýšľate nad návratom. Nedávno sa liptovské derby nehralo na Liptove, neznie to zvláštne?

Znie, znie… Štadión máme na slovenské pomery celkom dôstojný. Tráva je vo fantastickom stave. Niekedy v októbri, novembri, keď sa vegetácia trochu utlmí, bude horšie. Ale aspoň teraz sme mohli nejaké zápasy v Mikuláši odohrať. Mohli prísť ľudia z mesta, ktorí sú hladní po futbale. Predsa len, cesta do Popradu je dlhá a momentálne celkom nákladná. Budeme veľmi radi, ak sa nám na budúci rok podarí hrať na našom, domácom ihrisku.

Čo ešte potrebujete vylepšiť, aby sa to podarilo?

Osvetlenie, ktoré by sa dalo vyriešiť tým, že by sa hralo iný hrací čas, ale to má zase na starosti ÚLK v spolupráci s Markízou. Vykurovanie, čo je asi najväčšia položka. Kamerový systém a turnikety. Najťažšie je zariadiť osvetlenie a vykurovanie trávnika. 

Od príchodu do Fortuna ligy som vás vnímal ako vodcu. Ako ste brali túto pozíciu po príchode Erika Jendriška, ktorý určite priniesol skúsenosti a možno vás trochu aj odbremenil?

Dá sa povedať, že ja taký líder na ihrisku ani nemôžem byť. Som rád, že sa nášmu klubu podarilo doniesť do Mikuláša veľké meno a výborného futbalistu. Keby ste to povedali pred štyrmi rokmi, bolo by to niečo neslýchané a robili by si z vás srandu. Niečo sme ale vybudovali. S príchodom Erika to celé možno naberie väčší cveng aj u súperov. Zostáva mi len veriť, že sa rozstrieľa a bude mužstvu pomáhať v zisku dôležitých bodov. 

Ako reagovala kabína keď sa dozvedela, že Erik Jendrišek bude hráčom Liptovského Mikuláša?

Je to veľmi zaujímavé. V Mikuláši vo väčšine boli futbaloví “odpadlíci”. Teraz prišiel medzi nás hráč, na ktorého ste niekedy pozerali na reprezentačnej úrovni, v nemeckej Bundeslige. Zapadol veľmi dobre a verím, že si spoluhráči od neho zoberú skúsenosti, ktoré im chce odovzdať. 

Bolo bitka o jeho dres keď prišiel a odohral prvý zápas?

Ani nie, dresy nemáme veľmi na rozdávanie (smiech). Teraz je ťažké ich zohnať a dať znova vyrobiť. Sú kadejaké problémy s dodávateľmi. Takže dres má stále ten istý.

Pred začiatkom sezóny vás mnoho odborníkov tipovalo na tím, ktorý sa bude zachraňovať resp. bude hrať baráž. Aké sú vaše sezónne ciele a ako ich zmenil práve Erikov príchod?

Treba povedať, že také predikcie boli aj keď sme boli v druhej lige. Ani tam nás nepasovali ani len do prvej polovice tabuľky, takže ich berieme celkom s úsmevom. Veríme, že sa nám ich opäť podarí vyvrátiť. Erik nám v tom môže pomôcť a o jeho kvalitách sa nemusíme ani baviť. Má na to a myslím, že nám pomôže šplhať sa v tabuľke čoraz vyššie. 

Predsa len ma zaujíma konkrétnejší cieľ, ôsme-deviate miesto?  

Ja verím, že áno. Minulý rok bola jeseň ťažká, boli sme nováčikom a chvíľu trvalo, kým si všetko sadlo. Na jar to vyzeralo už o čosi lepšie. Konfrontácia so spodnou šestkou bola väčšinou v náš prospech. Zahrali sme si play-off o účasť v Európskej konferenčnej lige. Súťaž sa ešte len rozbieha a zatiaľ vyzerá, že bude vyrovnanejšia ako minulý rok. Pohroniu sa dlho veľmi nedarilo a Senica mala finančné problémy. Teraz sa zdá, že všetky mužstvá sú stabilizované. V kádroch majú skúsených hráčov, ktorí už ligu hrali u nás, alebo v zahraničí. Bude to náročná súťaž a naozaj teraz neviem povedať, koľkí skončíme. 

Často sa hovorí, že druhá sezóna je pre nováčika najťažšia. Vnímate väčší tlak?

S tým súhlasím. Prvá je ešte veľká eufória. V druhej ste už udomácnení, súperi si na vás dávajú väčší pozor a je to ozaj iné.

Slovenská liga na FIFE nie je, ale keby ste mali sami seba vytvoriť, aké by ste si dali hodnotenie? Aké boli najlepšie a najhoršie vlastnosti a aký by bol váš overall?

Veľa bodov by som si nedal za rýchlosť. Viac by som si dal za osobné súboje, prihrávku a zakončenie. FIFU nehrám, už som presedlal na NBA, takže už som z toho trochu von. A overall, neviem či by som si na nejakých 80 trúfal (smiech).

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera