Sobota, 20. apríl 2024

Veľké finále EURO 2020 je tu! Is it coming home or is it coming Rome?

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 11.07.2021
SITA/AP Photo/Frank Augstein, Pool

Južná Amerika svojho nového šampióna pozná. Víťazom Copa América 2021 sa stala Argentína a 34-ročný Lionel Messi dokráčal aj na reprezentačný vrchol. Spolu s Argentínou zažil mnohé pády, štyrikrát odchádzal so slzami z prehraných finále. Málokto si toto víťazstvo zaslúžil viac ako práve on.

Pre mnohých je titul potvrdením toho, že Lionel Messi je najlepším hráčom na svete v súčasnosti a možno aj v histórii.

Tieto debaty, prirodzene, neutíchnu, v najbližších dňoch budú ešte ostrejšie a facebookoví bojovníci si už začínajú čistiť svoje klávesnice. Európa má veľké medzinárodné futbalové finále pred sebou. EURO 2020 dnes (v nedeľu) večer spozná meno nového kontinentálneho šampióna.

Bude ním takmer dokonale hrajúce Taliansko, alebo defenzívne efektívne a pragmatické Anglicko?

Oba tímy sú vo finále zaslúžene, ale…

Anglicko je opäť domácim tímom, začnem ale talianskymi hosťami. Squadra Azzurra hrá na tomto turnaji konštantne atraktívny totálny futbal. Najnáročnejší fanúšik im vyčíta „nestíhačky“ zo semifinále proti Španielom, inak to nie sú žiadni slimáci, ktorí by nestíhali tempu akéhokoľvek tímu. Najmä v skupinových zápasoch hrala prím ofenzíva, ktorá sa až nečakane pohodlne pretancovala do vyraďovacej fázy. Najmenšiu šancu nedali Švajčiarsku ani Turecku (výhry 3:0), Wales síce prehral len 0:1, no bol to posledný zápas, v ktorom mali Taliani istotu postupu a na udržanie prvého miesta im stačila aj remíza.

Čiernou škvrnou na ich výkonoch sú teatrálne pády (nie len) zo záveru zápasu proti Belgicku. Obrovský palec dole a výsmech si zaslúži najmä „zázračne vyliečený“ Ciro Immobile. Útočník svetových kvalít má 31 rokov a v takomto veku by už mohol prestať robiť podobné blbosti.

Inak sú ich zápasy krásne, až na semifinále boli vždy jasne lepším tímom. Taliansko je vo finále zaslúžene.

Is it coming home or is it coming Rome?

Tieto popevky už zľudoveli a meme generátor stránky zažili počas „špičiek“ náročnú skúšku svojich serverov. Anglicko je mužstvo veľmi kontroverzné. Na jednej strane hrali vo väčšine zápasov až prehnane pragmaticky a neatraktívne, na strane druhej im to prinieslo ovocie a výsledky jednotlivých zápasov hovoria jasnou rečou. Na konte majú jediný inkasovaný gól a do finále postúpili po pomerne kontrolovaných priebehoch zápasov.

Samozrejme, nedá mi opäť nespomenúť incident z predĺženia proti Dánom. Nafilmovaný pád v pokutovom území zo strany Sterlinga, pričom ešte pred tým boli na ihrisku dve lopty. Daný moment krátko kontroloval aj systém VAR, rozhodca ani jeho pomocníci nič nenašli a penaltu ponechali v platnosti, zbytok poznáme.

Nerád bývam prehnane politicky korektný a preto sa dotknem aj anglického dvojakého metra. Na jednej strane pravidelný boj proti rasizmu či homofóbii (kvitujem), na strane druhej pravidelné bučanie na hymny súperov a v anglickej spoločnosti (ak vôbec) je ohľadom toho minimálna kritika. Viete si predstaviť, že by niekto pískal na hymnu Anglicka? Bol by z toho humbuk a Angličania by rozhodne ticho neboli.

Na jednej strane už Anglicku veľké víťazstvo prajem, no na strane druhej sa mi táto pokryteckosť veľmi protiví.

Kto vyhrá? Hoďte si mincou

Tipovať víťaza veľkého finále je náročné. Kurzové stávky napovedajú, že zápas nemá favorita. Veľmi mierne sa bookmakeri prikláňajú domácemu tímu, ktorému bude pomáhať divákmi nabitá Wembley. 60-tisícová podpora bude, prirodzene, prevažne anglická a to nejakú úlohu zohrá. Matematicky na úrovní 55:45 z domáceho pohľadu, takže rozhodovať by mali detaily.

Veľkú skúšku zažijú skalopevné obrany. Na papieri má o niečo lepšiu obranu Taliansko. Aj po nešťastnom zranení Spinazzolu majú „modrí“ k dispozícii stopérsku dvojicu spĺňajúcu najprísnejšie kvality. Chiellini a Bonucci sú na vrchole svojej kariéry (36 a 34 rokov) a veľmi pravdepodobne je to ich posledná šanca na veľké reprezentačné víťazstvo. Ich kvalitu dopĺňa skvelo chytajúci Donnarumma.

Anglicko skvelou obranou mierne prekvapilo, Maguire si so Stonesom rozumie. Na krajoch obrany hrajú v parádnej forme Walker a Shaw, najmä druhý menovaný sa mení pomaly na Roberta Carlosa. Miernou obavou (nie len) anglických skalných je Jordan Pickford. Nie žeby anglická brankárska jednotka nemala svoje kvality, ale v semifinále Jordan pár väčších chýb urobil, jeho distribúcia je pomerne slabá a inkasovaný gól možno pripísať na jeho vrub. Vo finále bude pod obrovským tlakom Immobileho, Insigneho či Chiesu.

Môj tip: It´s coming Rome. 2:1 po penaltách.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera