Pondelok, 18. marec 2024

Vengloš, Kisel, Hološko, Mak. A čo ešte vieme o futbale protinožcov?

Former Skyblue Former Skyblue 17.08.2022
Foto: Kirill Benediktov, CC BY-SA 3.0 GFDL, via Wikimedia Commons

Austrália porazila v baráži o Katar 2022 Peru a zahrá si v závere roka už na svojom šiestom šampionáte. Postup na MS je iba špičkou ľadovca futbalového progresu na tomto kontinente, dnes už s celým radom hráčov vo svete, najmä v Európe. Dokonca aj v renomovaných kluboch.

Prvá konfrontácia austrálskeho „socceru“ so svetovým futbalom prišla v roku 1974, keď sa žlto – zelení premiérovo prebojovali na MS, ktorých dejiskom bolo vtedajšie Západné Nemecko. Po niekoľkých neúspešných kvalifikáciach v ázijskej zóne zvládli v novembri 1973 rozhodujúci barážový duel proti Južnej Kórei (dnes Kórejská republika) 1:0 na neutrálnej pôde v Hongkongu.

Prvý bod na svetovej scéne

Netreba ani dodávať, že na šampionát leteli ako jeden z najväčších outsiderov, ale napriek tomu si svoje vystúpenie užili. Najskôr prehrali s oboma vtedajšími nemeckými štátmi – s NDR 0:2 a s NSR 0:3. V treťom dueli vybojovali v prietrži mračien na Olympijskom štadióne v Berlíne prvý bod za bezgólovú remízu s Chile.

V austrálskom drese sa stretla plejáda mien, tvoriaca prierez celej prisťahovaleckej histórie najmenšieho kontinentu sveta. Trénerom bol rodák z Bosny Rale Rasič. Mužstvo okolo kapitána Petra Wilsona skončilo podľa očakávania v základnej skupine na 4. mieste, ale práve táto účasť na MS bola potrebným štartérom procesu, ktorý od základov zmenil domáci ligový systém.

Búrlivé roky na tribúnach  

Dovtedy sa totiž liga nehrala na celoštátnej úrovni a každý štát mal svoju vlastnú súťaž. V nich pôsobili kluby, ktoré boli takmer bezvýhradne vytvorené na etnickom základe. Austrálska futbalová asociácia (ASA) už roky predtým vyvíjala iniciatívu, aby sa vybrali cestou „deetnizácie“. V ligových dueloch totiž nechýbalo napätie na tribúnach a to sa často rozhorelo až do konfliktov, najmä v zápasoch, kde hrali „balkánske“ tímy.

V apríli 1975 bol St. George Soccer House v Mortdale miestom, kde sa rozhodlo o štarte celoštátnej futbalovej súťaže a o rok neskôr už uzrel svetla sveta menoslov prvých štrnástich tímov, ktoré sa stali účastníkmi prvého ročníka National Soccer League (NSL) – vôbec prvej celoštátnej austrálskej ligy.

Každý mal svoj tím 

Tá mala svoj slávnostný výkop cez víkend 2. – 3. apríla 1977 už aj so sponzorským názvom Philips Soccer League a s nasledovným polom účastníkov: Eastern Suburbs-Hakoah, St. George, Marconi, Sydney Olympic, Western Suburbs, Canberra City, Brisbane City, Brisbane Lions, Adelaide City, West Adelaide, Fitzroy United, Footscray, Mooroolbark, South Melbourne.

 Súťaž prežila takmer tri desaťročia, ale tímy pretrvali napriek želaniam oficialít na etnických základoch, ktoré mali hlboké korene od čias prisťahovalectva z Európy, najmä po druhej svetovej vojne. A tak Taliani mali svoj Marconi, Židia Hakoah, Gréci Sydney Olympic či South Melbourne Hellas, Chorváti SC Croatia (neskôr Melbourne Knights), Holanďania Brisbane Lions či Malťania Paramatta Melita.

Svoje tímy (v nižších súťažiach) mali aj Srbi (White Eagles Sydney), Maďari (St. George Budapest Sydney), Poliaci (Croydon Kings), Albánci (Dandenong Thunder SC), Macedónci (Rockdale City Suns) či Cyperčania (Bentleigh Green SC). Aj noví prisťahovalci sa často ľahšie infiltrovali do existujúcich komunít cez futbalové kluby, takže ich existencia mala stále silné základy.  

Viac než 30 ročný time out

Časom sa začali presadzovať aj austrálski hráči na starom kontinente a viacerí z nich sa stali hviezdami zahraničných líg. Napríklad Harry Kewell (Leeds United, Liverpool FC), Tim Cahill (Everton), gólmani Mark Bosnich (Aston Villa) a Mark Schwarzer (Middlesbrough, Fulham), John Aloisi (Portsmouth, Coventry), Mark Bresciano (Parma, Palermo), ale najmä Mark Viduka (Dinamo Záhreb, Leeds, Middlesbrough FC), narodený v Melbourne s chorvátskym pôvodom, ktorý bol kapitánom reprezentácie na MS 2006 v Nemecku.

Po premiérovom štarte v roku 1974 to na reprezentačnej úrovni však zďaleka nešlo tak hladko ako mnohí očakávali. Na ďalšiu účasť sa „socceroos“ načakali až do spomínaného roku 2006, keď sa symbolicky vrátili na nemeckú pôdu po 32 rokoch! Uspeli vtedy v medzikontinentálnej baráži, keď zdolali na penalty Uruguaj!

Práve tu sa im zatiaľ prvý a jediný krát podarilo prekročiť prah základnej skupiny. Ale od roku 2006 sú už stabilným účastníkom MS a túto tradíciu neprerušia ani v Katare. V rozhodujúcom dueli na neutrálnej pôde v Al Rayane si poradili s ďalším juhoamerickým zástupcom Peru, keď opäť v penaltovej lotérii mierili lepšie ako potomkovia Inkov…

Koniec etnických časov

 NSL však časom prestala plniť potreby, ktoré by viedli k ďalšiemu progresu austrálskeho ligového futbalu. Priemerná návštevnosť kontinuálne klesala, väčšina klubov bola značne zadlžená a tak nová liga, postavená na úplne iných základoch, sa stávala zúfalou potrebou. Rok 2004 bol teda nevyhnutne labuťou piesňou NSL, ktorá prežila 27 rokov. 

Základnou myšlienkou novej profesionálnej ligy (dokonca s účasťou Nového Zélandu) bolo zapojenie veľkých miest s potenciálnou fanúšikovskou základňou a vytvorenie úplne nových tímov, už bez akéhokoľvek etnického základu. To úplne vylúčilo kluby, ktoré neboli schopné prilákať priaznivcov mimo svojich komunít. Vymýšľali sa teda názvy, logá, farebné kombinácie pre nové kluby bez histórie, prenajímali sa štadióny. Ale hlavne sa zainvestovalo do novej súťaže veľa peňazí.

Nová metla aj so Slovákmi

A v auguste 2005 odštartovala A – league s ôsmimi účastníkmi. Už jej prvá sezóna zaznamenala 160 percentný nárast fanúšikov v porovnaní s predchádzajúcim formátom. Záujem o futbal si odvtedy kontinuálne užíva rastúcu krivku aj vďaka médiám a silným sponzorom ako je napríklad BetEasy.

Prvým šampiónom sa stal Sydney FC, ktorý má odvtedy na konte celkove päť prvenstiev. Nasledujú so štyrmi Melbourne Victory a s tromi Brisbane Roar. Práve do najúspešnejšieho tímu si to z Budapešti namieril Robo Mak rovnako ako jeho slovenskí predchodcovia.

Karol Kisel tu ako priekopník pôsobil v rokoch 2009 – 12 a Filip Hološko 2015 – 17. Ale za prvého Slováka, ktorý tu zanechal výraznú futbalovú stopu, treba považovať Jozefa Vengloša. Ten v rokoch 1966 – 67 trénoval okrem FC Prague Sydney (mužstvo českých a slovenských prisťahovalcov) a New South Wales krátko aj reprezentačný tím Austrálie, čo si už dnes asi pamätá len málo ľudí…

Známe mená na súpiskách

Od roku 2020 má už A – league 12 účastníkov (zástupcom Nového Zélandu je Wellington Phoenix) a stáva sa čoraz lukratívnejšou adresou aj pre hráčov z iných kontinentov. Napríklad v kádri Makovho Sydney FC nájdeme aj hráčov zo Španielska či Anglicka.

V Melbourne Victory pôsobí známy Portugalčan Nani, vo Western Sydney Wanderes Adama Traoré, reprezentant Pobrežia slonoviny (predtým FC Bazilej). Hviezdami Newcastle Jets boli donedávna Brazílčan Daniel Penha a Kamerunčan Olivier Boumal. All Stars výber ligy viedol v májovom exhibičnom zápase proti Barcelone ako kapitán anglický reprezentant, odchovanec Evertonu, Jack Rodwell. Mimochodom, ďalší Makov budúci spoluhráč. Nový ročník ligy štartuje 7. októbra.

V Katare už nie do počtu

Reprezentácia Austrálie sa zasa dáva počuť, že na MS 2022 cestuje s predsavzatím nadviazať na Nemecko 2006, kde sa jej podaril zatiaľ jediný postup do osemfinále. Najprv sa však bude musieť vysporiadať v základnej skupine s obhajcom titulu Francúzskom, Dánskom a Tuniskom. Ani prípadný nepostup by však nič nezmenil na fakte, že futbal na najmenšom kontinente je na vzostupe a pripravený čím ďalej tým vážnejšie prehovoriť do svetového futbalu.  

A kluby na etnickom základe? Nezanikli. Zostali im nižšie súťaže a aspoň malá útecha na celoštátnej úrovni – domáci pohár. Ten je pre ne jedinou príležitosťou, ako si vybojovať miesto na slnku. Vtedy sa môžu dokonca postaviť aj proti gigantom z A – league, ktorí dnes vítajú na tribúnach všetkých fanúšikov bez rozdielu národnosti a spájajú Austrálčanov pre futbal.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera