Nedeľa, 26. máj 2024

Vetráme šatníky: Premier League

Foto SITA/AP

Vitajte pri našej novej nepravidelnej rubrike, ktorou sa vám pokúsime spríjemniť čakanie na Godota, prípadne Matoviča. Skrátka a dobre, aby vám tieto dni lepšie ubiehali, čo tak prevetrať šatníky futbalových líg?

Zahráme sa na módnu políciu a vysoko subjektívne nazrieme na to, do čoho sa hráči v tejto sezóne nehanbili naodieť. Samozrejme, na trávniku. To, čo si na seba dávajú pri posteľných hrátkach za zavretými dverami, nás nezaujíma. Až do takého bulváru nás táto situácia nezatlačila. Zatiaľ.

Nech si nemyslíte, že to berieme na ľahkú váhu, budeme zakaždým ponúkať prehliadku pätnástich dresov, rozdelených do piatich kategórii. Začíname v lige najbohatšej. Šetrilo sa v Premier League na dresoch?

Zarámovať a zavesiť

Kategóriu najkrajších dresov otvárame s (majstrovským) Liverpoolom. New Balance sa nemôže pýšiť najkrajšími dresmi, no tento celočervený komplet domácich dresov s jemnými zvislými pruhmi a detailom na rukáve sedí The Reds ako uliaty a evidentne sa im v nich aj dobre hrá.

Na druhú priečku v kategórii najľúbivejších dresov sme dali domáce prevedenie z dielne Adidas na objednávku Watfordu. Ten vymenil nevábne pruhy za “zošívaný” štýl, ktorý hráčom svedčí a zapracovanie loga a reklamy do dresu je takisto naaranžované vkusne a svedčivo.

Za najkrajšie dresy označujeme hosťujúcu alternatívu pre West Ham. Veľa múdrych, aj tých čo im to dochádza pomalšie, vyslovilo myšlienku, že biele dresy sú najkrajšie. V tomto prípade to platí hneď niekoľko násobne. Umbro spojilo jednoduchosť, čistotu, eleganciu podčiarknutú jemným lemom a jednofarebnými prvkami na drese. Škoda len, že po zápase také pekné neostanú.

Zabaliť a poslať naspäť

Pokračujeme kategóriou s pracovným názvom “vianočné svetre od babičky”. Na treťom mieste toho, čo by sme si na seba nedali ani za svet, sú hosťovské dresy Chelsea z dielne Nike. V tomto prípade neplatí biela jednoduchosť a červeno-modrý límec nám evokuje súkromnú polepšovňu.


Druhé miesto patrí chlapcom (alebo dievčatám) z Umbro. Kreativite sa medze nekladú, no pri grafike hosťovských dresov pre Burnley sa rozum zastavuje. Šmolkovia s poruchou osobnosti. Tak by sa dali nazvať.

Módna zakysanka aj bez Eriky J., ktorá má momentálne radosť inú, vybrala za totálne fiasko tretie dresy Manchestru City. Sú z dielne Puma a pôsobia istým spôsobom retro. Nie však retro z diskotéky v KC-čku. Ale také to “moje prvé kroky s Corel Draw” retro.

Opatrne zložiť a vytiahnuť pri výnimočných príležitostiach

Presúvame sa do úseku raritiek, čiže dresov, ktoré v budúcnosti môžu nadobudnúť určitú zberateľskú hodnotu. Začíname hosťovskou verziou pre Crystal Palace. Tu sa Puma krásne vyhrala s modrou a červenou, ktorá nám chrumkavo svieti na tmavom podklade, všetko doplnené elektrizujúcim vertigom. Mňamka.

Adidas zvolilo pre hosťovské dresy Wolverhamptonu podobnú taktiku. Kombinácia oranžovej s čiernou, doplnená sivým detailom je niečo, za čo sa na medzinárodnej výstave dresov a dresovín tvorcovia určite hanbiť nebudú.

Tretím dresom Evertonu od Umbro sa nedá povedať ináč, než štýlové. Jednoduchý dizajn, dvojfarebná kombinácia atramentovej s belasou, minimalistické detaily. Je to funkčné tričko? Je to dres? Je to štýl.

Odložiť do skrine a zabudnúť

Niektorí tvorcovia futbalového oblečenia pustili fantáziu cválať mimo karanténu. Sú ale aj takí, ktorí sa veľmi nepochlapili. Tretí dres Norwichu, ktorý spáchala Errea, by sme si vedeli predstaviť na štyridsiatej ôsmej výročnej schôdzi Oblastného futbalového zväzu Vranov nad Topľou. Nie na zelených trávnikoch Premier League.

Spravme ich jednoduché, červené. Povedali si v Adidas a vyhotovili domáce dresy pre Manchester United. Preplácané logo klubu a oči vypichujúci hlavný sponzor len podčiarkujú, ako sa všetko v posledných rokoch v tomto veľkoklube fláka. Dajme k tomu aj biele trenírky. Keď už, tak už.

Najnudnejšie dresy má Dúbravkov Newcastle. Aspoň, že on má svoj brankársky a nemusí sa pretŕčať v tej čierno-bielej “klasike”, ktorej kreativitu rozhodne nevynahrádza červené číslovanie. Ani Puma s logom uprostred.

Obliecť si a zahrať futbal

Na záver nám ostali klasiky, ktoré sa vám vybavia v hlave v okamihu, keď sa spomenie názov klubu. Špekulovať sa dá s drobným detailom, no načo meniť osvedčené? To si povedali napríklad v Tottenhame, v ktorom sa Nike po minuloročnej pračudesnej prelínačke vrátilo k bielo-modrej jednoduchosti a kráse.

Ďalším, kto nás nikdy nesklame, je Aston Vila. V Anglicku je táto nebíčkovo-vínová kombinácia v kurze od nepamäti, no len Aston Vila a Kappa jej dodávajú tú správnu príchuť frankovky.

Čo by sme to boli za ľudí, keby sme sa na záver opäť a niekoľkokrát nenadchli bielymi rukávmi na červených dresoch Arsenalu. Štafetu po Pume prevzal Adidas. Dobre zrobil.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera