Nedeľa, 26. máj 2024

Vitaj, pohárová Európa

Gabriel Vass Gabriel Vass 11.07.2019
SITA

Po roku tu máme opäť najzaujímavejšiu časť sezóny. Fortunaligové tímy majú 32 kôl na to, aby aspoň na dva zápasy zažili atmosféru bojov o európsku súťaž. Tuhý a dlhotrvajúci boj tentokrát vyhrali Slovan, Dunajská, Ruža a Spartak.

Druhý júlový týždeň je ten magický čas, kedy si aj najmenej oddaní fanúšikovia možno kúpia lístok na predkolo.

Slovan – Sutjeska Nikšić (MNE) 1:1

Slovanisti majú svoj úvodný zápas už za sebou. Remíza 1:1 by sa dala vyjadriť vetou: „Not great, not terrible“. Na tikete som mal handicap Slovan…ušlo.

Belasí predviedli veľmi slabý výkon. Za zmienku stoja šance na začiatku zápasu a v závere prvého polčasu. Hráči ako Moha však musia byť v takýchto zápasoch viac efektívni.

Už sa zdalo, že po Šporarovom góle to bude tesná výhra na nulu, keď Tehelné Pole stíchlo pár sekúnd pred koncom. Ale zas, netreba to až tak strašne prežívať. Je takmer isté, že vonku ich rozbijú a druhé predkolo do hlavného mesta znova zavíta o dva alebo tri týždne.

Jasné, 80% národa sa včera potešilo, ale na druhej strane, keď ide o Európu a koeficienty, tak sa treba spojiť. Minimálne do prvého kola ligy.

Kto zatracuje Slovan po tomto jednom slabom výkone, spomeňte si ako Petržalka postúpila nad Kairatom Almaty. Veľmi zlá hra a gól v posledných sekundách. O týžden na to dali doma Celticu 5:0. Zvyšok pozná hádam každý.

Radnik Bijeljina (BiH) – Spartak Trnava

Úprimne? …v živote som názov tohto týmu nepočul. Takže ich treba patrične vyprášiť. Spartak sa s miestenkou do EL zahrával priam na hrane noža. Polčasových 3:0 nad Žilinou vo finále malého pohára a následné žilinské vyrovnanie ala „Liverpool 2005“. Naštastie pre Trnavu, Rusov si navliekol čarovné rukavce a na penalty vygumoval Šošonov.

Žreb im teda prisúdil asi najšťastnejšie Bosnianske mužstvo. V lige skončili na piatom mieste a do EL sa dostali len vďaka tomu, že pohár vyhralo FK Sarajevo, majster ligy. Takže o nejakej brutálnej kvalite sa veľmi hovoriť nedá.

Na druhej strane, očakávať od Spartaka zopakovanie jesene bude asi rovnaká utópia, ako čakať od Senice, že nastúpi v jednom zápase ligy len s odchovancami. Každopádne, Trnava musí postúpiť, tu sa niet o čom baviť.

Minimálne toto jedno kolo by mali vybaviť bez komplikácií.

Ružomberok – Levski Sofia (BUL)

Na dedinskej úrovni asi každý pozná pojem predzápas. Je to vtedy, keď hrá dorast pár hodín pred mužmi. A taký predzápas si zahrali fanúšikovia Levski proti Cracovii. Tupé lebeňe si dali stretko v bratislavskom Starom meste. Keď zistili, že pivo stojí 4,5 evra, letela prvá stolička.

Ruža je zaujímavý zjav v našej lige. Nikto s nimi neráta a ľaľa, zrazu u nich hrá Everton. Tentokrát to bude na začiatok o niečo menej zvučný súper, ale stále dosť tvrdý oriešok na úvod.

Bez Daniela, Kružliaka a Tandira si budú musieť Liptáci riadne silno zaviazať kopačky. Síce Levski má svoje najlepšie časy dávno za sebou, bude miernym favoritom dvojzápasu. Šace vidím tak 40-60.

Ale možno motyka vystrelí a zas to bude práve Ruža, ktorá prežije európske leto najdlhšie.

DAC – Cracovia Krakow (POL)

Ďalšia zaujímavá dvojica. Dunajská mala po sezóne výpredaje ako v Parndorfe. Po odchode Huka má kufre v predsieni už aj Šatka. A Davis sa len pred dvoma dňami vrátil z Ameriky, kde si zahral semifinále Gold Cup-u.

Hovorí sa, že útok vyhráva zápasy, ale obrana tituly. DAC síce titul zatiaľ nemá, ale bola to práve kompaktná obrana, ktorá už dva roky po sebe zabezpečila Dunajskej letné výlety po kontinente. Lenže defenzíva dostala v posledných týždnoch silné rany. Jediný zo stálej štvorice, ktorý nezažil hektické týždne je Kristián Koštrna.

Ľubo Šatka síce zostane ešte dva zápasy, ale som veľmi zvedavý ako zapadnú najnovšie akvizície, Dominik Kružliak a jeho mladši kolega, majster sveta U20, Danylo Beskorovainyi. Chlapci hrať futbal vedia, to je jasné každému, ale či budú dva týždne na zoznámenie sa stačiť, to sa dozvieme najbližšie dva štvrtky.

Poľskí Kibici si dali včera kávičku na Ventúrskej a na zbytok, čo nezatkli, sa môžu tešiť cestujúci dnes poobede v Regiodžete smer Dunajská. Tažko povedať niečo k súperovmu mužstvu. Hrajú ale Ekstraklasu takže istá kvalita tam bude. Keby mala Dunajská aspoň jedného schopného útočníka, tak by šance boli výrazne vyššie. Takto to vidím 50 na 50.

Keď sa tak pozerám na vyžrebovanie, vyzerá to tak, že väčšina mužstiev má ľahšieho súpera až v druhom predkole. Takže o motiváciu je postarané. Koeficient sám od seba len tak nenarastie, takže chlapci snažte sa!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera