Sobota, 09. december 2023

Jediná je počas šampionátu plná, zároveň je najmodernejšia v strednej Európy. Puskás Aréna stála pol miliardy

Gabriel Vass Gabriel Vass 15.06.2021
SITA/AP Photo/Laszlo Balogh, File

Puskás Aréna je jedným z jedenástich štadiónov, ktoré hostia zápasy Majstrovstiev Európy 2020. Je však jediným, ktorý ponúkne 100% svojej kapacity pre zápasy skupinovej fázy.

Má výšku 52 metrov, nachádza sa v ňom 38 schodísk, 27 výťahov, 45 bufetov, 67 000 sedadiel, a hypermoderný trávnik, ktorý ponúka kombináciu prírodného a umelého trávnika. To sú základné fakty tohto architektonického skvostu, ktorý stojí na mieste svojho predchodcu.

Népstadion, predchodca dnešnej Puskás Arény

Vráťme sa trochu do minulosti. Presnejšie do roku 1953, kedy oficiálne otvorili Népstadion (Ľudový štadión) v Budapešti. Vtedajšia komunistická propaganda predstavovala štadión ako najmodernejší v Európe. Na tú dobu to bola viac ako slušná stavba, ale súdruhovia nemali celkom pravdu. Štadión nemal strechu, tribúny boli ďaleko a ani priestor pred nimi nebol veľmi využiteľný. Mal však kapacitu 80 000 miest s možnosťou rozšírenia na 100 000, čo sa však nikdy nestalo.

Štadión slúžil verejnosti viac ako 60 rokov, keď ho v roku 2016 začali búrať. Nebol to pôvodný zámer, ale ako sa ukázalo, bolo to nevyhnutné. Horná tribúna bola už pred vyše 20. rokmi uzavretá kvôli bezpečnosti, a ani spodná nebola v najlepšej kondícii.

Chceli zachovať aspoň pôvodné prvky, ale po statickom rozbore sa zistilo, že s tribúnami sa už nič nedá robiť. Jediné, čo by bolo možné zachovať, boli ikonické pylóny, ale aj tým dávali len 5 až 7 rokov. Štadión bol teda kompletne zrovnaný so zemou. Jedinou zachovalou časťou ostal tehlový vstup do hlavnej budovy.

Astronomická suma za Puskás Arénu

Keď maďarská vláda v roku 2017 ohlásila, že postaví nový, takmer 70 tisícový štadión za 190 miliárd forintov, verejnosť bola šokovaná. Je to v prepočte viac ako pol miliardy eur, presnejšie 548 miliónov. V médiách začala debata, či to nie je veľa. Štátni tajomníci ubezpečovali verejnosť, že cena je viac ako primeraná. Ako porovnanie poukázali na súbežne stavaný olympijský štadión v Tokiu, ktorý má rovnakú kapacitu, ale stál dvakrát toľko. A tak sa teda v Budapešti začalo stavať.

Unikátne bolo, že betón z pôvodného štadiónu neodviezli, ale priamo na mieste ho zomleli a použili pri stavaní základov novej Arény. Hoci pôvodný zámer so zachovaním častí starého štadióna nevyšiel, nová aréna sa pýši 36. takmer identickými pylónmi, na aké boli ľudia zvyknutí z Népstadionu.

Veľkou výzvou pre staviteľov bola požiadavka, aby bol nový štadión kompletne zastrešený. Na betónových pylónoch je zavesená strešná konštrukcia s váhou vyše 10-tisíc ton. Je vyskladaná z 36 kusov 90-metrových oceľových ramien. Vzhľadom na dĺžku ramien, bolo potrebné strechu zaistiť oceľovými lanami, ktoré boli zaliate do jednotlivých pylónov. Celková dĺžka lán by dokázala spojiť Budapešť s Barcelonou.

Puskás Aréna bola postavená za 32 mesiacov a stavitelia ju odovzdali v 10-dňovom predstihu. Otvorili ju priateľským zápasom medzi Maďarskom a Uruguajom v novembri 2019.

Zaujímavosťou je, že stredový bod je na milimeter presne na tom istom mieste ako na pôvodnom štadióne. Dokonca o čestný výkop sa postaral bývalý sovietsky futbalista Nikita Simonjan, ktorý v roku 1953 zahájil úvodný výkop aj na otváraní pôvodného štadióna, a stal sa tiež prvým strelcom gólu na Népstadione. Honvéd Budapest vtedy porazil Spartak Moskva 3:2.

Čo sa očakáva od Puskás Arény?

Okrem troch skupinových zápasov a jedného osemfinále na EURO 2020 sa tu v máji 2023 uskutoční finále Európskej ligy. Je však možné, že niekedy v budúcnosti sem zavíta aj finále Ligy majstrov.

Otázne však je, či Maďarsko naozaj potrebuje takú veľkú arénu a či ju bude vedieť udržať v zelených číslach, keďže tu nepôsobí žiaden ligový klub. Len samotné prevádzkové náklady na jeden rok činia vyše 5 miliónov eur ročne.

Článok vyšiel v spolupráci s portálom FutbalTour.sk.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera