Nedeľa, 19. máj 2024

Vladimír Goffa: Napriek postupu na Euro spadli Slováci herne do priekopy, musí prísť radikálna zmena taktiky

Michal Bruner Michal Bruner 18.02.2021

Vladimír Goffa bol po Rastislavovi Vincúrovi a Jozefovi Jankechovi tretí Slovák, ktorý si vyskúšal trénovanie na Maldivách. Okrem tohto exotického prostredia však pôsobil prevažne na Slovensku. Dnes už by trénovať nechcel. Prácu kolegov sleduje prevažne ako spolukomentátor zápasov Fortuna ligy a odkazuje im: “Robíte to dobre.”

Majster Maldív

Angažmán na Maldivách posunul Goffovi práve Jankech, ktorý predtým sedel na lavičke tamojšej reprezentácie. O klubovú ponuku nemal záujem. „Keďže vedel o mojich ambíciách pôsobiť v zahraničí a poznal ma, lebo ma viedol v Žiline v roku 1985/86, tak mi pomohol. Som mu veľmi vďačný a rád, že som nesklamal,” uviedol pre náš web Goffa.

Hneď v prvých dvoch sezónach získal s dvoma rozličnými mužstvami titul. Najskôr s Hurriyya SC a potom s New Radiant. Oba dosiahli vrchol po prvý raz v ich klubovej histórii. Počas účasti v ázijskej edícii Ligy majstrov sa s nimi dostal aj do exotických destinácií ako napríklad Singapur či Hongkong.

„Maledivy bola adrenalínová futbalová dovolenka s množstvom exotických zážitkov. Napriek tlaku a nutnosti dosahovania dobrých výsledkov, napriek diametrálnej odlišnej kultúre a spôsobu vnímania života, tam bolo ďaleko menej stresu a ďaleko viac rešpektu k trénerskému povolaniu, než na Slovensku,” spomína Goffa.

O návrate na súostrovie južne od Indie už neuvažuje, ale kontakty udržiava. „Priateľov z bývalých zverencov i fanúšikov sledujem a aj oni mňa, najmä na facebooku, O návrate neuvažujem. Pracujem už v inej oblasti, I keď nikdy nehovor nikdy. Čo sa dovolenky týka, v januári tam bola moja dcéra a veľmi sa jej páčilo.”

Aj by inšpiroval kolegov, ale na čo

Bývalý tréner nedávno uviedol, že trénovanie je veľmi náročná práca. Dnes by už do toho nešiel. „S aktuálnymi trendmi a metódami treba denne odborne držať krok, z toho som už pred troma rokmi odskočil. Trúfal by som si využiť dlhoročné skúsenosti a inšpirovať kolegov nápadmi, ale načo. Nová generácia, napríklad Staňo, Benkovský či Gašparík, zvláda svoju prácu výborne.”

Trénerská kariéra Vladimíra Goffu je mimoriadne bohatá. Okrem Maldív pôsobil v ŠKP Devín, potom ako asistent pri slovenskej “dvadsaťjednotke”, ďalej v Dubnici, Prievidzi, Rimavskej Sobote, Žiline, Kysuckom Lieskovci, Slovane Bratislava, Dolnom Kubíne, Petržalke, Moldave, Liptovskom Mikuláši, Šali, Frýdku-Místku a naposledy v poľskom Podbeskidzie.

„Na nikoho nedám dopustiť. Aktuálne sa bavím  na spomienkach na trénerské ligové pôsobenie pred dvadsiatimi rokmi v Prievidzi, keďže sa konečne objavili videá z relácie Tango. Vidieť sa v akcii po toľkých rokoch je príjemný pocit,” uviedol Goffa a pokračoval: „Futbal je krásny v tom, že najdôležitejší je kolektív, všade nájdeš novú rodinu. Medzi kolegami, hráčmi, funkcionármi, fanúšikmi. Každý nový klub ponúka vzrušenie a vymotávanie sa z ťažkých situácií, buduje sa charakter človeka, nuda nehrozí. Na každý klub spomínam s úctou a láskou, naozaj.”

Miesto našiel pri mikrofóne

V súčasnosti futbaloví fanúšikovia registrujú Goffu najmä vďaka hlasu. Pravidelne spolukomentuje futbalové zápasy a pre žartovné prirovnanie si nejde ďaleko. Veď posúďte sami. „Posledné minúty boli napínavé asi ako pozorovanie schnutia omietky.” Alebo: „Naši hráči si dávajú asi bróm do čaju, lebo dnes boli v útoku úplne sterilní.” Jeden z jeho ďalších bonmotov znel: „Takúto loptu by si na prsiach tak dobre nespracovala ani Dolly Buster.”

Goffa však má talent aj na písanie, donedávna sa venoval textovým prenosom z rôznych líg. V jednom zo zápasov talianskej Serie A reagoval na zlý výkon Fiorentiny takto: „Fialky dnes pripomínajú skôr burinu.” V kabíne však taká veselá kopa nebol. „Som zástanca disciplíny a pravidiel, chcem ísť vzorom. Skôr som introvert. Keď sa hrá týždeň čo týždeň, každý tréner je skôr v pracovnom napätí. Dôvod usmievať sa máme v podstate len cez prípravné obdobia, keď nie je tlak na získavanie bodov a stúpanie v tabuľke.”

Na Eure bez alibistickej uspávanky

Kritika z Goffových úst nedávno zaznela na výkon slovenskej reprezentácie. V roku 2018 po zápase s Českom v Lige národov abdikoval po prehre 1:2 tréner Ján Kozák. Duel sme prehrali, hoci kvalita bola na našej strane. Česi potom zdolali Slovákov aj v pražskej odvete. „Zhodou okolností som bol vtedy priamo na štadióne v Trnave i v Prahe, za náš spôsob hry som sa hanbil ako pes. Potom sme síce zaznamenali výsledkový a výkonnostný posun smerom hore, no napriek postupu na Euro sme herne znova padli do priekopy. Nedalo sa na to pozerať. Je to však výzva pre realizačný tím i hráčov, aby zabrali a v budúcnosti sme sa neprezentovali iba betonárkou, na ktorú je pri televíznej obrazovke škoda elektriny…,” povedal Goffa.

Ako teda vidí šance slovenských futbalistov na EURE? „S hrou, ktorou sa prezentujeme posledné obdobie, sa o šanciach hovoriť nedá. Musí prísť radikálna zmena taktiky a herného nastavenia od trénerského štábu, aby sme hrali ofenzívny futbal aspoň v rámci možností. A nie nezáživnú ´prihrávkovanú´ v strede ihriska a s brankárom. Prial by som sa, aby sme sa prezentovali odvážnou ofenzívou a nie alibistickou uspávankou.”

Pod palcom však má najmä slovenskú najvyššiu súťaž, hoci sleduje aj dianie v zahraničí. „Fandím Borussii Dortmund. A ak si špeciálne vyberám hráčov, na ktorých sa s chuťou pozriem a teším, tak jednoznačne v našej lige. Napríklad Gono, Iľko, Greif, Strelec, Zsigmund, Totka a najnovšie Demitra,” uzavrel Goffa.

Dotazník Vladimíra Goffu

Gott alebo Duchoň?
“Foo Fighters, Ozzy, Iron Maiden, Rammstein.”

Guláš alebo bryndzové halušky?
“Jednoznačne grilované kurča.”

Messi alebo Ronaldo?
“Mbappé.”

More alebo hory? “Kopce. Zmrzliny.”

Komédia alebo krimi? “Teória veľkého tresku plus Dva a pol chlapa.”

Djokovič alebo Nadal? “Goffin a Gauffová.”

Pivo alebo víno? “Coca cola.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera