Štvrtok, 23. máj 2024

Všetko, čo potrebujete vedieť pred ME v malom futbale v Košiciach

Ján Janočko Ján Janočko 04.06.2022
FOTO TASR - Dano Veselský

Dnes to vypukne! Malá verzia veľkého futbalu bude mať sviatočný týždeň. V Košiciach sa začínajú Majstrovstvá Európy v malom futbale.

Pripravili sme si pre vás sumár informácií, ktoré by vám mali byť známe pred tým, než vkročíte na štadión Ladislava Trojáka, alebo než zapnete priamy prenos na vašom televízore.

Čo môžete, ale nemusíte vedieť

Na Slovensko prichádza šampionát takého rázu po dlhej dobe. Niekoľkokrát ho nedobrovoľne odložila pandémia koronavírusu, teraz sa však už európska elita definitívne predstaví v metropole východu. Ostatne, o kvalite začínajúceho sa šampionátu sa rozhovoril aj reprezentačný tréner Laco Borbély v našom nedávnom rozhovore: “Môžeme očakávať veľmi, dovolím si povedať, až neštandardne, kvalitné podujatie v rámci amatérskeho športu.” Každý fanúšik môže dopomôcť svojimi hlasivkami a povzbudzovaním.

Dúfa v to aj Peter Zagiba, komentátor RTVS, ktorého budete počuť spoza mikrofónu. “Šampionát bude doma pred mnohými fanúšikmi v Steel aréne a so silným a ambicióznym slovenským tímom, tak čo viac si môžeme priať? Hádam bude eufória podobná, ako keď nedávno hádzanári na ME v „steelke“ zdolali Litvu,” hovorí jeden z našich komentátorov.

Malý futbal sa od veľkého líši dĺžkou a šírkou ihriska, počtom hráčov (hrá sa systémom 5 plus 1), rozmermi bránky a aj dĺžkou polčasov (2×25 minút). To však nie je podstatné. Kto si zapne prenos, všetko pochopí.

Čo by nebolo zlé vedieť

Hráme doma a aj keby sme nehrali, patrili by sme medzi favoritov. S touto vetou určite súhlasí Peter Brestovanský, reprezentant hrajúci na klubovej úrovni za Atletico Trnava: “Mám v pláne byť v top trojke, snáď sa mi to splní. Samozrejme, najviac by som si prial zlato, veď sme doma.” Slováci sú favoritmi na výhru celej základnej skupiny. V nej sa postupne stretnú s Belgičanmi, Talianmi a Poliakmi. “Skupina je náročná, ale mali by sme ju zvládnuť. Dúfam, že sa pobijeme o najvyššie priečky,” hovorí Peter Brestovanský, ktorý si navyše na naše naliehanie zaveštil aj do play-off: “Osobne by som si prial vo finále zápas Slovensko – Česko. Zopakovali by sme si finále MS do 21 rokov.”

Priame prenosy prinesie kanál RTVS šport. Na prvých fotkách z príprav štadióna bolo vidieť, že ľadová plocha sa (tak ako sa leto patrí) vyparila a nahradil ju umelý trávnik. Do “domovského” prostredia sa vracia aj Peter Zagiba, ktorý v košickej Steel arene odkomentoval nejeden hokejový zápas. Tentoraz sa však musel pripraviť na novú výzvu a nový šport: “Slovenský tím mám zmapovaný vďaka spolupráci so SZMF a najmä Jurajom Šupákom, ktorý mi dal dokopy množstvo informácií. Zároveň mám šťastie, že tréningové ihrisko na Užhorodskej ulici je tridsať metrov od môjho bydliska, takže sledujem tréningy aj prípravný zápas našich a komunikujem s trénerom Borbélym a realizačným tímom, aby som nasal čo najviac informácií,” ubezpečuje divákov Zagiba, no dodáva: “Čo sa však týka súperov, tam sa informácie zháňajú ťažko a zatiaľ vieme naozaj máločo. Škoda, že nepríde Totti, to by sa robilo celkom inak!”

Pre niekoho bude šampionát pracovný, iným odkrojí z dovolenky. Ide najmä o reprezentantov, keďže malý futbal je stále amatérskym športom.  “V práci máme veľmi dobrého šéfa. Sme mu vďační, že nás vždy uvoľňoval, na každý jeden reprezentačný zraz,” chváli svojho nadriadeného Peter Brestovanský. Jedným dychom však dodáva, že to mal v tomto smere zrejme o čosi ľahšie, než niektorí kolegovia z reprezentácie: “Šéf hráva s nami, za naše slávne Atletico Trnava. Dokonca bol aj najlepším strelcom.”

Čo je dobré vedieť, ak chcete zamachrovať pred kamarátmi

Totti nepríde, prídu však slovenskí borci, ktorým by ste mali fandiť. Samozrejme, ak ste Slováci. Ak náhodou ešte stále neviete, hlavným koučom nášho národného tímu v malom futbale je Ladislav Borbély. TEN Ladislav Borbély. Na niektorých môže pôsobiť ako prísny tréner. Je to tak? “Prísny? To by som ani nepovedal. Má svoje taktiky, ktoré s pánom Gancznerom aplikuje. Je v pohode, vie všetko vysvetliť a… Niektoré veci aj tak nechápem,” prezradil pre Takurčitee tesne pred odchodom na zraz Peter Brestovanský.

Pripomína, že v tíme je dobrá nálada napriek tomu, že hráči museli veľa obetovať. “Musel som uprednostniť futbal pred rodinou. Priateľka aj syn to pochopili, preto ma prídu podporiť do Košíc,” hovorí Brestovanský, ktorý hneď odpovedal aj na otázku čo spraví, keď vyhrá medailu: “Venujem ju synovi. Určite ju oslávim s chalanmi najprv Košiciach a potom v Trnave.” Práve oslavy môžu prekaziť plány Petrovi aj jeho spoluhráčom. Veď jeho Atletico bojuje o titul v trnavskej Toplige. Finále je na programe bezprostredne po šampionáte. “Hádam sa stihneme zotaviť a zabojovať o desiaty titul pre Atletico,” hovorí so smiechom jeden z našich reprezentantov.

Slováci patria podľa jednej zo stávkových kancelárií k favoritom na zisk medailí. Komentátor Peter Zagiba však pripomína, že akékoľvek očakávania treba brať s rezervou. “Chlapci aj tréner sú ambiciózni, rozhodne chcú byť v bojoch o medailu. Je to však veľmi špecifický šport, keďže sa hrá na amatérskej báze a my nemôžeme poznať a ani nepoznáme silu všetkých súperov. Nie sú to profesionálni futbalisti známi z veľkých štadiónov, aj keď zopár známejších bývalých hráčov tam možno bude. Všetko ukážu až prvé dni turnaja a najmä faktor tlaku domáceho prostredia, či bude mať na chalanov priaznivý vplyv, alebo im zviaže nohy,” hovorí Zagiba a pridáva aj jedno komentátorské prianie: “Pre radosť fanúšikov, stále vyššiu sledovanosť prenosov a celkovo dobrú atmosféru by bolo určite ideálne, keby sme zažili finálovú cestu.”

Program Slovenska v A skupine:

Slovensko – Belgicko, sobota 4. júna o 20:15

Slovensko – Taliansko, sobota 5. júna o 18:30

Slovensko – Poľsko, utorok7. júna o 20:15

VŠetky zápasy vysiela rtvs

Záverečná nominácia

Brankári

Stanislav Pella (ASGuard Bodva-Sport Club Košice)

Martin Kapraľ (TO-DAY Hydrokres Prešov)

Hráči v poli

Juraj Kuhajdík (VOKUP klim Prešov)

Tomáš Mikluš (TO-DAY Hydrokres Prešov)

Rudolf Beliš (Jedáleň Mirka Prešov)

Pavol Gere (ASGuard Bodva-Sport Club Košice)

Lukáš Janič (ZEL Martin)

Dalibor Rožník (FC Letka Trenčín)

Jaroslav Repa (FC Letka Trenčín)

Martin Ďuráči (FC Letka Trenčín)

Peter Brestovanský (Atletico Trnava F.C.)

Dušan Dzíbela (Atletico Trnava F.C.)u

Adam Bombicz (Golden Boys Trnava)

Matúš Paukner (Pivkári Nitra)

Ivan Buchel (C) (FC BPN Bratislava)

Realizačný tím

Ladislav Borbély – tréner reprezentácie SR

Peter Ganczner – asistent trénera

Ondrej Kačmár st. – asistent trénera

Matúš Kocún – tímový manažér

Michal Kopčan – mentálny tréner

Vladimír Papp – fyzioterapeut

Ondrej Kačmár ml. – kustód

Andrej Hrušovský – tímový fotograf

Zaujímavosti na záver

  • Prvé majstrovstvá Európy organizovali Slováci – ešte v roku 2010.
  • Najviac medailí má Rumunsko – z 10 pokusov vyhralo prvých šesť titulov, pridalo aj jedno striebro a jeden bronz.
  • Titul obhajuje Česko.
  • Celý turnaj sa hrá v Košiciach – v Steel Arene.
  • Najväčším favoritom na celkový triumf je podľa bookmakerov Česko, za ním nasleduje Rumunsko, Kazachstan a Maďarsko. Piaty najnižší kurz je na Slovákov.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera