Štvrtok, 11. apríl 2024

Všimli sme si: Ešte Mongola kúpte! Páni, máte ho mať!

Former Skyblue Former Skyblue 18.09.2021
Foto: Flickr.com/PuskasAkademia

Keď za Žilinu koncom 70. rokov nastúpil v zápase česko – slovenskej ligy nigérijský študent dopravnej školy Dudu Reingold, bola to rarita, o ktorej sa hovorilo v celej federácii. Doba sa odvtedy otočila hore nohami. Dnes už sú naše ligové mančafty internacionálnymi výbermi, v ktorých je pomaly problém nájsť jedného Slováka.

Hráči všetkých kontinentov

V slovenskej lige už vidíme v súčasnosti hráčov všetkých kontinentov. Dokonca prišiel aj indonézsky Messi (vraj). Väčšinou angažujeme voľných hráčov, o ktorých teda logicky nie je na európskom trhu bitka. Ale vzhľadom na to, kam sa zosunula kvalita našej (nielen) najvyššej súťaže, to nie je až také prekvapujúce. Hoci rezký marš Sheriffu Tiraspol v Lige majstrov búra aj posledný mýtus – že nekvalitná slovenská liga nemôže katapultovať mužstvo do milionárskej súťaže. Alebo si niekto myslí, že už aj Moldavci nás predbehli? 

Kaufy typu maďarských (Schäfer, Kalmár, Vida, Németh) či panamských reprezentantov, dokonca účastníkov MS (Davis) alebo najlepšieho strelca maďarskej ligy Hahna (za ktorých už treba zaplatiť a iste nemálo), sú skôr ojedinelými lastovičkami a vedeniu DAC patrí za to palec nahor.

A pri všetkej exotike, ktorá sa už stihla objaviť na našich trávnikov, vždy zaznieval (ne)ojedinelý výkrik: „Ešte Mongola kúpte!“.

Mongol v Komárne

V piatkovej predohrávke druhej ligy prehrala prekvapujúco vedúca Podbrezová na domácom ihrisku s Komárnom 2:3. Skôr ako výsledok však zaujal strelec druhého gólu hostí Ganbold Ganbayar – futbalista …. z Mongolska! Pre iba 21 – ročného hráča s číslom 73 to nebola prvá trefa – trafil sa už predtým proti Skalici, Rohožníku aj Bardejovu.

Na Slovensko nezamieril 179 cm ofenzívny stredopoliar resp. útočník od júrt priamo, ale cez Maďarsko ako hráč tímu Puskás Akadémia, z ktorej prišiel v lete na hosťovanie do Komárna. Ešte predtým ho klub z Orbánovho rodiska Felcsút poslal na hosťovanie do Csakvári. Jeho posledným klubom v Mongolsku bol nám nič nehovoriaci Khoromkhon. Na juhu Slovenska evidentne ožil – veď štyri góly v deviatich zápasoch sú slušnou vizitkou a aj vďaka nemu sa chlapci vo fialových dresoch ocitli po tomto víťazstve nečakane na čele druhej ligy!

Silnú slovenskú stopu sme v mongolskom futbale už zaznamenali – Rastislav Bôžik bol v rokoch 2020 – 21 trénerom národného tímu tejto stredoázijskej krajiny. Jej futbalové kvality teraz spoznávame cez Ganbayara u nás. A možno Komárno nebude v slovenskej lige jeho poslednou stanicou alebo si ho stiahne späť Puskás Akadémia, na ktorej súpiske figuroval ešte v čase tohtoročnej premiéry maďarského novica na európskej pohárovej scéne, hoci do bojov (úspešných) proti Interu Turku nezasiahol.

Aká bude teda ďalšia fanúšikovská výzva? Tipnem si: kúpte ešte niekoho z Grónska…        

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera