Sobota, 25. máj 2024

Vydreté EURO

SITA/AP Photo/Peter Morrison

Bol to boj, boli to nervy. Slovensko muselo o druhú miestenku na záverečný turnaj najlepších európskych reprezentácií hrať do poslednej možnej minúty.

Rovnako ako v prvom zápase playoff, aj v druhom proti hráčom zo zeleného Írskeho ostrova nakoniec uspeli a tak sa futbalová republika môže tešiť na leto 2021.

Toto EURO je však poriadne vydreté.

Zápas o všetko

K zápasu o všetko sme pristúpili ako sa k zápasu o všetko pristúpiť má. Vymeniť trénera pred rozhodujúcim súbojom bolo veľké riziko. Rovnako povolať futbalistov, ktorí už v národnom drese raz skončili.

Nebolo to ale riziko bezhlavé. Rozhodnutia, ktoré boli urobené, sa ukázali byť správnymi. Nestačilo len odvolať trénera Hapala, kľúčové bolo zveriť mužstvo asistentovi trénera Kozáka. Namiesto hrubej čiary národný tím radšej urobil možno pol kroka späť, k obdobiu, v ktorom bol úspešný. A dobre zrobil.

Nestačilo ani len nominovať Škrtela, Hubočana a Weissa. Dôležité bolo dôverovať Šatkovi, ktorý vedľa Škriniara neurobil v Belfaste chybu. (Striedanie Dudu Mrázom nebudeme vyťahovať na svetlo sveta.)

Ešte aj ten mladý Vladimír Weiss mohol slúžiť ako šikovná dymová clona pre médiá. Verejnosť sa ukájala na jeho nominácii a tím sa potom v závetrí mohol venovať všetkému dôležitému. Na ihrisko sa dostali iní.

Odvaha a exekúcia krízového plánu si zaslúžia pochvalu.

Krásny futbal? Ďakujem, radšej postup!

Kvalifikačná skupina sa národnému výberu futbalistov nepodarila. Maďarov naši síce dvakrát porazili, zo štyroch zápasov proti Walesu a Chorvátsku ale uhrali iba jednu remízu. Priamy postup tak nebol zaslúžený.

Mužstvo, ktoré chcel tréner Hapal prebudovať za pochodu sa trápilo aj v Lige národov. Domáce nepodarky proti Česku a Izraelu, výkony aj výsledky v nich, prinútili vedenie zväzu radikálne zasiahnuť. Nielen, že sa inovovaná zostava neposúvala herne dopredu, súperi ju vo viacerých prípadoch vyzliekli aj zo spoďárov.

Pavel Hapal ešte doviedol tím do finále baráže, penalty proti Írsku po urputnom boji zostanú nezabudnuteľnými. V Belfaste vo štvrtok Slováci hrali proti slabšiemu ostrovnému súperovi lepší futbal, no aj tak musel zápas do predĺženia. V rozhodujúcich chvíľach dokázali pevný charakter a dokázali uhrať potrebnú výhru.

V zápasoch, v ktorých sa hrá o postup, krásu hľadá len naivný. Dôležitý bol výsledok a ten nás posiela – paradoxne – späť do Dublinu a do Španielska na záverečný turnaj.

EURO 2020

EURO 2020 v roku 2021 si slovenskí futbalisti museli poriadne vydrieť. Siahli si na dno fyzických aj mentálnych síl. Preukázali ale vôľu a schopnosť dotiahnuť hoci aj nie ideálne rozrobenú vec do úspešného konca.

Aj preto ich treba dnes len chváliť.

Najbližšie dva zápasy Ligy národov už môžu slúžiť ako okienko do budúcnosti. Môže sa testovať, skúšať, nacvičovať. Akékoľvek poznatky sa o zídu. Proti Škótom a Čechom sa bude hrať v lepšej nálade, obaja sa medzi najlepších 24 tímov Európy dostali, uvidíme čo uvidíme.

Čo bude v lete budúceho roka dnes nikto nevie povedať. Či bude trénerom Tarkovič, alebo niekto iný. Či bude v kádri Škrtel, či sa po zranení do formy dostane Boženík, alebo budeme stále márne hľadať útočníka. Či sa bude hrať podľa dnešného plánu, alebo bude všetko inak.

Dnes sa tým trápiť aspoň chvíľu nemusíme.

Dnes je skvelé, že sa máme na čo tešiť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera