Štvrtok, 23. máj 2024

Výprask na bulharskom vidieku, obrat á la Slovan a návrat rybárov bez úlovku

Former Skyblue Former Skyblue 22.09.2023
FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenský klubový futbal sa v sezóne 2023/24 konečne dočkal dvojitého zastúpenia v skupinovej fáze. Porcia dvanástich zápasov je na jeseň istá, aký bude konečný výsledok naznačilo prvé zo šiestich kôl. Dopadlo podľa papierových predpokladov – akurát sme čakali tuhší odpor Trnavy a výraznejšie víťazstvo belasých.

Spartak Trnava v žltých dresoch! – to je ako vidieť koňa cúvať, hada zvracať či počuť Joža Ráža „mluviť“ po česky. Ale čaro nemožného sme skompletizovali až včera v podvečer. Akoby aj domáci boli nastavení na iné farebné spektrum, lebo do polčasu svietili na tabuli dve nuly. Z tohto pohľadu je napokon prehra spartakovcov krutá. Navyše Ludogorec nevalcoval, po 0:2 to bola Trnava, ktorá zavelila do ofenzívy s cieľom ešte niečo so zápasom urobiť. Lenže domáci boli maximálne efektívni – keď sa priblížili k bránke, vždy to smrdelo gólom. A o tých je futbal…

Keď hrajú farma milióny

Ale všetci, ktorí posmeškujú na sieťach na trnavský účet by si mali uvedomiť, s kým mal aktuálny víťaz Slovenského pohára do činenia. Súčasný bulharský mogul je čistá umelina (nie Manchester City), do ktorej farmaceutický multimiliardár Kiril Domašev nalial neuveriteľné peniaze a vďaka nim už 12 rokov nemilosrdne valcuje miestnu ligu, pričom si zahral viackrát aj skupinu LM či EL. Šancu vďaka tomu nemajú ani ťažké váhy zo Sofie – Levski čaká na titul od roku 2009, rekordný šampión CSKA dokonca o rok viac. Ak raz skončí štedrá podpora (a tá určite nebude večná), asi sa poberú smerom dolu ako iný vidiecky klub Litex Loveč, ktorý získal dva tituly tesne pred nástupom Ludogorca.  

Rovnako neobstojí ani tvrdenie – však sú to „len“ Bulhari. V základe sme našli až jedného – strelca prvého gólu Jordanova. Zvyšok s vlajkami pri menách ako zemepisný atlas. Proti nim sedem Slovákov, s ktorými musel Gašparík variť z toho, čo má. Trnava nie je na rozdiel od bulharského multišampióna ani lídrom na Slovensku. Skôr je zázrak, že sa do skupiny vôbec dostala cez oveľa kvalitnejších protivníkov, Lech a Dnipro. A tak asi treba k jej možnostiam aj pristupovať – že si to prišla užiť. Lebo proti Fenerbahce a Nordsjaelandu ju čaká zrejme niečo podobné. Ak neprekvapí ako v predkolách…

Tesný korona revanš

Slovan sa pred večerným duelom hotoval na prvý trojbodový úlovok proti faerským rybárom. V klubovej atmosfére, ktorá má od ideálu veľmi ďaleko. Po druhom predkole prišiel namiesto avizovaných posíl David Strelec, následne šestka v Limassole, v nedeľu trojka v Dunajskej Strede. Na čom sa väčšina fanúšikov podľa komentárov zhodne, je určenie najkritickejšej súčiastky v belasom súkolesí, ktorá by potrebovala vymeniť (možno by ju stačilo vyradiť z funkcie alebo zablokovať Instagram).

Proti trojbodovým chúťkam belasých mal byť súper, ktorý počas tohto leta už niekoľkokrát šokoval Európu. Z najcennejšieho pohára vylial maďarského aj švédskeho majstra, čosi nemálo o jeho kvalitách už vedia aj nórski a moldavskí šampióni, ktorí cez neho s odretými ušami prešli. Navyše im domáci chystali aj odplatu za nevydarený koronový výlet dvomi lietadlami na Faerské ostrovy pred tromi rokmi, ktorý napokon aj tak skončil kontumačným postupom Klaksviku.

Faktor Čavrič

Ten sa aj večer pod reflektormi Tehelného poľa predstavil opäť veľmi kompaktným výkonom, dlhými autami a vedúcim gólom po strieľanom rohu. Pochyboval však niekto aj v tej chvíli, že to domáci otočia? Pod Weissom sa to už stáva tradíciou, nie náhodou. Belasí akoby sa potrebovali dostať pod tlak gólovej straty, aby konečne zapli na najvyššie obrátky a odmenili sa namiesto jedného rovno dvomi gólmi.

Aleksandar Čavrič opäť predviedol, že ak je zdravý, má pre súčasný Slovan cenu zlata. Jeho rýchlosť (pri prvom) a výber miesta (pri druhom góle) sú ako z futbalového lexikonu. A keď sa k nemu pridá futbalu (a nie zbytočným diskusiám) sa venujúci Weiss ml., nemusí byť zálusk na postupové miesto a prežitie do jari vôbec ilúziou.

Vek nezastavíš

Aj keď mnohí posielajú jeho otca – trénera permanentne do starého železa (neatraktívny futbal, vyplakávanie na tlačovkách), on vie v týchto búrlivých vodách plávať a vytiahnuť z hráčov v rozhodujúcich chvíľach aj nemožné. Včera už správne reagoval aj na ďalšiu neradostnú skutočnosť – že mužstvo začína dobiehať vysoký vek kľúčových hráčov. Preto bola správna voľba stopérskej dvojice bez Kashiu, aj zaradenie „mládežníkov“ Savvidisa a Toliča do stredu poľa. Kucka, Kankava a V. Weiss by sa už nemali v jednom momente vyskytnúť spolu na ihrisku (minimálne nie v základnej zostave), lebo ich už súper (niektorí dokonca aj v našej lige) ubehá. Ak nie dnes, zajtra určite.

Keď k tomu pripočítame veľmi slušnú podporu ofenzívy od Blackmana, je na čom stavať do budúcnosti. Apropos, Blackman a Savvidis – tu je na mieste ďalšie dobrá otázka. Čo za skauting má vlastne Slovan, keď na získanie kvalitných posíl sa musí spoliehať na expiráciu ich zmlúv u ligovej konkurencie? A ešte jedna poznámka k Weissovi staršiemu – tí, ktorí si želajú jeho koniec na lavičke by si mali uvedomiť, že za súčasnej majiteľskej konštelácie už žiadny tréner nebude mať také výsadné postavenie ako práve on…

Slovan to napokon zvládol za tri body, usadil sa na druhej priečke za Lille a budeme dúfať, že takto bude tabuľka vyzerať aj po šiestom kole. Zdá sa niekomu 2:1 s faerským tímom málo? Skúste zaklopať na dvere na Üllői út (sídlo Ferencvárosu) alebo predmestí Gőteburgu (BK Häcken) a povedať im to…

Lajdáctvo v Mostare

Radosť majú po ouvertúre určite v Česku, kde naplno bodovali všetky tri tímy, hoci Plzeň sa s Balkáncami na 1:0 poriadne natrápila. Rovnako iba o gól bola lepšia aj Sparta proti belasému postrachu Arisu (ešte stále si niekto myslí, že to bol najslabší klub, aký na jeseň zavítal na Tehelné pole?) Iný starý známy – Zrinjski – predviedol doma neuveriteľný obrat proti Alkmaaru – po polčasovom výsledku 0:3 otočil na 4:3!!! Bez náznaku dešpektu k Bosniakom – toto by mal byť pre top klub holandskej Eredivise impulz na okamžitý vyhadzov celého mančaftu aj s realizačným tímom! Navyše, keď sme videli, ako Slovan dokázal v Mostare neutralizovať domácich a odísť s čistým kontom…

Pot asi oblieval tipérov pri pohľade na zostavu, ktorú poslal Klopp na trávnik zbrusunovej Raiffeissen Areny v Linzi. Hneď bola poruke paralela s Weissom, ale v opačnom garde: Jürgen šetrí hráčov na špičkovú Premiér League, na Stredoeurópanov poslal náhradníkov. A tak to do polčasu aj dopadlo – domáci LASK viedol nad Liverpoolom 1:0. V druhom dejstve už museli na trávnik viacerí „áčkari“, vrátane Salaha, ktorý pečatil na 1:3.

Silný energeťák pre lisabonských orlov

V Lige majstrov zaujal heroický výkon Unionu Berlín na Estádio Bernabeu. Síce so smolným koncom v 94. minúte, v ktorom mal prsty Čech Alex Král. Malý klub z okraja lesa vo východnom Berlíne bol za čias NDR nechceným dieťaťom, združujúcim antisocialistické živly a často dokonca v druhej lige. Avšak vždy milovaný obrovskou masou fanúšikov. V posledných rokoch píše neuveriteľný príbeh, ktorý vyvrcholil vstupom do milionárskej Ligy majstrov.

Podobne ako Red Bull Salzburg, ktorý sa po rokoch výsmechu z neefektívnosti investícii, už zdá sa udomácňuje v tesnom závese za európskou špičkou. V stredu o tom víťazstvom 2:0 presvedčil slávnu Benfiku na jej vlastnom trávniku. Okrem víťazstva zaujal spôsob – chlapci zo Soľnohradu vyrazili od prvej sekundy do totálnej ofenzívy, čím šokovali Lisabon. Výsledkom boli dve penalty za 15 minút v ich prospech (prvá nepremenená, druhá premenená aj s červenou kartou pre súpera).

Futbalová jeseň sa na sklonku leta iba rozbehla. A určite ponúkne ďalšie thrillery. Jednou z ich stálych arén sa už vlani stalo Tehelné pole. A v prebiehajúcej sezóne to ešte šperkuje k dokonalosti svojimi neuerovskými výletmi brankár Borjan. Takže sa určite máme na čo tešiť…  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera