Piatok, 24. máj 2024

Vyrieši Argentínčan jeden z problémov v reprezentácii?

Michal Bruner Michal Bruner 06.07.2021
TASR - Pavel Neubauer

Na Slovensku žije rodák z Argentíny s menšou prestávkou od roku 2012 a o slovenské občianstvo požiadal už dávnejšie. Dostal ho na konci mája a netají sa, že by si na seba rád obliekol dres futbalovej reprezentácie Slovenska.

Ovláda šesť jazykov

Reč je o Vernonovi De Marcovi. Tento ľavý obranca sa narodil v Argentíne, no od svojich jedenástich rokov žil na španielskej Malorke. Má tak aj španielske občianstvo. Plynule hovorí šiestimi jazykmi – španielsky, anglicky, nemecky, poľsky, portugalsky a na Slovensku dáva už nejaký čas rozhovory v slovenčine.

V Slovane prvýkrát pôsobil v sezóne 2016/17, ďalšie dva roky strávil na hosťovaní v Poľsku. V lete 2019 sa však vrátil do Bratislavy a stal sa oporou „belasých“ v úspešnom európskom ťažení. Prispel k postupu do skupiny Európskej ligy a k dvom double. V uplynulej sezóne bol najlepším ľavým krajným obrancom Fortuna ligy. Vo všetkých súťažiach nastrieľal sedem gólov.

Vyriešený problém pre Tarkoviča?

Udelenie občianstva pre De Marca by mohlo vyriešiť problém, s ktorým sa trápi reprezentácia. Po neúspešnom vystúpení Slovákov na ME uviedol tréner Štefan Tarkovič, že jeho tímu chýba kvalitnejšia ofenzíva a problémom je aj kraj obrany: Súhlasím, že prechod do útoku a útočná fáza je náš problém. No nie je to problém tohto turnaja, je to dlhodobý problém. A je to vec, ktorú musíme riešiť.

Weiss by ho odporučil

Šikovného obrancu by do reprezentácie odporučil aj Vladimír Weiss. Tréner Slovana na jeho adresu povedal: Je to určite jedno z riešení pre Pištu Tarkoviča a reprezentáciu. Je to dobrý chlapec a aj futbalista. Jeho plusom je, že krásne rozpráva po slovensky. Je to absolútny profík. Je to teda otázka pre Pištu, či mu dá šancu, ale Vernon je v dobrom veku a dobrom kluby. Slovan by to privítal, je to reklama aj pre klub. On môže reprezentácii pomôcť na poste ľavého obrancu. Ja verím, že budeme v Slovane robiť tak, aby hrali v klube aj ďalší reprezentanti.

Reprezentovať Slovensko je jeho sen

Argentínsky rodák splnil všetky podmienky spojené s udelením občianstva, vrátane spomenutého ovládania jazyka. “Reprezentovať Slovensko je sen. Je to nielen môj sen, ale aj moji rodina a priatelia by boli veľmi radi, ak by ma videli hrať za Slovensko. Bol som dlhé roky mimo domova, tvrdo som makal. Pre každého futbalistu by reprezentácia mala byť snom! Čo má prísť, to príde, no bol by som veľmi šťastný. Na druhej strane, nežiadal som o občianstvo len preto, aby som mohol reprezentovať. Túžil som po ňom najmä preto, že k Slovensku som si vytvoril vzťah a som tu šťastný,“ uviedol 28-ročný obranca pre klubový web.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera