Piatok, 24. máj 2024

Zahanbujúci gól Martina Dúbravku, debakel a krutá prehra. Reakcie zahraničných médií Slovákov nešetrili

TASR TASR 23.06.2021
SITA/David Ramos, Pool photo via AP

Slovenskí futbalisti skončili po stredajšej prehre 0:5 so Španielskom v E-skupine EURO 2020 už v skupinovej fáze šampionátu. V tabuľke obsadili tretie miesto s tromi bodmi a skóre 2:7 (-5) a je isté, že v tabuľke tretích mužstiev skončia horšie ako na štvrtom mieste.

Víťazmi “éčka” sa stali Švédi, ktorí v paralelne hranom súboji v Petrohrade zdolali Poľsko 3:2. Španielsko postúpilo z 2. miesta s piatimi bodmi a v osmefinále sa stretne s Chorvátskom 28. júna v Kodani, Poľsko skončilo s jedným bodom na poslednej 4. priečke.

Reakcie zahraničných médií

Idnes: “Slovensko – Španielsko 0:5, vlastný gól, debakel a koniec nádejí na postup. Bolo to až kruté. Slovenskí futbalisti nestíhali a s nádejne rozohraným európskym šampionátom sa lúčia už po skupinách. V tabuľke tretích totiž na elitnú štvorku nedosiahnu.”

Marca: “Busquets bol šéf a Sarabia výborný smerom dopredu. Turnaje sa môžu zmeniť v jedinom okamihu. Španielsko dalo neškodnému súperovi päť gólov a postúpilo do osemfinále. Ukázalo dobrý výkon.”

AS: “Španielsko zvíťazilo nad Slovenskom a kvalifikovalo sa do osemfinále. V ňom sa stretne s Chorvátskom Luku Modriča. V Seville domáci zmlátili súpera piatimi gólmi. Španielsko pokojne vyriešilo svoje prvé finále na EURO 2020. Aj keď je pravda, že Dúbravka a ďalší mu pomohli chybami. La Roja ale hrala oveľa lepšie a do hotela sa vrátila s úsmevmi.”

AP: “Bizarná chyba brankára Slovákov pomohla Španielsku k prvému gólu. A tiež pomohla domácim k postupu do osemfinále. Zahanbujúci gól Martina Dúbravku odštartoval triumf 5:0, prišiel len niekoľko minút po zahodenej penalte domácich a viacerých nevyužitých šanciach.”

AFP: “Španielsko konečne na EURO explodovalo. Slovensko deklasovalo 5:0 a postúpilo z E-skupiny do osemfinále. Tréner Luis Enrique opísal pred zápasom tím ako fľašu šampanského tesne pred otvorením a v Seville sa tak stalo. Španieli sa pretransformovali oproti predchádzajúcim zápasom a zvýšili šance na úspech aj v play off.”

Sklamanie aj vo vlastných radoch

Dušan Galis, bývalý tréner SR: “Som sklamaný z nášho výkonu. Videl som predtým oba zápasy Španielov, v ktorých nepodali kvalitné výkony, myslel som, že môžeme uhrať remízu. Ale po dvadsiatich minútach bolo jasné, že to bude ťažké. Za výkon sme si nič ako prehrať nezaslúžili, nevystrelili sme ani raz na bránku. Som realista. Keď sa nezmení kvalita našej ligy, nebude ani o našich hráčov záujem. Naši hráči nehrávajú v základných zostavách vo svojich kluboch, potom nemôžeme očakávať v reprezentácii super výkony. Je to priama úmera. EURO nám ukázalo, kam sa vyvíja moderný futbal.”

Ján Kocian, bývalý tréner SR: “Do zápasu sme išli s nejakou predstavou, videli sme ako sa Španieli predtým trápili, hoci hrali dobre. Snažili sme sa pozerať na pozitívne stránky našej hry v predchádzajúcich zápasoch s prianím, aby to dobre dopadlo. A potom sme skončili vyzlečení do hola Španielmi. Tí zmenili spôsob hry, boli aktívnejší a do toho prišli naše chyby, ktoré im pomohli. Výsledok vôbec nie je krutý, lebo Španieli dominovali vo všetkom a my sme sa prakticky nedostali k ničomu.”

Pokazená práca

Štefan Tarkovič, tréner SR: “V prvom rade sa chcem poďakovať fanúšikom, ktorí nám počas turnaja držali palce. Obzvlášť tým, ktorí merali cestu do Petrohradu alebo do Sevilly. Dnes sme im radosť neurobili a chcem sa v mene reprezentácie ospravedlniť. Takýto zápas sa dá uhrať, iba ak máte dobrú organizáciu hry a dobré fyzické nastavenie. Toto nám chýbalo, prvý polčas poznačila jedenástka, ktorú ešte Martin Dúbravka zneškodnil. Potom sme kopili mnoho individuálnych chýb a kvalitné mužstvo to dokáže využiť. Po treťom góle sa zápas stal pre Španielsko exhibíciou.”

Marek Hamšík, kapitán SR: “Španieli ukázali krásu kombinačného futbalu. Dali sme im veľa priestoru. Veľa sme bránili a nemali síl do útoku. Vedeli sme, že to nemôžeme otvoriť, snažili sme sa to zavrieť na polke. Za stavu 0:2 sme to otvorili a potom sme dostali ďalšie góly. Musíme na našej hre ešte zapracovať. Škoda druhého polčasu, ale dva a pol zápasu bolo dobrých a odmakaných a máme na čom stavať.”

Ľubomír Šatka, obranca SR: “Takto ukončiť turnaj vnímam ako veľmi veľkú škodu. Pokazili sme si tým dobrú prácu, ako blízko sme boli k štyrom bodom a končíme takýmto spôsobom. Škoda, že sme urobili individuálne chyby, ktoré súper potrestal. Dostali sme gól do šatne a im sa už v druhom polčase hralo ľahšie. Už to bolo ťažké, valilo sa to na nás.”
     
Stanislav Lobotka, stredopoliar SR: “Bolo to veľmi ťažké, ale do prvého gólu to z našej strany nebolo také zlé. Síce sme si nevypracovali šance, ale dobre sme bránili. Potom padol nešťastný gól, v druhom polčase sme sa to snažili otvoriť a chceli sme zachrániť aspoň remízu, ale Španieli boli famózni na lopte. Nemyslím si však, že to bolo na výsledok 0:5.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera