Streda, 17. júl 2024

Zbytočný rešpekt aj otrasný rozhodca. DAC nezvládol zápas, na ktorý čakali desaťročia

Gabriel Vass Gabriel Vass 04.08.2022
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Zápas na aký čakali v Dunajskej Strede vyše 30 rokov. Do MOL Arény v stredu večer zavítala slávna Steaua, pod súčasným názvom FCSB. Klub má síce najlepšie časy už za sebou, ale zápas ukázal, že kvality má stále dosť.

DAC prehral svoj prvý zápas v sezóne, ale hlavy ešte netreba vešať. Pri súhre okolností môže o týždeň prekvapiť a nakoniec aj postúpiť klub zo Žitného ostrova.

Hrdina zápasu

Nechcem veľmi vyplakávať, ale všeobecne panuje zhoda, že asi ním bol slovinský rozhodca. Okej, treba uznať že Rumunom neuznal gól, v ktorom ich hráč v ofsajde nebol. Ale to, čo púšťal stopérovi Dawovi, sa tak často nevidí. Obranca FCSB mal ísť domov minimálne so štyrmi žltými kartami. Každý jeden jeho súboj s Krstovičom by mohol byť v zostrihoch grécko-rímskeho zápasenia. Čerešničkou na torte bol kartou nepotrestaný šľapák vo výške ramien.

Za fauly, ktoré domácich trestal žltými kartami, súperovi dával Slovinec len upozornenia. Dunajská mala minimálne od 50. minúty hrať presilovku. Na tribúnach sa ozývali hlasy, že to už nech UEFA radšej pošle pískať Kružliaka (rozhodcu).

Zdá sa, že v kvalifikačných predkolách tretej európskej súťaže sú takpovediac treťotriedni rozhodcovia. Púšťajú do očí bijúce zdržovania, nevidia evidentné fauly, a rozdávajú žlté karty za hlúposti. Zrejme sú to pre nich prvé zápasové skúsenosti za hranicami svojej krajiny. Potom to tak aj vyzerá, že nespokojní môžu byť všetci.    

Toto som fakt nečakal

Nečakal som až taký strach a miestami katastrofálne individuálne výkony na strane domácich hráčov. Prvých 15 minút bolo cítiť ich nervozitu, celý zápas chýbala istota v rozohrávke, nevedeli sa vyrovnať s okamžitým dostupovaním a menším časom na premýšľanie. Možno to bola daň za prvé dve predkolá v ktorom čelili poloamatérskym tímom. Za všetko hovorí aj prvá strela na bránu až v 86. minúte, ktorá sa ledva dokotúľala ku brankárovi.

Musím ale spomenúť tri individuálne výkony. Ciganiksovi absolútne nevyšiel zápas, takmer každú prihrávku odovzdal súperovi a aj inkasovaný gól išiel na jeho vrub. Kapitán Dominik Kružliak jednoducho nesmie spraviť to, čo spravil včera. Navyše v tejto fáze kvalifikácie, proti takému súperovi. Ale na druhú stranu, výborne do mužstva zapadol grécky stopér Risvanis. Vyhral hádam každý súboj, má kvalitnú rozohrávku a vidno na ňom skúsenosti a sebavedomie. Tento kauf sa Dunajskej naozaj vyplatil.

Moment zápasu

Vylúčenie Dominika Kružliaka. Stane sa, že si hráč zle preberie loptu, ale odpustené mu je len ak to spraví vpredu alebo v strede poľa. Nie, keď je posledným obrancom, navyše hrajúcim so žltou kartou. Za taký faul by bola navyše aj tak priamo červená. Ľahkovážnosť a strata koncentrácie kapitána vyšla DAC draho.

FCSB boli kvalitnejším súperom, ale je možné, že ak by DAC dohral zápas v plnom počte tak minimálne remízu udržať mohol. Svedčí o tom aj záverečný tlak s desiatimi hráčmi.

A možno to chcelo striedať skôr ako v 86. minúte. Ale to už vie len tréner Guľa, prečo sa tak rozhodol.

A čo odveta?

Hlavy hore, sústrediť sa a mať ľahkosť na kopačkách. Nesmie sa zopakovať prílišný rešpekt z prvého zápasu. Chcelo by to Kalmára a Davisa zdravotne pripravených na základnú zostavu. To by mohlo veľa zmeniť v prospech Dunajskej Stredy. Netreba sa zľaknúť veľkého štadióna, ktorý aj tak nebude vypredaný.

Kvalita je evidentne na strane súpera, ale majú nových hráčov a dvojtýždňového trénera. Dunajská má Guľov systém a Krstoviča, ktorého však včera osobkou totálne vymazali. Hoci, ak by ten ich stopér dostal červenú, Krsto by gól určite dal.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera