Nedeľa, 26. máj 2024

Ženský futbal potrebuje zmenu

Milo Hlaváček

V živote existujú časové epizódy kedy si poviete, kašlem na to, už sa nebudem trápiť. Nakoniec sa emócie nakopia a musíte zo seba dostať všetky nahromadené myšlienky.

Preto sa po dlhej dobe vrátim k ženskému ligovému futbalu.

Mal by som byť šťastný

Z pohľadu klubového fanúšika by som mal byť šťastný. Za posledné roky myjavský klub, ktorému fandím, získal zopár titulov vo futsale, dve tretie miesta v lige, dva krát účasť na svetovom finále Neymars 5, z toho jedna víťazná. Mediálna propagácia, dievčatá boli v televízii v novinách a nakoniec som sa v kristových rokoch stal najlepšou juniorkou vo futbale. Išlo to síce funkcionárom zo SFZ z úst veľmi ťažko ale ja mám zlatú medailu starostlivo uschovanú.

Keď vám však na niečom naozaj záleží, neuspokojíte sa s krátkodobým čiastočným úspechom. Záleží vám na dlhodobej systematickej práci, ktorá by mala danú oblasť posúvať ďalej. Škrie každý nezmyselný krok, ktorý smeruje skôr opačnou trasou.

Furt tú latu režem a furt je krátka

Bonbónikom, ktorý ma dokopal sadnúť ku klávesnici je 8. kolo ženskej futbalovej ligy. Udiali sa v ňom štyri (4!) kontumácie. Pravidlá samozrejme dodržiavať treba, aj keby ich napísal Andrej Danko. Čarokrásna formulka o štatúte reprezentanta priniesla absurditu hodnú len nášho regiónu.

Ženská liga má len 18 kôl. Počas nich sú zhruba tri repre pauzy. Keďže máme štyri vekové kategórie a v našich končinách je bežné, že jedna hráčka hrá v dvoch stane sa, že jednu z vašich najlepších, ktorá reprezentuje klub, nemôžete postaviť do ligového zápasu. Lebo štatút reprezentanta.

Podľa Zväzu je pre rozvoj futbalistky ideálne, keď kvôli takému pravidlu z 18 kôl aspoň štyri vynechá. Nič nedá futbalistke viac ako sledovať súťažný zápas z tribúny.

Čo dáva liga našim reprezentantkám?

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že pre rozvoj športovca je potrebná súťažná prax ideálne s kvalitnými súpermi. Čiže to, čo prvá liga futbalistkám upiera. Okrem toho, že ich v záujme rozvoja oberie o pár súťažných zápasov, dovolí im hrať ligu, ktorá robí s ich futbalovými zručnosťami hocičo len ich nerozvíja.

Pri výkonnostných rozdieloch aké na Slovensku máme, je 10 tímov absolútny nezmysel. Hráčky v lepších celkoch odohrajú maximálne dva zápasy za pol sezóny, v ktorých musia prejaviť väčšiu aktivitu. Komu v progrese pomáhajú zápasy, ktoré vyhráte rozdielom triedy, v tréningovom tempe a kľudne aj po dobrej opici? Netuším.

Ako ďalej?

Nech nemíňame internetový priestor len na zapáranie, skúsme navrhnúť aj pohľad do budúcnosti. Zúženie prvej ligy je absolútne nevyhnutným základom.

Ak chceme, aby naše najlepšie ligové hráčky hrali medzi sebou viac kvalitných zápasov, ideálny je český model s 8 družstvami. Po 14. kole sa liga rozdelí na dve nadstavbové časti. Dosiahneme základnú požiadavku aby miesto výletov do Popradu, odohrali medzi sebou viac kvalitných zápasov Bardejov, Slovan a prípadne Myjava.

Rovnako spodnej polovici by pribudli vyrovnané zápasy miesto debaklov od hornej trojky. Zrušenie štatútu reprezentanta v súčasnom znení je samozrejmosť.

Dúfam, že trocha konštruktívnej kritiky padne na úrodnú pôdu a nebudú padať zväzové hlavy, ako pred rokom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera