Štvrtok, 23. máj 2024

Žrebuje sa šampionát v Katare. V prvom koši domáci, nasadená jednotka z Brazílie a európska smotánka

SITA/AP Photo/Darko Bandic

Do piatkového žrebu základných skupín majstrovstiev sveta 2022 v Katare pôjde ako najlepší celok planéty Brazília. Podľa čerstvého rebríčka Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA, na základe ktorého sa určuje nasadzovanie do jednotlivých košov, preskočila doposiaľ prvé Belgicko.

Všetky oči budú uprené na Výstavné a kongresové centrum v Dauhá,“ pozýva FIFA na losovanie najväčšej športovej udalosti. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční v piatok 1. apríla o 18:00.

Po žrebe bude do otvorenia šampionátu ostávať 233 dní.

Nasadenie do košov

Vo štvrtok ráno pribudol 28. a 29. účastník majstrovstiev sveta, ktorým sa podľa očakávania stali USA a Mexiko. Posledné tri národné mužstvá určí v júni medzikontinentálna baráž (Kostarika – Nový Zéland a Peru – Austrália/Spojené arabské emiráty) a dohrávka európskej kvalifikácie (Wales – Škótsko/Ukrajina).

Pri žrebe sú krajiny rozdelené do štyroch výkonnostných košov podľa poradia marcového vydanie rebríčka FIFA. Doposiaľ neznámi účastníci dostanú pozíciu vo štvrtom, najslabšom koši. Platí pravidlo, že v jednej skupine na seba nemôžu naraziť dve mužstva z jedného kontinentu, výnimkou je Európa. Tá dodá trinásť národných mužstiev, najviac zo všetkých a v jednej skupine sa môžu stretnúť dve krajiny zo starého kontinentu.

Afrika bude mať v koši päť účastníkov. Na rovnaký počet sa môže dostať aj Južná Amerika, pokiaľ Peru uspeje v baráži. Štyri miesta má isté Ázia, piaty tím je stále v hre. Tri pozície obsadí Severná Amerika, doplniť ju môže Kostarika. Za Oceániu zabojuje v baráži Nový Zéland.

  1. kôš: Katar, Brazília, Belgicko, Francúzsko, Argentína, Anglicko, Španielsko, Portugalsko.
  2. kôš: Dánsko, Holandsko, Nemecko, Švajčiarsko, Chorvátko, Uruguay, Mexiko, USA
  3. kôš: Senegal, Maroko, Tunisko, Japonsko, Južná Kórea, Irán, Poľsko, Srbsko
  4. kôš: Kamerun, Ghana, Ekvádor, Kanada, Saudská Arábia, tri tímy z kvalifikácie

Priamy prenos zo žrebu si môžete pozrieť o 18.00 na ČT Šport. Slovenská RTVS ponúkne záznam po skončení hokejového stretnutia play off medzi HKM Zvolen a Dukla Banská Bystrica.

Rýchle tempo

Kvôli extrémnym teplotám sa tradičný termín futbalových majstrovstiev sveta presunul do zimných mesiacov. Aj tak bude počas novembra a decembra v Dauha až tridsať stupňov.

Formát súťaže bude tradičný v ôsmich skupinách po štyri tímy. Základné skupiny sa odohrajú behom dvanástich dní od 21. novembra do 2. decembra. Každý deň sú na programe štyri stretnutia. Do osemfinále postúpia dvaja najlepší z každej skupiny. Finále je na pláne v sobotu 18. decembra. O deň skôr sa porazení semifinalisti stretnú v súboji o bronz.

Vykorisťovanie robotníkov

Okrem zmeny v zaužívanom futbalovom kalendári čelí Katar kritike kvôli podmienkam stavebných robotníkov, ktorí umierajú na následky ťažkej práce v celodenných horúčavách. Podľa denníka Guardian od pridelenia šampionátu zomrelo v krajine 6500 imigrantov z Indie, Pakistanu, Nepálu, Bangladéša a Srí Lanky. Väčšina z nich žije v špinavých ubytovniach a často nedostanú ani jedlo, pitie a plat.

Organizátori sa rozhodli postaviť šesť futbalových štadiónov nanovo, dva z nich prešli výraznou rekonštrukciou. Štyri z nich sa nachádzajú v hlavnom mesta Doha. Všetky areály budú klimatizované, aby hráči ani fanúšikovia nepociťovali vonkajšie horúčavy. Miesto vyhrievaných trávnikov sa na štadión dostali chladiace zariadenia plochy a klimatizácia.

Presnú cenu za výstavbu usporiadatelia nezverejnili, ale Katar za posledných desať rokov investoval do vybudovania infraštruktúry miliardy dolárov. V krajine bohatej na zásoby ropy a zemného plynu sú k dispozícii takmer neobmedzené finančné zdroje. O tom, že futbalové majstrovstvá budú patriť k najdrahším v celej histórii svedči aj fakt, že ceny najlacnejších lístkov stúpli oproti MS 2018 v Rusko dvojnásobne.

Pre porovnanie – robotník pracujúci na výstavbe zarobí mesačne 275 dolárov, čo je tretina z ceny najlacnejšej vstupenky.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera