Štvrtok, 23. máj 2024

Sezóna grandslamov sa skončila, golfová vojna pokračuje. A na Záhorie mieria najlepší amatéri Európy

Foto: SITA/AP Photo/Alastair Grant

Sezóna hlavných golfových turnajov sa v nedeľu skončila v Škótsku posledným, štvrtým turnajom.

Po aprílovom US Masters, májovom PGA Championship a júnovom US Open pozná víťaza aj The Open, donedávna známe ako British Open. Aktuálny ročník bol naozaj výnimočným.

The Open

Hralo sa na mieste, kde golf priamo vznikol, na legendárnom ihrisku St. Andrews v Škótsku. Nie náhodou, oslavoval sa 150. ročník (!) turnaja, ktorý pre lepšie pochopenie môžeme označiť za golfový Wimbledon. Zúčastnil sa aj Tiger Woods, najväčšia globálna golfová hviezda 21. storočia – a jeden z najdôležitejších hráčov histórie. Na rozdiel od prvých dvoch grandslamov, kde po zranení a operácii nohy prešiel cutom do víkendových kôl, tentokrát sa mu tak nedarilo. Skončil po piatkovom druhom kole, pri možno poslednom príchode na grín jamky čislo 18 mali slzy v očiach fanúšikovia aj sám golfista.

Turnaj mal najlepšie rozbehnutý Rory McIlroy. Hráč pochádzajúci zo Severného Írska, ktorý má na konte štyri grandslamové tituly. Piatym by sa dostal do najlepšej dvadsiatky histórie. Po troch kolách mal spolu s Victorom Hovlandom z Nórska náskok štyroch rán, turnaj nakoniec miláčik domácich fanúšikov nevyhral. Austrálčan Cameron Smith zahral v nedeľu kolo na neuveriteľných 64 úderov, keď na poslednej deviatke zahral najprv päť birdíkov za sebou a len na troch grínoch potreboval dva paty. Keď nerozumiete nevadí. Vedzte, že sa mu podaril skutočne heorický výkon v rozhodujúcej časti šampionátu.

Smith získal svoj prvý grandslam, pri pohľade na jeho výkonnosť v aktuálnej sezóne len málokto pochybuje, že aj posledný. Bol to nádherný turnaj, ako vždy. V jeho tieni ale pokračuje zúrivá vojna.

LIV Tour vs PGA Tour

Saudi, ktorí založili konkurenčnú túru americkej (a európskej) PGA Tour, preťahujú jedného hráča za druhým. Hráčov zahadzujú peniazmi, o akých sa ani bohatým golfistom nesnívalo. PGA Tour rozdelí za rok okolo pol miliardy dolárov na prize money, LIV Tour má na akvizíciu hráčov na osem (!) turnajov v roku 2022 údajne dve miliardy.

Okrem Phila Mickelsona, Dustina Johnsona, či Sergia Garciu, ktorých ulovili hneď na začiatku, preťahujú horibilnými sumami ďalších čoraz lepších borcov. Brooks Koepka, Bryson DeChambeau, Abraham Ancer z Mexika aj Talor Gooch, či Matthew Wolff sú čoraz mladší a čoraz lepší hráči.

Po The Open sa vyrojili aj úvahy o možnom prestupe víťaza Smitha, za toho bude ale Greg Norman musieť u Saudov vypýtať dvoj-, možno aj trojnásobný príplatok. Aj Hideki Matsuyama, japonský víťaz minuloročného US Masters, údajne mieri ku konkurencii. A aj Henrik Stenson, nominovaný za kapitána najbližšieho európskeho Ryder Cupu 2023, ktorého práve pocty zbavili. PGA Tour má čoraz väčší problém.

Tiger Woods, Rory McIlroy, Justin Thomas a ďalšie top hviezdy PGA sa čoraz ostrejšie vyjadrujú proti projektu, ktorý zatiaľ robí šport horším a úspešne rozdeľuje komunitu. Namiesto tradičných štyroch kôl PGA turnajov, relatívne otvorených pre 156 hráčov, si päťdesiatka vyvolených zahrá na LIV Túre vlastne exhibíciu. tri kolečká bez motivácie súperiť a s garantovanými obrovskými prémiami.

Peňazí ale zdá sa majú pre LIV Tour stále viac, než dosť. Najnovšie získali aj Davida Fehertyho, bývalého hráča a jednu z najsledovanejších televíznych osobností športu. O slovo sa prihlásil aj Charles Barkley, aj on by asi rád pričuchol k obrovským peniazom. Konflikt bude pokračovať.

St. Andrews Trophy v Penati

Golfová sezóna naberá grády aj na Slovensku. Už vo štvrtok a piatok sa na krásnom ihrisku Penati v Šajdíkových Humenciach odohrá St. Andrews Trophy. Ide vlastne o taký Ryder Cup amatérov. Súboje medzi tímami Európy a Veľkej Británie & Írska bude hostiť Penati Golf Resort.

V každom výbere je deväť hráčov, obe turnajové rána sa odohrajú štyri zápasy foursome a popoludní osem individuálnych zápasov vo štvrtok a deväť v piatok. Vyhrá tím, ktorý ako prvý získa 13 bodov. Tím Európy vyberá EGA (European Golf Association), tím Veľkej Británie a Írska vyberá The R&A. Prvý súboj sa odohral v roku 1956, o trofej sa hrá každý druhý rok. Na Slovensku pôjde o tridsiaty tretí ročník.

V minulosti sa na turnaji ukázali aj hviezdy súčasného rebríčka a víťazi grandslamov – Rory McIlroy, Sergio Garcia, Henrik Stenson (o tých ste už dnes čítali), či Francesco Molinari z Talianska.

Aktuálne zostavy

Výber Európy: Anton Albers (Nemecko), Pietro Bovari (Taliansko), Martin Couvra (Francúzsko), Daniel Da Costa Rodrigues (Portugalsko), Luis Masaveu (Španielsko), Laurenz Schiergen (Nemecko), Maximilian Steinlechner (Rakúsko), Adam Wallin (Švédsko, Kiet Van der Weele (Holandsko). Kapitánom je Yves Hofstetter (Švajčiarsko).

Výber Veľkej Británie a Írska: Sam Bairstow (Anglicko), Barclay Brown (Anglicko), Archie Davis (Wales), John Gough (Anglicko), Arron Edward Hill (Anglicko), Matthew McClean (Írsko), Robert Moran (Írsko), Mark Power (Írsko), Calum Scott (Škótsko). Kapitánom je Stuart Wilson, na St. Andrews Trophy reprezentoval 1 krát.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera