Nedeľa, 26. máj 2024

Tiger to dokázal. Comebackom roka je príbeh golfistu

SITA/AP Photo

Meno Tiger Woods pozná každý. Američan vládol golf a spopularizoval ho na celom svete. Jedenásť rokov, odkedy získal svoj prvý golfový grandslam na Masters v roku 1997 po 14. titul z US Open 2008 dominoval svojmu športu ako žiaden pred ním.

Aféry, zranenia a krutý pád na dno svetového rebríčka ale dali na dlhý čas zabudnúť na jedinú otázku, ktorú na vrchole jeho kariéry riešili fanúšikovia aj odborníci: Získa viac grandslamov ako Jack Nicklaus? Len on získal viac, ako Tiger. Osemnásť.

Comeback roka

Tiger padol z úplného vrcholu na totálne dno. Po tom, čo sa na Halloween pred vyše desiatimi rokmi prevalili problémy v súkromnom živote (narazil autom pri úteku z domu pod vplyvom do hydrantu), sa obraz dokonalosti najlepšieho golfistu sveta rozpadol.

V lete 2017 bol na 899. mieste svetového rebríčka.

O návrat sa Woods pokúšal dlho a viackrát. Zastavilo ho raz to, potom iné. Najčastejšie zranenia. Ale aj bizarné udalosti, ako keď ho na Floride zastavili policajti, ktorým tvrdil, že šoféruje po Kalifornii. Prehnal to s liekmi proti bolesti. Údajne.

Minulý rok bol ale prvým, kedy po dlhom čase bolo treba pokus o návrať brať vážne. Vyhral prvý event na PGA Tour. Nastavil si kalendár tak, aby to operovaný chrbát a ďalšie časti tela zvládli. Postupoval postupne, krok za krokom, jamku za jamkou, turnaj za turnajom.

A v nedeľu vyhral po piatykrát Masters. Golfový Wimbledon.

Masters 2019

Masters na ihrisku Augusta National v štáte Georgia je prvým a hneď najslávnejším grandslamom roka. Zelené sako najcennejšou individuálnou trofejov pre víťaza. Woods ich mal v šatníku štyri, no na všetky už dlho sadal prach.

Ročník 2019 bol jedným z najvyrovnanejších turnajov Masters posledného obdobia. Tiger bol po treťom sobotňajšom kole tretí, no kvôli počasiu sa nedeľa šla v trojiciach. Frankie Molinari (líder z Talianska) a Američan Finau boli finálovými partnermi. Okrem nich útočili zo zadu Dustin Johnson, Xander Schauffele, Jason Day, Brooks Koepka a ďalší.

Pri každom zo štrnástich doterajších grandslamov bol pred nedeľňajším kolom prvý. Nikdy nevyhral, ked taký turnaj neviedol.

O výhre sa na Masters rozhoduje v nedeľu na zadnej deviatke. Ani Tiger Woods neporušil tradíciu. Trikrát skóroval birdie medzi jamkami 12 a 16. Molinari, ktorý dovtedy hral celý týždeň nesmierne vyrovnaný golf bez chýb, naopak tri rany stratil.

Odpal na šestnástke, po ktorom Woods len doklepol na posledné potrebné birdie, dokonal rozhodujúci únik. Uvidíte ho vo všetkých hajlajtoch.

Tiger Woods vyhral Masters 2019 so skóre -13, o jednu ranu pred Dustinom Johnsonom a dvoma ďalšími na -12 po 72 jamkách. Získal zelené sako, ktorému v pokročilom golfovom veku 43 rokov veril už málokto.

Je späť

Prvých štrnásť grandslamov vyhral za 4082 dní odkedy získal svoj prvý. Cesta od štrnásteho k pätnástemu bola oveľa dlhšia. Trvala 3954 dní. Takmer dvanásť rokov.

Golf získal svoju najväčšiu hviezdu späť. Tiger Woods sa vrátil medzi najlepších.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera