Piatok, 28. jún 2024

US Masters je golfový Wimbledon, na ktorom pokračuje príbeh legendy. Tiger Woods sa znova zázračne vracia

FOTO: SITA/AP Photo/Robert F. Bukaty

Vo štvrtok popoludní sa na legendárnom ihrisku Augusta National v štáte Georgia začne grandslamová sezóna golfistov. US Masters je golfový Wimbledon, najprestížnejší zo štyroch najväčších turnajov, ktoré každý rok najlepší svetoví hráči odohrajú. US Masters 2022 dominuje návrat legendárneho Tigera Woodsa. Pred rokom vo februári takmer prišiel pri automobilovej nehode o nohu.

Vrcholy a pády golfového magnetu

Už 25 rokov je dnes 46-ročný Američan hlavnou hviezdou svojho športu. Dlho to vyzeralo, že aktuálne pätnásťnásobný víťaz grandslamových turnajov predbehne Jacka Nicklausa, ktorý má titulov osemnásť. Nikto ďalší nemá ani desať. Po štrnástom titule, ktorým bolo US Open 2008 (!) si ale Woods cestu za rekordom skomplikoval. Manželská aféra ho stála okrem rozvodových peňazí pokoj na duši, pribudli zranenia a prevalila sa závislosť na liekoch proti bolesti. Vyše desať rokov grand slam nevyhral, namiesto toho absolvoval jednu operáciu chrbta za druhou.

Na ihrisku v Auguste v roku 2019 ale znova stál v žiare reflektorov v nedeľu po turnaji s trofejou pre víťaza. Magický moment očaril nielen golfový svet. Woods bol späť, dlhá cesta na absolútne výslnie sa podarila. Síce v pokročilom veku, no šance na dorovnanie, či prekonanie nedostižnej osemnástky Nicklausa ožili. Prišla ale pandémia a – čo je horšie – vo februári minulého roka ďalší problém. Woods v Kalifornii havaroval, so svojim SUV vošiel do rokliny kdesi v serpentínach akéhosi kopca.

Ledva prežil, takmer prišiel o nohu. Prognózy na návrat do bežného života boli nejasné, s tým, že ho ešte uvidíme hrať súťažný golf sa viacerí rozlúčili. Okrem notorických problémov s chrbticou pribudla len tak-tak zoskrutkovaná noha v členku? Pre golfistu mimoriadna komplikácia. Ihriská majú zo sedem kilometrov, hráči ich musia pešo obísť štyri dni po sebe.

Zaťal zuby

Tiger ale, ako bolo uňho vždy zvykom, zaťal tie svoje marketingovo dokonalé zuby a pustil sa do rehabilitácie. Podobne ako iní športoví velikáni ho polená pod nohami motivujú k ich prekonávaniu. Keď v decembri odohral charitatívny turnaj so synom, začalo sa špekulovať, žeby to predsa len ešte mohol skúsiť. Spomínal sa ale skôr letný The Open Championship v rodisku golfu, Škótsku. Ihrisko St. Andrews patrí k menej náročným, čo sa dĺžky a profilu týka. Augusta je dlhá a kopcovitá, to ihrisko je spomedzi grandslamových fyzicky najnáročnejšie.

Tiger je na ňom ale ako doma. Žiaden grand slam nevyhral častejšie, pozná na ňom každú zákrutu, všetky greeny a pomaly aj každé steblo trávy. Preháňam, no nie oveľa. Cíti sa na ňom ako Roger Federer, Pete Sampras, či Boris Becker na Wimbledone, alebo Rafael Nadal na parížskej antuke. Na tlačovke na otázku, či si myslí, že môže aj teraz vyhrať, odpovedal “áno”.

Kto môže vyhrať?

Dnešný golf je veľmi vyrovnaný a plný mladých hviezd. Svetová špička má možno dvadsať členov, mnoho skvelých hráčov nemá ešte ani tridsať rokov. Svetovou jednotkou je Scott Scheffler, ktorý v poslednom čase vyhral zo tri turnaje a vyšvihol sa do čela svetového rebríčka. Za ním je Španiel Jon Rahm, nedávna svetová jednotka a víťaz US Open z minulého roka. Na Masters bol v posledných štyroch edíciách vždy v top 10, čo vôbec nie je jednoduché dosiahnuť.

Favoritmi bookmakerov sú Justin Thomas, jeden z najlepších hráčov so železami na svete. Práve schopnosť prihrať si druhou ranou na green je na ihrisku v Auguste považovaná za kľúčovú. V roku 2020 vyhral turnaj Dustin Johnson (zať najslávnejšieho hokejistu histórie, Waynea Gretzkého), ktorý má znova šancu na dobrý výsledok, pretože v poslednom období ukázal zlepšujúcu sa formu. Naopak, vlaňajší víťaž, Japonec Hideki Matsuyama laboroval so zranením a veľké očakávania nevzbudzuje.

Pomocný kľúč

O Masters sa hovorí, že zelené sako získa pravdepodobne hráč z aktuálnej top 30 svetového rebríčka a zároveň taký, ktorý má s ihriskom už predchádzajúce skúsenosti. Nováčik na ihrisku nevyhral turnaj od sedemdesiatych rokov. Ak máte google a dostatok motivácie, favoritov dokážete identifikovať hravo.

Keby sa vám nechcelo hľadať, tu sú ďalšie mená, ktoré by sa v nedeľu večer na posledných deviatich jamkách mohli biť o prestížny titul. Napríklad Američania Colin Morikawa (hrá excelentne na hlavných turnajoch), Jordan Spieth (hrá excelentne v Auguste), Brooks Koepka, či olympijský šampión Xander Schauffele. Posledný menovaný do poslednej chvíle trénuje patovanie, slabšia forma na greenoch ho môže potopiť.

Spomedzi medzinárodných hráčov sa šance dávajú Austrálčanovi Camovi Smithovi (bol tu v roku 2020 druhý a má formu). Na leaderboarde možno uvídime mená ako Victor Hovland z Nórska, či Shane Lowry z Írska. Severný Ír Rory McIlroy môže znova ziskom zeleného saka skompletizovať kariérny grandslam – akurát, že sa mu to ani raz počas dvanástich doterajších tripov do štátu Georgia nepodarilo. Dvakrát bol piaty, naposledy sa nedostal cez “cut” na víkendové kolá.

Chcete zábavu?

Ak chcete okrem zážitku, ktorý bude prenášať po večeroch naživo ČT Sport, trošku zábavy, odporúčam tipovanie. Stávkové kancelárie vypísali kurzy a budú ich aktualizovať až do nedele. Pribudnú možnosti na zápasy head-to-head, kde sa napríklad dá využiť znalosť počasia. Odborníci predpovedajú, že hráči, ktorí vyrazia na ihrisko vo štvrtok neskôr popoludní amerického času budú mať lepšie podmienky na skórovanie, ako golfisti z rána, kedy má pršať a fúkať. V piatok sa situácia obráti, ráno má byť pokojnejšie, najmä čo sa veterných komplikácií týka, čo môže výrazne prehovoriť do zloženia finálových kôl.

Tam postúpi z 91 štartujúcich približne 50 najlepších. Mojou obľúbenou stávkou je, či sa to podarí Tigerovi Woodsovi. Vždy, keď nastúpil, cutom prešiel. Teraz je na podobný výsledok kurz vyše dvoch celých. Kurzy na celkového víťaza sa budú plasticky hýbať, keď viete zohnať kohokoľvek z vyššie spomínaných (okrem Woodsa) za kurz 20+, urobte tak. Môžete len získať.

Augusta a Masters otvárajú skutočnú golfovú sezónu aj u nás. Vonku bude čoraz prívetivejšie, tráva čoraz zelenšia, preto sa chystám v nedeľu prevetrať svoje palice na jednom z ihrísk pri Bratislave aj ja. Mali by ste to vyskúšať, je to prekrásna hra.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera