Golfová sezóna sa nekončí na konci augusta náhodou. Od septembra dominuje víkendovému televíznemu programu v Amerike americký futbal, preto si golfisti zvolili model, načasovaný na finále v čase, keď majú pozornosť tamojšej verejnosti v podstate neohrozenú. Tohtoročná bola ovplyvnená štartom konkurenčnej a kontroverznej LIV Tour, o ktorom sme písali už viackrát.
Vrcholom sezóny PGA bolo trojkolové FedEx Cup Tour Championship playoff, posledné kolo sa hralo v nedeľu v Atlante na ihrisku East Lake Golf Club. Víťazom sa stal Severný Ír Rory McIlroy, odmenou mu bola prémia 18 (slovom osemnásť) miliónov dolárov.
Sheffler neudržal náskok
Hrací model playoff je zaujímavý a dramatický. Do prvého z troch kôl FedEx Cup Playoff postúpi 125 najlepších hráčov, ktorí od jesene do leta získali na turnajoch najviac bodov do rebríčka. Do ďalšieho víkendu sa kvalifikuje 70 najlepších a top tridsiatka si zahrá spolu aj tretí, posledný víkend. Pred ním získajú hráči náskok podľa poradia – prvý Scottie Sheffler začínal s mínus desiatimi ranami, druhý v poradí mal na štarte mínus osem, ďalší mínus šesť a tak ďalej.
Pred nedeľňajším posledným kolom nič nenasvedčovalo tomu, že svetová jednotka Sheffler si nepripíše ďalší významný výsledok. Na jar mal neuveriteľnú fazónu, vyhral štyri turnaje vrátane US Masters, golfového Wimbledonu. Pred McIlroyom, s ktorým tvorili poslednú dvojičku záverečného dňa mal náskok šiestich rán. V golfe sa môže stať hocičo, na úrovni najlepších ide ale o nedosiahnuteľný rozdiel. V 99% prípadov.
Počas celého finálového kola postupne sťahoval McIlroy ranu po rane z náskoku Američana. Tomu sa nedarilo najmä na grínoch, kde naopak Rorymu padal jeden putt za druhým. Tri jamky pred koncom sa Európan dostal prvýkrát do vedenia po chybe Shefflera a na posledných dvoch si už náskok jednej rany postrážil.
Zaslúžený víťaz
Rory je miláčikom golfových fanúšikov na obidvoch stranách Atlantiku. Udivuje mohutnými odpalmi a precíznou hrou prihrávok na gríny. Keď sa mu na nich darí ako v Atlante, je ťažko poraziteľným. Je štvornásobným víťazom grandslamov, jedným z rivalov Tigera Woodsa v časoch jeho najväčšej slávy. Vyše sto týždňov bol svetovou jednotkou, len dvaja najväčší hráči golfovej histórie – Woods a Jack Nicklaus – získali štyri grandslamy pred svojimi 25. narodeninami.
Po štarte LIV Tour, kontroverznej túry sponzorovanej saudskými peniazmi, sa postavil na čelo PGA Tour. Od začiatku je najvýraznejším hlasom odporcov Grega Normana, bývalej hviezdy, ktorú si Saudi kúpili zvolili aby narušili svetovú hegemóniu v tomto športe. Postupne preťahujú jedného golfistu zo svetovej top 100 za druhým, obrovskými sumami sa im už podarilo odlákať Phila Mickelsona, Dustina Johnsona, Brysona deChambeau, Brooksa Koepku, či Sergia Garciu a viacero starších európskych hviezd.
Majúc na pleciach zodpovednosť za obranu organizácie, ktorej sa odídenci obrátili chrbtom, je obdivuhodné ako sa Rory dokázal sústrediť na golf. Na britskom grandslame The Open mu výhra ušla o povestný chlp, FedEx Cup Playoff získal pre seba v samotnom závere.
Vojna pokračuje
Golfová vojna pokračuje, zďaleka sa neskončila. Po mítingu 20 najdôležitejších hráčov s Tigerom Woodsom oznámil minulý týždeň šéf PGA dramatické zmeny. Viac peňazí, viac turnajov, kde sa najlepší hráči PGA zaviazali štartovať, aby hrali proti sebe a televízni diváci dostali najlepší možný produkt. Rozšírili špeciálny fond pre 20 najpopulárnejších hráčov o ďalšie garantované peniaze, začínajúcim zas pokryjú náklady na turnajoch, na ktorých si nezarobia.
LIV Tour má v tomto roku na programe ešte zo tri exhibície a finále na ďalšom z ihrísk Donalda Trumpa. Hrajú sa v inom formáte, len na 54 jamiek (preto tie rímske číslice v názve túry). Hráči sú zaradení do tímov, tie súperia proti sebe tiež. Po skončení sezóny PGA ohlásilo odchod ďalších šesť profesionálov, okrem svetovej dvojky Camerona Smitha z Austrálie žiadneho z nich pravdepodobne nepoznáte. LIV Tour tvrdí, že chce golf viac spopularizovať, zatiaľ ale šport len zbytočne rozdeľuje.
Saudi sa snažia sportswashingom dať zabudnúť na problémy s dodržiavaním ľudských práv, celkom určite sa nevzdajú bez boja. Či neurobia viac škody ako úžitku, sa ešte len uvidí.
Vrchol roka na Slovensku je za rohom
Golfová sezóna bude na Slovensku vrcholiť v septembri. Turnaj Slovak Open začal písať históriu v roku 2017 na ihrisku Heritage Course v Šajdíkových Humenciach. V roku 2022 si hráči zahrajú 11. – 13. septembra už 6. ročník v Penati Golf Resort na ihrisku Legend Course.
Ambasádorom turnaja je Rory Sabbatini, ktorý turnaj v roku 2019 aj vyhral. Okrem strieborného medailistu z tokijskej olympiády vyhrali Slovak Open aj dvaja Česi, ktorí si medzitým urobili slušné meno v rámci najväčšej európskej PGA Tour – Ondřej Lieser a Filip Mrúzek.
V štartovej listine dvojkolového turnaja sú už dnes golfisti z ôsmich krajín. Okrem Slovenska aj z Česka, Rakúska, Slovinska, Poľska, Španielska, Belgicka, Indie a USA. Víťaz získa mimoriadnu prémiu 10-tisíc EUR a divokú kartu na Challenge Tour – Swiss Challenge.
Na spomínanej Challenge Tour sa v aktuálnej sezóne veľmi darí Tadeášovi “Teddy” Teťákovi. Mladík, ktorý len v máji prestúpil k profesionálom a pridal sa k štyrom slovenským golfovým profíkom, zapísal štyri umiestnenia v top 50. V júli v Rakúsku skončil dokonca na skvelom jedenástom mieste.
Organizátori vypísali aj súťaž pre fanúšikov o rôzne golfové doplnky. Ak ste súťaživý typ zapojte sa. O dva týždne sa v Penati Golf Resorte určite uvidíme.
Komentáre