Sobota, 25. máj 2024

Česi na poslednú chvíľu neodleteli na MS a odvolali celý realizačný tím hádzanárov. Za trest

FOTO TASR/AP

Český zväz hádzanej (ČSH) odvolal v nadväznosti na neúčasť na majstrovstvách sveta v Egypte celý realizačný tím mužskej reprezentácie. Podľa tlačovej správy zväzu sa koronavírus v tíme rozšíril vinou pochybenia jeho členov.

Českí hádzanári neodleteli minulý utorok na MS v Egypte pre vysoký počet členov skupiny nakazených koronavírusom. Ochorenie COVID-19 a zdravotné problémy vyradili celkovo 17 hráčov. Čechov, ktorí sa mali predstaviť v G-skupine spoločne so Švédskom, domácim Egyptom a Čile, nahradilo na šampionáte Severné Macedónsko.    

Vinníkom je celý realizačný tím

Neúčasť hádzanárskej reprezentácie na šampionáte má ďalekosiahle následky. Po polnočnom uznesení exekutívy ČHS skončil celý realizačný tím a rezignovalo viacero členov.

Exekutíva ČSH odvoláva s okamžitou platnosťou realizačný tím reprezentačného mužstva z dôvodu pochybenia, na základe zistení, ku ktorým dospela po vyhodnotení predložených správ a vyjadrení pozvaných členov realizačného tímu, hráčov a zamestnancov sekretariátu o priebehu reprezentačných akcií za obdobie od 27. decembra 2020 do 12. januára 2021, ktoré vyústilo do neúčasti na majstrovstvách sveta v Egypte,” uvádza sa vo vyhlásení ČSH.

V reakcii na nedávne udalosti rezignovalo aj viacero funkcionárov na čele s predsedom Jaroslavom Chvalným, ktorý šéfoval zväzu od apríla 2018: “Stále sa to snažím spracovať. Poobede budeme diskutovať o ďalších, malých aspektoch. Ospravedlňujem sa, ale zatiaľ nechcem prezrádzať detaily. Je dôležité, aby sme postupovali koordinovane a nie chaoticky. Posudzovali sme, či a u koho prišlo k pochybeniu. Môžem povedať len toľko, že exekutíva nebola v tejto veci jednotná.”

Výmena na trénerskom poste

Pri mužstve tak končí trénerské duo Jan Filip – Daniel Kubeš, ktoré ho viedlo od roku 2014 a na uplynulom európskom šampionáte s ním obsadilo šieste miesto, čo je najlepší výsledok za poslednú dekádu. Postup na majstrovstvá sveta, kam sa Česi dostali po šesťročnej prestávke, mal byť jedným z vrcholov ich pôsobenia.

https://www.instagram.com/p/CJ87o7GDhPj/?utm_source=ig_web_copy_link

Dalo sa situácii zabrániť?

Medzi sústredením v Zubri na konci minulého roku a novoročným zrazom v Plzni začali prípady ochorenia koronavírusom pribúdať u hráčov, trénerov a ďalších členov realizačného tímu. Ako uviedol tréner, príprava bola extrémna a neštandardná.

Vírus absolútne zničil celý tím, reprezentácia len jeden deň pred štartom musela odriecť účasť na majstrovstvách sveta. Hľadali sa rôzne alternatívy, aby družstvo predsa len odletelo. Neúspešne. Z 21 najlepších hráčov sedemnásť bolo mimo hru.

Podobný osud postihol aj tím USA. V skupine E dostalo šancu Švajčiarsko.

XXVII. MS v Egypte

V Egypte vrcholné mužské podujatie odštartovalo pred týždňom (13.-31.1.2021). Po prvýkrát v histórii štartuje 32 účastníkov namiesto doterajších 24. Všetky zápasy sa uskutočnia bez divákov. Majstrovstvá sveta sú piatykrát za sebou bez reprezentantov Slovenska. Slováci prehrali v boji o účasť na MS už v 1. fáze kvalifikácie proti Litve. Slovenská liga má predsa len zastúpenie – v zostave Tuniska figurujú dvaja hráči Tatrana Prešov – Džihed Džaballah a Anouar Ben Abdallah.

V rámci základných skupín sa hrá systémom každý s každým, prví traja postúpia do štyroch šesťčlenných skupín osemfinále a nasleduje vyraďovacia časť. Momentálne sa hrá druhá fáza šampionátu.

Bez zaváhania turnajom prechádza Maďarsko, obhajca z Dánska, Portugalsko, Francúzsko a Švédsko.

Pozvánka k sledovaniu MS v hádzanej v Egypte
(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera