fbpx
piatok, 5. marca 2021
FOTO TASR/AP
Hádzaná

Česi na poslednú chvíľu neodleteli na MS a odvolali celý realizačný tím hádzanárov. Za trest

Český zväz hádzanej (ČSH) odvolal v nadväznosti na neúčasť na majstrovstvách sveta v Egypte celý realizačný tím mužskej reprezentácie. Podľa tlačovej správy zväzu sa koronavírus v tíme rozšíril vinou pochybenia jeho členov.

Českí hádzanári neodleteli minulý utorok na MS v Egypte pre vysoký počet členov skupiny nakazených koronavírusom. Ochorenie COVID-19 a zdravotné problémy vyradili celkovo 17 hráčov. Čechov, ktorí sa mali predstaviť v G-skupine spoločne so Švédskom, domácim Egyptom a Čile, nahradilo na šampionáte Severné Macedónsko.    

Vinníkom je celý realizačný tím

Neúčasť hádzanárskej reprezentácie na šampionáte má ďalekosiahle následky. Po polnočnom uznesení exekutívy ČHS skončil celý realizačný tím a rezignovalo viacero členov.

Exekutíva ČSH odvoláva s okamžitou platnosťou realizačný tím reprezentačného mužstva z dôvodu pochybenia, na základe zistení, ku ktorým dospela po vyhodnotení predložených správ a vyjadrení pozvaných členov realizačného tímu, hráčov a zamestnancov sekretariátu o priebehu reprezentačných akcií za obdobie od 27. decembra 2020 do 12. januára 2021, ktoré vyústilo do neúčasti na majstrovstvách sveta v Egypte,” uvádza sa vo vyhlásení ČSH.

V reakcii na nedávne udalosti rezignovalo aj viacero funkcionárov na čele s predsedom Jaroslavom Chvalným, ktorý šéfoval zväzu od apríla 2018: “Stále sa to snažím spracovať. Poobede budeme diskutovať o ďalších, malých aspektoch. Ospravedlňujem sa, ale zatiaľ nechcem prezrádzať detaily. Je dôležité, aby sme postupovali koordinovane a nie chaoticky. Posudzovali sme, či a u koho prišlo k pochybeniu. Môžem povedať len toľko, že exekutíva nebola v tejto veci jednotná.”

Výmena na trénerskom poste

Pri mužstve tak končí trénerské duo Jan Filip – Daniel Kubeš, ktoré ho viedlo od roku 2014 a na uplynulom európskom šampionáte s ním obsadilo šieste miesto, čo je najlepší výsledok za poslednú dekádu. Postup na majstrovstvá sveta, kam sa Česi dostali po šesťročnej prestávke, mal byť jedným z vrcholov ich pôsobenia.

Dalo sa situácii zabrániť?

Medzi sústredením v Zubri na konci minulého roku a novoročným zrazom v Plzni začali prípady ochorenia koronavírusom pribúdať u hráčov, trénerov a ďalších členov realizačného tímu. Ako uviedol tréner, príprava bola extrémna a neštandardná.

Vírus absolútne zničil celý tím, reprezentácia len jeden deň pred štartom musela odriecť účasť na majstrovstvách sveta. Hľadali sa rôzne alternatívy, aby družstvo predsa len odletelo. Neúspešne. Z 21 najlepších hráčov sedemnásť bolo mimo hru.

Podobný osud postihol aj tím USA. V skupine E dostalo šancu Švajčiarsko.

XXVII. MS v Egypte

V Egypte vrcholné mužské podujatie odštartovalo pred týždňom (13.-31.1.2021). Po prvýkrát v histórii štartuje 32 účastníkov namiesto doterajších 24. Všetky zápasy sa uskutočnia bez divákov. Majstrovstvá sveta sú piatykrát za sebou bez reprezentantov Slovenska. Slováci prehrali v boji o účasť na MS už v 1. fáze kvalifikácie proti Litve. Slovenská liga má predsa len zastúpenie – v zostave Tuniska figurujú dvaja hráči Tatrana Prešov – Džihed Džaballah a Anouar Ben Abdallah.

V rámci základných skupín sa hrá systémom každý s každým, prví traja postúpia do štyroch šesťčlenných skupín osemfinále a nasleduje vyraďovacia časť. Momentálne sa hrá druhá fáza šampionátu.

Bez zaváhania turnajom prechádza Maďarsko, obhajca z Dánska, Portugalsko, Francúzsko a Švédsko.

Pozvánka k sledovaniu MS v hádzanej v Egypte
(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.