Štvrtok, 23. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Hádzaná na Slovensku je čistá radosť

FOTO TASR – František Iván

S blížiacim sa druhým výročím príchodu pandémie na Slovensko – viem presne, kedy som bol naposledy pred prvým pozitívnym prípadom na futbal v Dunajskej Strede – je zjavné, že nás koronavírus pripravil o veľmi veľa športových zážitkov. Majstrovstvá Európy v Hádzanej, ktorých časť sa odohráva v Košiciach a Bratislave, dávajú po čase strávenom v športovej depresii príležitosť na radosť.

Radosť pozerať

Turnajový formát a prvé víťazstvo Slovenska na záverečnom turnaji v jeho histórii pomohli zabezpečiť, že z pondelkového zápasu proti Rusku je povinný televízny program. Hoci Slovákom premiéra na domácej palubovke proti Nórom nevyšla podľa predstáv, v sobotu odohrali proti Litve výborný zápas. Skvelé výkony brankárov Žernoviča s Paulom (chytili 16 zo 40 striel), podporené nadšeným prejavom hráčov pred nimi dokázali pripraviť pôdu pre rozhodujúci zápas v skupine.

Dvaja prví sa z Košíc presťahujú do Bratislavy, Slovensko medzi nimi stále môže byť. Potrebuje ale poraziť v poslednom zápase Rusov o šesť gólov, lebo tí prekvapujúco vyhrali nad Nórmi o gól. Keďže Severania by nemali mať problém získať body proti Litovčanom, v prípade slovenského víťazstva postupujúcich určí tabuľka vzájomných zápasov troch tímov čo budú mať po štyri body.

Naše skóre je negatívne poznačené desaťgólovou prehrou s Nórmi, preto namiesto obyčajnej výhry potrebuje tím trénera Kukučku víťazstvo výrazné. Nebude to ľahké, s pomocou divákov v Steel Aréne sa o postup ale treba pobiť.

Radosť navštíviť

Vo štvrtok som sa na hádzanú bol pozrieť aj ja. Pred vyše 25 rokmi som v Košiciach pokrýval hádzanárov VSŽ pre Košický večer, bola to moja prvá skutočná práca za peniaze. Šport sa za ten čas posunul, hoci sú jeho pravidlá stále rovnaké. Hráči si stále čímsi lepia ruky, aby sa im lopta nešmýkala. Po góle utekajú rozohrať čo najskôr zo stredu ihriska. Postrehol som ale aj pár noviniek.

Rozhodcovia majú k dispozícii VAR. Majú aj jedného, ktorý im našepkáva z lavice časomeračov. Bol som na zápase Česko – Španielsko a Česi sa tak raz dostali do oslabenia. Rozhodca v obleku postrehol, že jeden z nich vybehol na ihrisko zo striedačku, keď nemal. Len na sekundu, hneď sa zháčil a vrátil sa, no aj tak z toho vznikol problém.

Prekvapilo ma aj, že brankári sa chodia po zákrokoch radiť na striedačku. Po očku sledujú, ako sa vyvíja hra v útoku a v prípade potreby šprintujú späť do bránky. Tímy v oslabení zásadne hrajú bez brankára, keď majú loptu. Zaujímavé, nič také si nepamätám z konca minulého storočia. Mal by som na hádzanú zájsť častejšie.

Choďte aj vy

Neprekvapil ma maskot v hľadisku, ani fanshop na chodbe zimného štadióna nášho najlepšieho krasokorčuliara, Ondreja Nepelu. Maskot je vkusný, v obchode som použil platobnú kartu na zakúpenie magnetky s jeho podobizňou. Nečakal som otvorené bufety, keby som to vedel, nechal by som si večeru na štadión.

Sedieť na športovom podujatí európskej úrovne bolo pohladením na dušu, ktorá už dlho stráda. Povolená 25% kapacita bola síce naplnená len z polovice, prítomní faúšikovia Čechom urobili také domáce prostredie, aké len tisíc ľudí urobiť dokáže. Ich hráči sa chytili po prvom “Seberem” z hľadiska. Brankár Tomáš Mrkva (v oranžovom drese!) chytal najmä v druhom polčase ako malý Boh, čakal som, že začnú kričať aj “Mrkva na hrad!” Nezačali. Česi s obrovským favoritom prehrali len o dva góly, zápas bol napínavý a zaujímavý až do konca.

Páči sa mi na eurohádzanej športový duch. V prvom útoku ponúkol útočník loptu obrancovi, nech si jú ochytá. Ten mu ju hneď vrátil, nezobral a nezačal protiútok. V iných športoch si nič podobné na takej úrovni nepamätám. Ešte aj cena pre najlepšieho hráča zápasu ma zaujala. Sponzor v jeho mene pošle peniaze na rozvoj infraštruktúry s pitnou vodou v Afrike. Lepšie, ako kupovať drahé hodinky, aspoň podľa mňa.

Vo štvrtok večer som v hľadisku na hádzanej vyslovene pookrial. Ak môžete, určite choďte aj vy.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera