Pondelok, 22. júl 2024

25Majstrovstiev: Televízny príbeh reprezentácie Hokejovej republiky

RTVS

Príležitosť pripraviť pre RTVS hokejovú reláciu, ktorá by pobavila a potešila fanúšikov počas MS 2019, nedostanete každý deň. Ani každý rok. Hokejovú horúčku pred a počas turnajom najlepších reprezentácií sa pokúsi udržiavať v primeranej teplote spomienkový seriál k 25 účastiam samostatného Slovenska na hokejových majstrovstvách.

25Majstrovstiev

Slovensko začalo svoju hokejovú cestu po majstrovstvách sveta v roku 1994. Po rozdelení nás šupli do Céčka, začínali sme pekne od podlahy. V Poprade a Spišskej sme museli vybaviť viaceré krajiny bývalého Ruska a do Áčka sa na rozdiel od Čechov vypracovať. Nebolo to ľahké, o tom turnaji je prirodzene prvá časť seriálu. Postupne budeme všetky pridávať na náš Youtubový kanál. Keby ste náhodou nestihli televíznu premiéru.

Použili sme osvedčený formát Športovky. Stano Staško čoby moderátor prevedie divákov štvrťstoročnou históriou hokejovej repre s humorom dobre známym z vystúpení legendárneho zoskupenia 3T (Tri tvorivé tvory), či standupov, na ktorých pravidelne vystupuje.

My fanúšikovia veríme nielen na Ježiška, ale najmä v máji. Na majstrovstvách sveta. Niektoré si pamätáme, na iné by sme radšej zabudli a na niečo si nie a nie spomenúť. Na niektorých sme sa v máji radovali a na tých ďalších sa dá asi iba pousmiať. A presne preto sme robili 25Majstrovstiev,” hovorí Stano, ktorý dal projektu nielen tvár, ale aj dušu.

Keď počas semifinálových zápasov playoff Tipsport ligy televízia uviedla niekoľko skrátených teasrov, začali ho ľudia spoznávať na ulici. No dobre, na čerpacej stanici sa mu prihovorila pani, ktorá obsluhovala pokladnicu. Ale aj tak, dobrý základ, máme na čom stavať. Čo sa bude diať počas a po majstrovstvách? Netrúfam si odhadovať.

Každý zápas začíname od 0:0 a je len na vás, ako sa tento náš televízny zápas o priazeň fanúšikov skončí,” dodáva Stano a naznačuje, že reláciu nevyrábal úplne sám.

Stano, Tomáš, Jaro a ďalší

Veru nevyrábal, aj ja čoby Telovýchovný vedúci projektu som mal čo k veci povedať a napísať. Scenáre sme si podelili s Tomášom Hudákom, komikom, scenáristom a hokejovým fanúšikom. Ruku k dielu priložili aj Samo Marec a Marian Psár.

Som fanatik do hokeja, mal som štrnásť, keď sme začínali v C-éčku, zažil som Šatanomániu, Plavuchove góly jednou rukou, pamätám si Sheffield i prvú prehru s Maďarmi. Ale keď som si uvedomil, že naša repre má za sebou 25 šampionátov, priznám sa, polovicu z nich som si nevedel vybaviť,” povedal Tomáš Hudák a pokračoval:

Našou snahou bolo preto ani nie tak zrekapitulovať výsledky, ale pripomenúť atmosféru, kľúčové momenty a hlavne sa vtipne obzrieť za tým, ako sme to prežívali a komentovali. 25Majstrovstiev určite poteší každého, kto bol pri tom všetkom, ale už aj zabudol, ako bolela prvá prehra s Rakúskom (áno, aj také bolo) či ako sa Žigo v Nagane len nudil na tribúne. Pripravili sme 25 ohliadnutí sa za šampionátmi, z ktorých každý pre náš hokej niečo znamenal a bol príbehom sám o sebe.”

Snažili sme sa byť nielen vtipní, ale zasadiť jednotlivé šampionáty aj do dobového kontextu. “Kto z vás vedel, že za to, že sme vôbec mohli hrať C-skupinu doma môže aj Ján Čarnogurský? Myslím, že sa oplatí si to pozrieť. Nie vždy vám bude do smiechu, ale pobaviť sa pobavíte,” dodal Tomáš Hudák.

Premiéra

Prvú časť ste mohli vidieť v posledný aprílový deň na Dvojke. Potom až do konca MS 2019 odvysiela RTVS na Dvojke (alebo Jednotke, podľa potreby) jednu časť denne. Postupne tak príde na prvý turnaj medzi najlepšími (1996), prvú medailu (2000), prvé zlato (2002), nečakané striebro (2012), ale aj na turnaje, ktoré veľa radosti nepriniesli (nebudeme menovať, pozrite si sami).

Prvými MS, na ktorých hráči vetrali dresy s logom, nápisom alebo iným označením pre Slovensko, boli v roku 1994. Nech sa páči, takto sme si na nich zaspomínali my.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera