Štvrtok, 25. apríl 2024

Absolútna paráda. Parahokejovú horúčku v Česku závidí aj Hokejová republika

SITA/AP Photo

My Slováci si radi hovoríme, že sme #HokejováRepublika. Občas ale do boja o prestížny titul hodí rukavicu silný súper. Ako teraz Česi. V Ostrave finišujú majstrovstvá sveta v parahokeji a o tom, čo sa dialo v ČEZ Aréne, musím napísať.

Krajinu našich bratrancov pár týždňov pred MS zdravých hokejistov doslova ovládla para horúčka. Počas celého turnaja padá jeden divácky rekord za druhým. Českí hokejisti na sánkach vypredali už zápas s Talianskom v skupine.

Dokonalý marketing

Sever Moravy je hokejový kraj. Železárny Třinec sa stali po druhýkrát majstrom republiky, aj majstrovstvá sveta majú v Ostrave tradíciu. Logicky preto Česi ako organizátor turnaja MS v parahokeji siahli po overenom regióne. A región nesklamal.

Kampaň na majstrovstvá prebiehala dlho pred ich začiatkom, hymnu som videl na ČT počas prestávky jedného z ligových zápasov ešte v zime. Pozrite si ju, je výborná. Nebojí sa použiť humor, ale pozor! Možno sa jej už dnes v hlave nezbavíte.

Keď ste sa na to vykašľali, tu je pár úryvkov z textu, o ktoré ste prišli: “vymeteme v bráne rohy, když to nejde mezi nohy”, “soupeř tady šanci nemá, veme nohy na ramena”, či “bojujeme i když víme, že to celý odsedíme.”

Parahokej, parahokej, para para,… ani ja ju už dnes z hlavy nedostanem.

Na zápasy pozývali české hviezdy NHL, súčasné aj tie minulé. Prihováral sa aj tréner nároďáku Říha, zábery vraj vysielali aj za morom počas zápasov NHL. V piatok večer to celé vyvrcholilo.

Semifinále Česko – USA

Český výber sa prebojoval do semifinále. V ňom nastúpili proti hlavnému favoritovi (no dobre, jednému z dvoch), Američanom. Zápas sa hral od ôsmej večer, vysielala ho v priamom prenose ČT sport. Komentoval Robert Záruba. Aj to hovorí o prestíži, akú podujatie dostalo. Zaslúžene.

Neuveriteľné sa stalo skutčnosťou na začiatku prvej tretiny. Michal Geier vystihol rozohrávku Amíkov na vlastnej modrej, zrýchlil a bol zrazu v nájazde na gólmana. Len som oči otváral, keď naňho vytiahol parablafák. Hodil si puk pravou hokejkou popod sánky na ľavú a zavesil. Američania prehrávali!

Dlho to ale netrvalo. Ešte v prvej tretine otočili na 3:1 a v druhej domácim ukázali, kto je v parahokeji pánom. Dali sedem gólov a Česi už len jeden. V poslednej tretine sa len dohrávalo. Jack Wallace dal päť gólov a jeden lakeť do hlavy najstaršiemu českému obrancovi. Para hokejisti sa totiž nešetria. Dohrávajú súboje, občas sa aj faulujú a hrajú tak tvrdo, že pri niektorých zákrokoch sa nezvyknutá hlava diváka zvykne krútiť.

Po zákroku Wallacea dokonca 52-ročného Tomáša Kvocha odniesli z ľadu na nosidlách. Keď ho na ne vyložili, palcom hore ukázal, že je v poriadku. Cez prestávku pred poslednou tretinou sa heroicky vrátil na striedačku. Zašili mu obočie a ďalšie vyšetrenie muselo počkať na neskôr, jednoducho musel zápas dohrať. Keď jeho dlhý vrkoč znova zavial na ľade, hala šalela.

USA porazili Česko 10:2 a Robert Záruba v priamom prenose povedal, že niečo také americkí parahokejisti nemajú šancu zažiť ani v Hollywoode. Mal pravdu.

Výzva

Česi sa v zápase o bronz stretnú s Kórejcami, zloženie finálovej dvojice neprekvapilo. Českí parahokejisti si medailu za to, čo sa im v Ostrave podarilo, zaslúžia. Budú si ju ale musieť vybojovať.

Nikto nepochybuje, že počas blížiacich sa MS skupiny A v Košiciach a Bratislave bude v Steel Aréne a na Zimnom štadióne najlepšieho krasokorčuliara porovnateľná atmosféra.

Výzvou pre hokejovú republiku Slovensko bude vytvoriť podobnú, aj keď nepôjde o najlepší hokejový turnaj na svete.