Sobota, 20. apríl 2024

Aj pred druhými domácimi MS sme porazili Bielorusko. Znova sa nikto nečuduje ako a prečo

SITA

Každým úspešným zlikvidovaným nájazdom opäť spoľahlivého slovenského brankára Košarišťana stúpala intenzita súhlasného kričania z jednej tretiny zaplneného hľadiska zimného štadióna najlepšieho krasokorčuliara. Slovensko po ôsmich rokoch znova v príprave na domáce MS nastúpilo proti Bielorusku a aj po ôsmich rokoch súpera porazilo.  Ani tentokrát sa ale nikto, kto zápas videl, nemôže čudovať ako náš národný tím vyhral a prečo hral, ako hral.

Slovensko – Bielorusko 2:1 pn

Pred prvými majstrovstvami sveta v Bratislave a Košiciach si Slováci s Bielorusmi v Bratislave na vtedy úplne novom zimáku poradili hravo. Výsledok bol 6:1 a diváci odchádzali domov viac nadšení z hokeja, ako z nového štadióna. Tentokrát bola výhra iná. Vydretá, tesná, dramatická, po viac bojovnom, ako peknom výkone.

Slovenský národný tím v roku 2019 hra iný hokej ako pred prvými MS v Bratislave. Síce znova pod vedením kanadského trénera, no s neporovnateľným hráčskym potenciálom. Kým vtedy divákov bavil Pavol Demitra, Jozef Štumpel, či Richard Zedník, aktuálny výber pripravujúci sa na záverečný turnaj sezóny podobných hráčov jednoducho nemá. Výsledok 2:1 v akejkoľvek podobe je vlastne tradičným pod Craigom Ramsaym.

Prvý gól z hry strelil kanonier Puliš až keď už veľa fanúšikov ani nedúfalo, že vôbec padne – tesne pred koncom poslednej tretiny. Hrozilo, že otvárací zápas Kaufland cupu domáci prehrajú. Prekonať bieloruského brankára sa nepodarilo za prvých 58 minút zápasu ani raz. Nepomohli presilovky, ani viaceré dobre šance pri vyrovnanom počte hráčov. Najmä posledná tretina bola poznačená veľkou snahou slovenského tímu o vyrovnanie, nebolo však toho, komu by sa podarilo.

Odkedy Slovensko trénuje Craig Ramsay, podobajú sa zápasy jeden na druhý takmer bez ohľadu na kvalitu súpera. Poctivá obrana a málo gólov do súperovej bránky. Zdá sa, že ani na májových majstrovstvách sveta Slovensko nebude môcť hrať inak.

Preto sa do zostavy, ktorá pocestuje vlakom do Košíc, môžu dostať len hráči schopní plniť trénerove pokyny a psychicky odolní za akéhokoľvek stavu a vývoja zápasu. A preto bol štvrtkový duel proti Bielorusku dôležitým pre všetkých, ktorí sa zúčastnili. Každý hráč, ktorý dokázal prispieť k obratu dokázal, že sa len tak ľahko nepoddá.

Publikum, napriek tomu že v Bratislave chodí ešte stále o čosi viac ľudí na Slovan, ako na národný tím, hnalo reprezentantov dopredu. Atmosféra bola rozhodne lepšia, ako by napovedal počet divákov 3705. Hráči zákonite museli cítiť väčší tlak, ako pri prípravných zápasoch mimo republiky.

Hnaní netrpezlivým publikom dokázali v úplnom závere aspoň vyrovnať. Odohrali aj veľmi dobré, aj keď netradičné predĺženie. V ňom sa vďaka dvom vylúčeniam a dlhému úseku bez prerušenia takmer nehralo traja proti trom. Bielorusi trafili dvakrát tyčku, inak však v extra perióde dominovali Slováci. Škoda vylúčenia Libora Hudáčka, ten ale odviedol v zápase oveľa viac dobrého. Bol pri vyrovnávajúcom góle a premeneným posledným nájazdom poslal všetkých domov.

Do majstrovstiev sveta zostáva odohrať ešte dosť prípravných zápasov. Je jasné, že s výberom na Kaufland Cupe by Slovensko o štvrťfinále hralo na MS len ťažko. Viacerí hráči, ktorí pred domácim publikom otočili zápas proti nepríjemnému súperovi však ukázalo, že by s nimi tréner v záverečnej nominácií možno aj mohol počítať.

Tesných zápasov, v ktorých bude kľúčové nepodľahnúť panike, využiť tlak tribún vo svoj prospech a získať body, odohrá Slovensko na majstrovstvách sveta určite viac, ako polovicu.