Štvrtok, 23. máj 2024

Ako by vyzerala zostava All Stars NHL hráčov zo Slovenska, keby v nej mohli hrať všetci spolu?

Jakub Halák Jakub Halák 18.01.2022
SITA/AP Photo/Paul Beaty

Po dvoch rokoch sa blíži sa zápas hviezd NHL (5. február). V štatistikách najlepšej hokejovej ligy je kopa dobrých sezón Slovákov. Čo takto zostaviť najlepšie z najlepších vo forme zostavy pre All Stars Game v slovenskom drese?

Pravidlá: každému hráčovi sa počíta jeho najlepšia sezóna. V nominácii sú dvaja brankári, šiesti obrancovia a štyri útoky.

Brankári: Jaroslav Halák – Peter Budaj

Bola to sezóna 2011/2012, ktorú u Haláka považujem za najlepšiu. Chytal v nej 46 zápasov s celkovým priemerom 1.97 gólu na zápas a úspešnosťou zásahov 92.6%. Najlepšie čísla jeho kariéry. Navyše na konci sezóny získal Jennings Trophy za najmenej inkasovaných gólov brankárskeho dua.

Peter Budaj ako dvojka mal dobré sezóny v Colorade, kde začínal. Jeho osudová je však sezóna z prelomov rokov 2016 a 2017, kedy dlhodobo držal Los Angeles v hre o playoff. Nechcený, poslaný na farmu, ale pri zranení Quicka zrazu cenený a zodpovedný artikel. Za „odmenu“ ho Kings poslali do Tampy. A že mesto anjelov.

Obrana 1: Zdeno Chára – Ľubomír Višňovský

Zdeno Chára, matador úzkeho klziska a momentálne druhý v počte zápasov obrancu v histórii NHL. Patrí jednoznačne do prvej obrany. Sezóna, ktorú som vybral je jeho prvou v Bostone. Teda 2006/2007. Vtedy nosil na drese prvýkrát „C“ a svojou hrou a prístupom dokázal prispieť k základom úplne nového, transformovaného a sebavedomého Bostonu. Vtedy mal dokonca najviac času na zápas spomedzi celej NHL.

Ľubomír Višňovský bol vždy obranca s čuchom na góly. Preto volím 2010-2011 v Anaheime, kedy dokonca kraľoval celej NHL v produktivite obrancov. Radosť pozerať sa, keď tento hráč je na presilovke. Špeciálny talent je jeho strela od modrej presne nad betón a pod lapačku k tyči.

Obrana 2: Andrej Sekera – Róbert Švehla

Andrej Sekera a jeho prvý rok v Caroline. Nielen, že si urobil kariérne maximá v počte gólov, i bodov. Hlavne po siedmich sezónach v Buffale, ktoré išlo/ide a pôjde dolu kopcom, v sezóne 2013/2014 konečne zažil zmenu prostredia do príjemnejšej lokality. Napriek tomu, že sa v drese Hurricanes dlho neohrial.

Pri Róbertovi Švehlovi to musí byť ročníkk 1995/1996, kedy Florida prekvapila celý hokejový svet. Jeho 57 bodov v základnej časti, prispelo k postupu do play-off a potom to už bola klasická americká „Cinderella story“. Pri poslednom kroku však bolo proti Colorado.  

Obrana 3: Andrej Meszároš – Erik Černák

Andrej Meszároš prvým rokom v NHL dokázal, že tam patrí a zároveň si nastavil métu, ktorú už nezopakoval. Ročník 2005/2006 je preto jeho najlepším. Po skvelých časoch v Ottawe ho pomaly, ale isto začala zrádzať telesná schránka.

Erik Černák z minulej sezóny (teda 2020/2021), kedy patril k najlepším obrancom Tampy, by si v tomto výbere zaslúžil svoje miesto. Tampe pomohol dostať sa k métam najvyšším.

Útok 1: Marián Hossa – Peter Šťastný – Peter Bondra

Čo sa týka Mariána Hossu, jediná voľba môže byť ročník 2006/2007 a jeho zázrak v Atlante. Zaznamenal, ako druhý a posledný Slovák 100-bodovú sezónu, miestami viedol produktivitu celej NHL a pomohol Atlante vyhrať svoju divíziu (ako posledný).

Peter Šťastný mal najlepší ročník 1981/1982. Za Gretzkym zaostal síce o 73 bodov (!), ale skončil tretí v produktivite ligy (!) a mal o 27 asistencií menej, čo je vynikajúce číslo. Osobne si myslím, že keby ušiel skôr, bol by najlepší v kanadskom bodovaní Slovákov.

Peter Bondra. Na Slovensku aj NHL je to prototyp strelca z „východu“. Vraj prvý zápas NHL videl ten, ktorý hral. A hral ich veľa. Smrteľná kombinácia rýchlosti a tvrdej presnej strely mu vyniesla dvakrát titul strelca ligy. 1997/1998 je jednou z nich. Vyberám si ju aj preto, lebo v nej dal 13 víťazných gólov.  

Útok 2: Marián Gáborík – Stan Mikita – Žigmund Pálffy

Keby nebol taký častý maród, bol by Marián Gáborík v sieni slávy. Ďalšia smrteľná kombinácia rýchlosti a presnej strely, ktorá žiarila v NHL. New York Rangers a ročník 2009/2010. To malo svoje čaro. Potom už prišiel John T. a všetko išlo do pekla.

Stan Mikita. Imigrant, ktorý „pociťoval“ prívetivosť domácej kultúry od mlada. Jediný Slovák, čo kedy vyhral kanadské bodovanie NHL. V druhom útoku je len preto, lebo Štastný mal Gretzkeho a to je cieľ nedosiahnuteľný. Z ponuky si vyberám cukrovinky čierny princ a sezónu 1966/1967 pre transformáciu z vylučovaného na kandidáta o najslušnejšieho hráča ligy.

Žigmund Pálffy v podstate hral hokej na úrovni NHL v Skalici. Po ročnej pauze. Podľa mňa nie je väčší talent v slovenskom hokeji. Sezóna, kde mal na 100 bodov, bola určite 2000-2001 v drese Los Angeles Kings.

Útok 3: Miroslav Šatan – Pavol Demitra – Anton Šťastný

Prišiel kapitán majstrov sveta do Buffala, odohral najlepšiu sezónu v kariére. Buffalo nepostúpilo do play-off, tak išiel na majstrovstvá sveta opäť. Taká bola sezóna 2002/2003 Miroslava Šatana.

Legendárna „38“ a jej legendárna sezóna 1998/1999. Jeho 89 bodov bolo vtedy na hranici hyperhviezdy. Toho Pavla Demitru by All-stars potrebovalo. Aj keď „iba“ v treťom útoku.

Dvakrát draftovaný brat Petra Šťastného vytvoril útok s bratmi Petrom a Mariánom. V sezóne 1982/1983 si vytvoril osobné maximum, čo sa týka asistencií i bodov. Nazbieral ich 60 respektíve 92. 

Útok 4: Tomáš Tatar – Jozef Štumpel – Ladislav Nagy

Pri Tomášovi Tatarovi sa dá povedať jednoznačne, že ho chcem zo sezóny 2019/2020 v Montreale. Vtedy si vytvoril svoj strop. Napriek trpkému koncu v najlepšom tíme kolísky hokeja. To si veru nezaslúžil.

Majster Jozef z Nitry tiež robil s drevom. Do minulého roka. Tento obojstranný hráč mal najlepšiu sezónu 1996/1997. V drese Bostonu Bruins, kde aj v NHL začínal.

Ako posledného hráča by som chcel Ladislava Nagya zo sezóny 2005/2006. Vtedy mohol mať pokojne 90 bodov a ukazoval svoj potenciál vo Phoenixe. Stačil by iný klub a všetko mohlo byť úplne inak.

Honorable mentions: Michal Handzuš, Ľubomír Sekeráš a Richard Zedník.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera