Štvrtok, 23. máj 2024

Ako je možné, že sú prví? Tabuľke NHL šéfuje klub z vidieka

Jakub Halák Jakub Halák 09.01.2024
SITA/John Woods/The Canadian Press via AP

Winnipeg je najmenšie mesto, v ktorom sa hrá NHL. V prenesenom význame je táto malebná dedinka akýmsi vidiekom celej ligy s populáciou okolo 750 000 obyvateľov. Okrem faktu, že sa tam v roku 1919 konala asi najväčší krvavý štrajk v dejinách Kanady, nie je mesto takmer ničím zaujímavé.

No a družstvo z takého mesta vedie tabuľku NHL.

Stručná história vianočky

História „Jets“ je však veľmi zaujímavá. Doslova prepletená ako vianočka. Pôvodný tím vznikol v roku 1972 a hrával v lige s názvom WHA. Bol to jeden zo štyroch klubov (spolu s Hartfordom, Quebecom a Edmontonom), ktoré sa následne po zrušení ligy transformovali do NHL v roku 1979. Aby toho nebolo málo, klub podľahol trendu sťahovania súťaže viac na juh v 90-tych rokoch a franšíza zamierila v roku 1996 do Phoenixu. Z Jets sa stali Coyotes. Problémy v púšti pretrvávali a v roku 2014 prišiel rebranding – z Phoenixu sa stala Arizona. Coyotes ostali. Uvidíme dokedy.

Znie to ako smutný príbeh pre jedno kanadské mesto. To by sa ale rojkovia v štáte Georgia nemohli pokúsiť o resurekciu hokeja v Atlante. Miestny klub pomenovali Thrashers a od roku 1999 sa snažili netrápiť ľud na juhu. Trvalo 12 rokov, kým pochopili, že podmienky im neprajú a klub presunuli na sever. Winnipeg vyhral. Z Thrashers sa stali Jets. Názov síce zostal, oficiálne ale ide o dva rôzne kluby.

Pre ľudí, ktorí majú radi zamotané príbehy, existuje hráč, pri ktorom potrebujem poradiť, ktorom klube je legendou. V pôvodnom Winnipegu kariéru začínal (bol tam aj kapitán), zažil relokáciu do Phoexinu (bol aj tam kapitán) a v roku 2007 hral aj za Atlantu Thrashers. Áno, Keith Tkachuk je legendou St. Louis Blues.

P. S.: Z času na čas sa vyskytnú správy, že Atlanta sa vráti. Stačí iba zabudnúť na minulosť a história sa môže zopakovať.

Skladačka

Po historickom okienku je čas prejsť do súčasnosti. V príprave napríklad nevyhrali ani raz. V ostrej sezóne ale už 26-krát z 39 pokusov. Navyše je posledných 13 zápasov zranený ich najlepší hráč, Kyle Connor.

Ako je možné, že Winnipeg vedie ligu?

Fajn, niečo musí vyskočiť. Niečo musí byť v štatistikách inak. Gólov dali najviac v lige, čo je fajn, ale nič svetoborné. Obrana je druhá najlepšia hneď po Los Angeles, ktoré má o tri zápasy menej, to beriem. Presilovky majú 23. najlepšie, oslabenia dokonca 26., čo je hrôza aj keď faulujú dosť málo. Určite vyhrávajú vhadzovania a hrajú s pukom! Nie, nie, 27. najhoršie v lige. Veľa strieľajú? Priemer. Málo na nich strieľajú? Áno, dovolia súperom 6. najnižší počet striel na bránku v pomere k počtu zápasov.

Takisto majú triezvo nastavené kontrakty. Najvyšší plat má vyššie spomínaný Connor, aj to iba 7,143 milióna na rok. Pripomínajú tým bývalého GM Bostonu (hoci na budúci rok to bude iná pesnička). Tím je vystavaný okolo brankárskeho dua Hellebuyck – Brossoit. To dopĺňa obrana s Morrisseym a DeMelom. Vpredu by to mali ťahať veteráni typu Scheifele, Connor a Ehlers.

Zaujímavé trejdy

Zaujímavé je aj, ako Winnipeg vymieňa hokejistov. Zbavili sa Laineho a Roslovica, za Duboisa. Ten nevyzeral príliš schopne, preto sa porúčal do Los Angeles. Jets za neho získali Vilardiho, Iafalla a Kupariho + štyri milióny pod platovým stropom. Vzhľadom na štatistiky to zatiaľ vyzerá na jednostranné víťazstvo pre Winnipeg.

Pokračujme: Namestnikov za 4. kolo draftu do San José. Niederreiter za druhé do Nashvillu. Dillon za dve 2. kolá do Washingtonu. Schmidy za tretie do Vancouveru. Čisté zisky, ktoré prehĺbili zostavu. Jediná výmena, kde si nie som istý, či je to výhra alebo remíza je Trouba do NYR za Pionka. Navyše tím opustil posledný symbol Atlanty – Blake Wheeler, ktorý zamieril do Rangers.

Vo výsledku Winnipeg je nenápadný, priemerný tím s dobrou organizáciou obrany, ktorý prekvapivo vedie ligu. Vzhľadom na staré klišé o tom, že ofenzíva vyhráva zápasy a defenzíva tituly to až také prekvapivé nemusí byť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera