Pondelok, 22. apríl 2024

Ako VSŽ utiekli hrobárovi z lopaty

SITA

Do konca piateho zápasu prvého kola Potraviny playoff Tipsport ligy v Košiciach zostávali tri minúty. Nič nenaznačovalo, žeby sa domácim podarilo zvrátiť nepriaznivý vývoj série. Popradskí Kamzíci vyhrávali 3:2, vo štvrťfinále 3:1 a každý na štadióne aj pri televízore cítil, že sú len kúsok od postupu.

Treba hneď na úvod napísať, že zaslúženého.

Tri minúty od K.O.

Martin Dudáš, hráč s najtvrdšou strelou v lige, potom ale vypálil od modrej. Keďže sa pred brankárom Vošvrdom náhodou pohyboval Hričina, puk oňho jemne ťukol, prešiel do bránky a takmer roztrhol sieť. Predĺženie.

To sa najnovšie hrá – v zápasoch, po ktorých môže jedno mužstvo postúpiť a druhé vypadnúť – ako v NHL. Piati proti piatim, ako u Bičana. Až kým niekto nedá gól.

Včerajší zápas bol plný bizarných udalostí. Obranca Koch napríklad nedobre trafil puk pred vlastnou bránkou a ten sa v druhej tretine došmýkal za Jána Laca. Požičané Košičanom vrátil jeden z popradských obrancov o chvíľočku podobným spôsobom.

Podobná situácia do tretice v predĺžení sa priam dala očakávať.

Kontroverzia

Veru aj prišla a bola vyvrcholením čudných hokejových momentov. Po jednom z útokov Popradčanov zostal puk pri Lacovom betóne a tuším Suja sa ho snažil zatlačiť brankárovi pod chránič. Dobiehajúci útočník Popradu strčil čepeľ pod betón, posunul puk a ten skončil za bránkovou čiarou.

Popradčania naskákali na ľad, tešiac sa z postupu do semifinále. Rozhodcovia síce signalizovali gól, vytočili ale pre istotu číslo na VAR. Po krátkej debate víťazný gól odvolali.

Bránka za Lacom bola posunutá, pravú tyč za sebou vystrčil zo svojho miesta nôž na brankárovej korčuli. Keď puk prešiel do bránky, tá už na svojom mieste nestála.

V NHL by gól nepochybne platil, rovnako na Slovane, keby ho v KHL dali hostia a v slovenskej lige domáci. V Košiciach v pondelok ho odvolali.

VSŽ využili momentum

Kamzíci sa s novou situáciou vyrovnávali ťažko. Mali byť dávno v šatni, rozdávať úsmevy a rozhovory po postupe. Namiesto toho do nich búšili znovuzrodení Oceliari.

Momentum na strane domácich rástlo, vyústilo v presilovku päť minút pred koncom prvej tretiny predĺženia. Obranca Šedivý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a Košice po výhre 4:3 v predĺžení stále žijú.

Uvidíme, dokedy.

Poprad je lepší

Poprad je totiž v celej sérii lepším tímom. V Steel Aréne ešte neprehrával ani jednu sekundu. Hoci v pondelok prehral, aj do tretice dal prvý gól a na každé vyrovnanie Košíc odpovedal ďalším gólom. V Poprade si Kamzíci prvý zápas postrážili, v druhom im prudko ušla prvá tretina.

VSŽ nestíhajú najmä rýchlosti popradských útočníkov. Keď vezmú na hokejku puk Takáč so Svitanom, obrancovia vedľa nich vyzerajú doslova ťarbavo. Z Popradčanov srší odhodlanie, asertivita, sebavedomie.

Ďalšia legendárna otočka?

V slovenskej lige by otočka z 0:3 na 4:3 nebola prvou. Ak sa podarí obrat Košičanom, zásluhu na ňom okrem rozhodcov bude mať aj Ján Laco.

Famóznym zákrokom obral Takáča o istý gól podobne, ako Ján Lašák Švéda v Goteborgu 2002. Keby Košice zvíťazili v stredu v Poprade a v piatok znova v Steel Aréne, jeho zákrok zostane v pamäti ako ten, ktorý hokejový zázrak naštartoval.

Ľahké to VSŽ ale mať nebudú. Napriek tomu, ako zázračne ušli hrobárovi z lopaty.