Piatok, 19. apríl 2024

Ako vyzerá tabuľka hokejových krajín podľa úspechov v playoff za posledných desať rokov? Slovensko nie je tak nízko, ako si možno myslíte

Gabriel Vass Gabriel Vass 02.06.2021
SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Viete, ako sa na posledných desiatich MS v hokeji darilo jednotlivým krajinám vo vyraďovacej časti?

Podrobne sme sa pozreli na šampionáty od toho v roku 2010 v Nemecku až po doteraz posledný, pred dvoma rokmi na Slovensku. Len piatim krajinám sa podarilo dostať sa do playoff desaťkrát za sebou. Ako sme zostavili rebríček? Zlato sme ocenili 5 bodmi, striebro 4, bronz 3, štvrté miesto dvoma a prehru vo štvrťfinále jedným bodom.

Spolu 14 rôznych krajín si za posledných desať rokov zahralo štvrťfinále aspoň raz. Ako bolo spomenuté, len piatim z nich sa to podarilo každý rok. Boli nimi Rusko, Švédsko, Fínsko, Kanada a Česko. Žiaľ, Švédi ako jediný zo skupiny prominentov nepridali v Rige jedenásty zárez. Ich miesto sme totiž zabrali my.

Rebríček vyzerá nasledovne:

14. a 13. miesto: Lotyšsko a Francúzsko (1 bod)

Za posledných 10 turnajov sa tieto dve krajiny prebojovali do play-off len jediný krát. Lotyšsku sa to podarilo v roku 2018 v Dánsku, keď ich vo štvrťfinále vyradili Švédi. Francúzi zažili svoje jediné štvrťfinále v roku 2014 v Minsku, keď dostali od Rusov 3:0.

12., 11. a 10. miesto: Dánsko, Nórsko a Bielorusko (2 body)

Dáni si zahrali vo vyraďovačke dvakrát. Bolo v rokoch 2010 (v Nemecku) a 2016 (v Rusku), kde ich vyradili Švédi resp. Fíni.

Nórom sa to podarilo dva roky po sebe. V roku 2011 na Slovensku a o rok neskôr vo Švédsku a Fínsku. Z ďalších bojov ich vyradilo Fínsko a Rusko.

Tretím do partie je Bielorusko. Im sa rovnaký úspech podaril v rokoch 2014 na domácom šampionáte v Minsku a 2015 v Česku. Doma ich vyradili Švédi a o rok neskôr dostali deväťgólovú nakladačku od Kanady.

9. miesto: Slovensko (5 bodov)

Dávno sú preč zlaté časy, kedy sme každú jar sledovali kto vypadne z NHL aby mohol prísť na MS. Za poslednú dekádu sme postupne vypadli z elitnej osmičky hokejových krajín. Jedinou našou záchranou v tomto rebríčku je ojedinelé striebro z MS v roku 2012. Vtedy sme v pamätnom semifinále porazili Čechov ale na Rusov vo finále dva góly Zdena Cháru nestačili.

Druhú a do štvrtka poslednú účasť v playoff sme si zapísali o rok neskôr, kedy sme vypadli v štvrťfinále s Fínmi. Severania vyhrávali po prvej tretine 3:0 ale dokázali sme vyrovnať. Na štvrtý gól Altonena sme však už odpovedať nevedeli. A prišlo osem rokov sucha.

8. miesto: Nemecko (6 bodov)

Nemci dokázali za desať rokov päťkrát postúpiť do play-off. Štyrikrát skončili v štvrťfinále (2011, 2016, 2017 a 2019).  Na domácich MS v 2010 sa dokázali prebojovať až do semifinále. V ňom prehrali s Rusmi 2:1, keď o postupe do finále rozhodol Datsyuk dve minuty pred koncom. Nemci prehrali aj zápas o bronz so Švédmi 3:1. Ale štvrté miesto na domácich MS ich určite nemusí mrzieť.

Vzostup nemeckého hokeja je viditeľný najmä v posledných rokoch, keď okrem účastí vo vyraďovačke majú aj striebro zo ZOH v Pchjongčchangu 2018. 

7. miesto: Švajčiarsko (12 bodov)

Švajčiari sa za poslednú dekádu prebojovali do vyraďovačky tiež päťkát, okrem toho ale obe svoje semifinálové účasti pretavili do strieborných medailí. Najskôr v roku 2013 prehrali vo finále so Švédmi 5:1 a v roku 2018 s rovnakým súperom 3:2 po samostatných nájazdoch. Tomu sa povie smola.

6. miesto: USA (16 bodov)

Viete o tom, že Američania čakajú na postup do finále od roku 1950? Ak teda nerátame ZOH, ktoré sa v tom čase brali aj ako MS. Ale aj to bolo v roku 1960. Takže si môžu vybrať či čakajú šesťdesiat alebo sedemdesiat rokov. Prelomia dlhoročné čakanie tento rok? Dúfajme, že nie.

Deväťkrát sa za posledných 10 rokov dostali do play-off. Nepostúpili len raz, v roku 2010 v Nemecku. Za toto obdobie si zahrali štyrikrát semifinále ale získali len tri bronzové medaily

5. miesto: Česko (21 bodov)

Bratia Česi právom patria do najlepšej hokejovej smotánky. Desaťkrát po sebe vo vyraďovačke a inak tomu nie je ani tento rok. Len ich medailová žatva je trošku poslabšia. Posledné finále má vyše desať rokov, je z Nemecka 2010, kde získali zlato. To bolo vtedy, keď Jágr do médií povedal: „Ti, co nepřijeli, by měli líbat pr… hráčům jako Reichel a Dopita“

Nasledovali dva bronzy a podobne ako Slovensko, aj Česi čakajú na medailu od roku 2012. Na rozdiel na našich stihli strihnúť trikrát semifinále, 2014 v Minsku, 2015 doma a 2019 na Slovensku.

4. miesto: Kanada (25 bodov)

Oh, Kanada, triasla si sa tento rok do poslednej minúty zápasu Nemecko – Lotyšsko. Ale si tam.

Bilancia 11/11 z poslednej dekády, už vrátane tohto roku, hovorí za všetko. Rozbeh mali pomalší, keďže prvých päť rokov vždy skončili v štvrťfinále. Prispel k tomu aj Handzušov teč v roku 2012. Posledných päť rokov však vždy hrali semifinále a boli z toho dve zlaté a dve strieborné medaily. Mrzieť ich môže neúspešný hetrik, keď po dvoch zlatých prehrali finále v roku 2017 na nájazdy so Švédskom. 

3. miesto: Fínsko (27 bodov)

Fíni si svoje vysoké miesto v rebríčku zaslúžili skromnosťou a odhodlaním. Dvakrát vyhrali zlato na Slovensku, keď na rozdiel od iných krajín, nemali svoje mužstvo nabité hviezdami. Dovolím si tvrdiť, že aj v roku 2011 aj v roku 2019 sme mali (na papieri) lepšie mužstvo ako Fínsko. Kým my sme ostali pred bránami play-off, Suomi brali dvakrát zlato.

Okrem toho, že desaťkrát postúpili do vyraďovačky, až sedemkrát postúpili do semifinále. Spomínané dve zlaté doplnili o dve striebra v rokoch 2014 a 2016. Zaujímavé je, že bronz naposledy získali ešte v roku 2008 v Kanade.

2. miesto: Švédsko (29 bodov)

Tesne pod vrcholom sa nachádzajú Švédi. Tento rok to síce bolo fiasko, ale za poslednú dekádu získali najviac zlatých medailí. Tri. Doma v roku 2013 a potom v rokoch 2017 a 2018. Majú síce o jednu účasť v semifinále menej ako Fíni (6) ale zato o dve medaily viac. Jedno striebro z Bratislavy 2011, dva bronzy (2010 a 2014) a spomínané tri zlatá.

Len jedna jediná krajina je od nich lepšia.

1.miesto: Rusko (31 bodov)

And the winner is…

Ruská mašina len dvakrát za posledných desať rokov nehrala v semifinále. V roku 2013 vo Švédsku/Fínsku a 2018 v Dánsku. Inak majú dve zlatá, dve striebra a tri bronzy.

Okrem toho po dlhom čase konečne vyhrali Olympiádu v roku 2018.

Aj tento rok patria k najväčším favoritom turnaja. 

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera