Štvrtok, 18. júl 2024

Akty X: Nikto nevie tak prehrať siedmy zápas v playoff, ako hráči Toronta. Aj preto Maple Leafs čakajú na Stanley cup najdlhšie zo všetkých

Jakub Halák Jakub Halák 05.06.2021
SITA/Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Dnešný diel bude o Toronte Maple Leafs. Javorové listy čakajú na Stanley Cup už 54 rokov. Takto dlho boli bez poháru iba New York Rangers, ktorí svoju mizériu ukončili v roku 1994. Toronto však pokračuje a nielen to.

Maple Leafs totiž neboli 54 rokov ani vo finále. Takto dlho na pohár nikto nečaká a ani v histórii nečakal. Áno, ani Buffalo, ani Vancouver. Ironické keď si uvedomíte, že na trofeji, ktorá sa dáva najužitočnejšiemu hráčovi playoff je vyobrazená stará hala Toronta – Maple Leafs Garden.

Výborná sezóna

Tento rok to vyzeralo veľmi nádejne. Torontu sadla čisto kanadská divízia. Zvalcovali všetko, čo im stálo v ceste a vyhrali ju. Prvýkrát po 21 rokoch, za posledných 100 rokov iba ôsmykrát. Tímu postavenom okolo Austona Matthewsa, doplneného o mladé pušky ako Marner a Nylander, charizmatického kapitána Tavaresa a veteránov túžiacich po pohári Spezzovi a Thorntonovi sa predpovedala dlhá nadstavba.

Niektorí sa nebali hovoriť aj o pohári.

Navyše Toronto získalo pred prestupovou uzáverou motivátora Foligna z Columbusu a Ritticha z Calgary. Do cesty sa im mali postaviť Canadiens, ktorí boli to najlepšie zo štyroch najhorších tímov v kanadskej divízii. Malo ísť o hru mačky s myšou.

3:1

Séria sa začala pre Toronto príšerne. V prvom zápase prehrali, gólom z oslabenia. K tomu sa pridalo hrôzostrašné zranenie kapitána Tavaresa.

Napriek zraneniu kapitána, alebo vďaka nemu, sa motivácia dostavila a nasledovali tri výhry 5:1, 2:1 a 4:0. Dokonca dokázali využiť tri presilovky a ako-tak sa chytili aj Matthews s Marnerom. Nylander bol naďalej najlepším hráčom v ofenzíve Toronta a Campbell inkasoval iba dva góly z posledných 84 striel.

V tomto momente sa zdalo, že všetko je jasné a Toronto ide ďalej. Bez kapitána, ktorý však už korčuľoval. Takisto aj bez Foligna, ktorý posledné dva zápasy nehral.

3:3 a iné omyly

Pretým než budeme pokračovať, tak si pripomeňme dve vyhlásenia.

Prvým je Craig Button (týpek, čo poradil Stars draftovať Hatchera, Turca, Iginlu, Lehtinena…). Keď sa ho pýtali, či sa za stavu 3:1 môže Montreal vrátiť do série a ako, začal odpoveď svojsky: „Je toto zábavný program?“. Povedal ešte, že nie je žiadna šanca neexistuje a pridal aj nejaké preludy o duchoch.

Druhým je samotný Auston Matthews, ktorý sa vyjadril takto: „Úprimne, je to celkom ľahké. Nemali sme tu veľa testov, aby som povedal pravdu, je to trošku nudné dominovať nad rovnakými tímami každú noc. Dúfam, že budeme preverení počas playoff.“

No a čo čert nechcel, Toronto prehralo nasledujúce dva zápasy. Obidva v predĺžení. Katmi sa stali najprv Suzuki, potom Kotkaniemi. Kotkaniemi, čo má 20 rokov a dal osem gólov v playoff. Viac má iba 20-ročný Claude Lemieux.

Torontu sa stalo, čo málokto očakával a hlavne nikto z fanúšikov Maple Leafs nechcel počuť. Zápas číslo sedem, ktorý od roku 2005 hrali štyrikrát a štyrikrát vypadli.

Teraz už všetci vedia, že biliancia je päť vypadnutí z piatich pokusov.

Kliatba trvá

Toronto vyhralo za od roku 2004 rokov rovnaký počet sérii playoff ako Atlanta Trashers. Klub, ktorý je už presídlený do Winnipegu a aj Winnipeg vyhral minimálne jednu sériu playoff. Našťastie Florida vyhrala sériu naposledy v roku 1996, takže úplné dno to ešte nie je. Či?

V playoff nenadviazali na svoje výborné výkony zo základnej časti Marner a Matthews. Keďže Matthews je ikona klubu a zrejme ich najlepšia vydraftovaná jednotka v histórii, objavujú sa fámy a klebety, že klub by mohol opustiť Marner. To by bola veľká chyba.

Druhou otázkou je, čo bude s veteránmi. Thornton a aj Spezza môžu ukončiť kariéry. Teraz by bolo rozhodovanie plné emócii, avšak pokiaľ Spezza nepodpíše v Toronte, končí nadobro.

Treba dodať, že zmluvy skončili po sezóne aj nasledujúcim hráčom: Riley Nash, Zach Hyman, Wayne Simmonds, Alex Galchenyuk, Zach Bogosian, Ben Hutton, Travis Dermott, Martin Marinčin, Frederik Andersen a David Rittich.

Verdikt

Toronto prepáslo ďalšiu šancu, v novej sezóne sa kliatbu pokúsi zlomiť opäť. Bude neúspešné, čo sa týka zisku pohára.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera