Piatok, 17. máj 2024

Akty X: Zle bránia a ešte horšie strieľajú. Aká hlboká je kríza Washingtonu?

Jakub Halák Jakub Halák 28.01.2022
Foto: SITA/AP Photo/Nick Wass

Čudné veci sa dejú v poslednom mesiaci v hlavnom meste Spojených Štátov Amerických. Nie, nie, nehovorím o najväčšej eskalácii napätia od čias studenej vojny. Do športu politika nepatrí, šport má ľudí spájať. Myslel som tú deku, ktorá zakryla od 1. januára miestny tím NHL, Capitals.

Je to však plné rozporov.

Strmý pád

Washington od nového roka vyhral presne tri zápasy z jedenástich. Forma, čo sa týka získaných bodov v posledných týždňoch, stačí na 25. miesto. Tabuľka je však skreslená, nie každý klub odohral rovnaký počet zápasov. Navyše vinou COVIDu sú pod nimi takí, ktorí hrali aj o dva, tri, či štyri zápasy menej. S výnimkou New Jersey, Winnipegu, Edmontonu a Montrealu (i keď u posledných dvoch je to diskutabilné) hrali s horšou bodovou produkciou iba Columbus, Seattle a Philadelphia. Tá napríklad nevyhrala za ten čas ešte ani raz*.

O tom aká veľká zmena postihla Caps jasne hovorí pohľad na tabuľku z 31. Decembra minulého roka. Vtedy boli hráči z Washingtonu na delenom prvom mieste s Tampou Bay. Všetko išlo ako po masle, nikde ani známka krízy. Napríklad v prvých 33 zápasoch tejto sezóny prehrali v riadnom hracom čase šesťkrát. Po Novom roku to dokázali za 11 zápasov. To je trikrát menej, spočítali sme za vás.

Kto za to môže, obrana, alebo útok?

Hokej sa hrá na góly a tie jednoducho Washington prestal dávať. Kým v prvých 33 zápasoch bolo ich 3,45 gólu zápas vysoko nadpriemerných (4. miesto v lige), v posledných 11 zápasoch klesli na 2,18 a sú hlboko podpriemerní – 30. miesto v lige. Jednoducho povedané, v každom zápase im chýba jeden gól navyše.

Ak sa k tomu pridá ešte porovnanie obrany 2,55 (5. najlepšia) verzus 3,27 (19. najlepšia), je jasné, že pokles formy postihol obe herné činnosti. I keď čísla napovedajú, že väčší problém majú v útoku.

Pokles bodovej produkcie zasiahol všetkých v mužstve, aj najjagavejšie hviezdy.

Ovechkin 50 b a 24 gólov (Alexander bez zobrazenia počtu gólov nemôže nikde figurovať) do konca roka 2021. Od začiatku roka 2022 osem bodov a päť gólov. Gólový priemer lepší, ale bodový nižší. Kuznetsov a Backstrom v podstate rovnako. Bodovo sú však na tom horšie Eller, Sprong, McMichael aj Wilson. Práve tu by mohol byť pes zakopaný. Nižšia produkcia hviezd, výrazne podporená ostanými útokmi.

Na druhej strane Martin Fehérváry je so štyrmi pluskami od prvého januára lídrom celého klubu. Na obrancu klubu s pasívnym skóre vynikajúce číslo.

Alebo zranenia?

Capitals majú momentálne medzi zranenými troch hráčov. Obranca Nick Jensen by mal byť fit 1.februára, útočník T. J. Oshie už 28. januára a dokonca aj Anthony Mantha by mohol byť od februára k dispozícii. Jensen pomôže obrane a druhí dvaja menovaní útoku. Mantha (pokiaľ bude zdravý) môže výrazne zvýšiť palebnú schopnosť. Oshie je na posilnenie druhého útoku a rozhodovanie nájazdových lotérii. Body budú pribúdať.

Ako ďalej?

Aj napriek súčasnej kríze nad Capitals netreba lámať palicu. Prepad o šesť respektíve sedem pozícii za necelý mesiac síce znie hrozivo, skutočnosť je však taká, že Východná konferencia má momentálne medzi priečkami 8 a 9 (postupom do play-off) rozdiel až deviatich bodov. Dokonca aj keby Islanders vyhrali všetkých deväť zápasov, ktoré majú na Washington k dobru (!), stále by mali o bod menej.

O čo sa však stále hrá, je pozícia do prvého kola play-off. A pokiaľ bude Washington siedmy alebo ôsmy, narazí v prvom kole na veľmi silný tím. Napríklad na Rangers, Panthers, Penguins alebo Lightning. To už radšej Toronto alebo Boston.

Verdikt: Jeden mesiac sezónu nerobí.  

* Philadelphia už raz mala svoje Akty X. Za 9 mesiacov sa zmenili iba mená hráčov. Výsledkovo je to stále rovnaká bieda.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera